Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Pieniądze z UE w zamian za praworządność. Zdecydowane stanowisko szefa Rady Europejskiej

236
Podziel się:

Szef Rady Europejskiej Charles Michel chce, by dostęp do unijnych pieniędzy był powiązany z przestrzeganiem praworządności w krajach członkowskich.

Charles Michel chce powiązania wypłat środków UE z praworządnością
Charles Michel chce powiązania wypłat środków UE z praworządnością (Pignatelli/Euc / Zuma Press / Forum)

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel chce, aby dostęp do środków Unii Europejskiej był powiązany z praworządnością w państwach członkowskich - informuje PAP, powołując się na źródło unijne. Ponadto Michel zmienił sposób rozdziału dotacji dla państw z Funduszu Odbudowy po koronawirusie.

Przewodniczący Rady Europejskiej zakłada, że fundusz będzie wart 750 miliardów euro. 70 proc. z tej kwoty ma być podzielone tak, jak chciała tego Komisja Europejska, a 30 proc. tej kwoty ma zostać rozdzielone z uwzględnieniem spadku PKB w krajach członkowskich w 2020 i 2021 r.

Jak podaje PAP, w połowie przyszłego tygodnia Michel ma również przedstawić propozycję kompromisu między krajami UE, który nazwano "negobox". Stosowny dokument miałby zostać podpisany na najbliższym unijnym szczycie.

Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza finansowa do weryfikacji. PFR zapowiada kontrole

W nim znalazłyby się warunki dotyczące wydawania pieniędzy, w tym m.in. powiązanie dostępu do europejskich pieniędzy z zachowaniem praworządności w krajach UE.

Pieniądze za praworządność

Sprzeciw wobec takiemu rozwiązaniu podnoszą Polska i Węgry. Jak na początku czerwca informowała PAP, nie ma zgody ministrów sprawiedliwości obu krajów na zawieszanie lub ograniczanie wypłat z unijnego budżetu w oparciu o tzw. ocenę praworządności.

Takie stanowisko ustalili podczas spotkania minister sprawiedliwości Polski Zbigniew Ziobro i minister sprawiedliwości Węgier Judith Varga.

Obecne stanowisko szefa Rady Europejskiej jest zgodne z wcześniejszymi założeniami Komisji Europejskiej. Ta w propozycjach budżetu UE na lata 2021-2027 podtrzymała projekt powiązania wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności.

Jeszcze wcześniej wiceprzewodnicząca Komisji Viera Jourova oświadczyła, że dołoży wszelkich starań, by w nowym wieloletnim budżecie UE wypłata środków unijnych była uzależniona od spełniania norm praworządności i by przepisy te były stanowcze.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(236)
roman
3 lata temu
A może warto pójść śladami Wielkiej Brytanii i " podziękować " Unii za członkostwo"? W takim przypadku największe straty odczuli by ... Niemcy !
Yorik
3 lata temu
Unia powinna dawać kasę i się nie wtrącać. Bo my jesteśmy naj lepsi wszystko potrafimy z partolić .
lubudubu
3 lata temu
Brawo UE , kaczyński zawłaszczając wszystkie konstytucyjne organa państwa zbudował faszystowską pis organizację i chce miliardów na dalsze zniewolenie obywateli , brawo UE
Polska i Węgr...
3 lata temu
To tak jakby przestępcy sprzeciwiali się zaostrzeniu kar w KK
oleke
3 lata temu
POWINI TO ZROBIĆ JUZ 5 LAT TEMU KIEDY PIS ZACZYNAŁ WŁADZE W Polsce i sie panoszył .. rolnicy czy inne grupy w Polsce nie dostały by dofinasowania to zaraz by pogonili te chołote z sejmu
...
Następna strona