Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pieniądze z UE w zamian za praworządność. Zdecydowane stanowisko szefa Rady Europejskiej

Szef Rady Europejskiej Charles Michel chce, by dostęp do unijnych pieniędzy był powiązany z przestrzeganiem praworządności w krajach członkowskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pignatelli/Euc / Zuma Press / Forum)
Charles Michel chce powiązania wypłat środków UE z praworządnością

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel chce, aby dostęp do środków Unii Europejskiej był powiązany z praworządnością w państwach członkowskich - informuje PAP, powołując się na źródło unijne. Ponadto Michel zmienił sposób rozdziału dotacji dla państw z Funduszu Odbudowy po koronawirusie.

Przewodniczący Rady Europejskiej zakłada, że fundusz będzie wart 750 miliardów euro. 70 proc. z tej kwoty ma być podzielone tak, jak chciała tego Komisja Europejska, a 30 proc. tej kwoty ma zostać rozdzielone z uwzględnieniem spadku PKB w krajach członkowskich w 2020 i 2021 r.

Jak podaje PAP, w połowie przyszłego tygodnia Michel ma również przedstawić propozycję kompromisu między krajami UE, który nazwano "negobox". Stosowny dokument miałby zostać podpisany na najbliższym unijnym szczycie.

Obejrzyj: Tarcza finansowa do weryfikacji. PFR zapowiada kontrole

W nim znalazłyby się warunki dotyczące wydawania pieniędzy, w tym m.in. powiązanie dostępu do europejskich pieniędzy z zachowaniem praworządności w krajach UE.

Pieniądze za praworządność

Sprzeciw wobec takiemu rozwiązaniu podnoszą Polska i Węgry. Jak na początku czerwca informowała PAP, nie ma zgody ministrów sprawiedliwości obu krajów na zawieszanie lub ograniczanie wypłat z unijnego budżetu w oparciu o tzw. ocenę praworządności.

Takie stanowisko ustalili podczas spotkania minister sprawiedliwości Polski Zbigniew Ziobro i minister sprawiedliwości Węgier Judith Varga.

Obecne stanowisko szefa Rady Europejskiej jest zgodne z wcześniejszymi założeniami Komisji Europejskiej. Ta w propozycjach budżetu UE na lata 2021-2027 podtrzymała projekt powiązania wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności.

Jeszcze wcześniej wiceprzewodnicząca Komisji Viera Jourova oświadczyła, że dołoży wszelkich starań, by w nowym wieloletnim budżecie UE wypłata środków unijnych była uzależniona od spełniania norm praworządności i by przepisy te były stanowcze.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-07-2020

głosuję na fekaliachcę powrotu bezrobocia 20%, stawek godzinowych brutto 6 zł, wieku emerytalnego dla kobiet 67 lat, cukru po 5, schabu po 20 i benzyny po 6 zł

02-07-2020

hgf45Zdaniem UE praworządność jest tylko wtedy, gdy pozbawi się owe kraje suwerenności (po kawałeczku) Zapewne chodzi im o Sądy, i o to, żeby lewica … Czytaj całość

02-07-2020

TupetLudzie na dajcie się ogłupić. Ci wszyscy decydenci z Un11 chcą tylko i wyłącznie większych wpływów. Nie interesuje ich co się dzieje w innych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (235)