Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

PiS chce dosypać pieniędzy samorządom. Patkowski mówi o dobrej sytuacji gospodarczej kraju

136
Podziel się:

Nabór wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych ruszy później - ogłosił Piotr Patkowski. Wszystko przez sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Wiceminister finansów wyraził w Senacie przekonanie, że nabór rozpocznie się jeszcze w tym roku, być może jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Patkowski stwierdził, że żadna gmina nie straci na Polskim Ładzie i dodał, że sytuacja gospodarcza kraju jest na tyle dobra, że samorządy też mają się dobrze.

PiS chce dosypać pieniędzy samorządom. Patkowski mówi o dobrej sytuacji gospodarczej kraju
Polski Ład. Piotr Patkowski przekonuje, że polskie samorządy mają się dobrze, gdyż dobre się ma sytuacja gospodarcza kraju (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Piotr Patkowski pojawił się w trakcie prac senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności. Zasiadających w niej senatorów zapewnił, że samorządy nie stracą na Polskim Ładzie, a wręcz przeciwnie - zyskają i to wszystkie.

Samorządy mają się dobrze dzięki sytuacji gospodarczej kraju

Skąd taki optymizm u wiceministra finansów? Otóż stwierdził on, że dzięki dobrej sytuacji gospodarczej kraju także gminy mają się dobrze. Podkreślił, że dzięki rozwiązaniom rządowym budżety samorządowe w 2020 roku zamknęły się nadwyżką w kwocie 5,7 mld złotych, choć prognozowały deficyt.

- Podobnie jest w tym roku. Z danych po III kw. 2021 roku wynika, że samorządy odnotowały 23,4 mld złotych nadwyżki budżetowej, również w sytuacji planowanego deficytu. Te dane nie uwzględniają 12 mld złotych, które jeszcze w grudniu trafią do samorządów - wyliczał w Senacie Piotr Patkowski.
Zobacz także: Stan wyjątkowy na stałe? PiS proponuje ustawę, opozycja grzmi. "Mają podejście podobne do strony białoruskiej"

Wkrótce kolejny nabór wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych

Wiceszef MF zapowiedział też drugi nabór wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. Przyznał, że nabór miał się to odbywać już w tym momencie.

- Nie ukrywam, że sytuację komplikuje kwestia granicy (kryzys na granicy z Białorusią - PAP), która pochłania premiera, ale chcielibyśmy, żeby ten drugi nabór ruszył w tym roku - powiedział Piotr Patkowski. - Czy się uda przed Bożym Narodzeniem, zobaczymy - dodał.

Na ten moment nie są znane limity drugiej tury dopłat dla samorządów. Patkowski wyjaśnił, że będą zależne od puli dostępnych środków. Bank Gospodarstwa Krajowego szacuje obecnie, że pula do podziału między samorządy zamknie się w kwocie 10 mld złotych. W pierwszej turze pula środków natomiast wyniosła 23 mld złotych.

Ostateczne decyzje w tym zakresie mają jednak należeć do premiera. To Mateusz Morawiecki ustali termin drugiego naboru i wysokość puli w niej dostępnej.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (PIS) to program mający rekompensować samorządom straty podatkowe poniesione w związku ze zmianami podatkowymi. W ostatnich dniach włodarze Łodzi policzyli, że na Polskim Ładzie miasto straci 300 mln złotych.

Pierwsza edycja naboru wniosków rozpoczęła 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 roku. Każda gmina mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 30 mln złotych, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 5 mln złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(136)
Romeo2021
2 lata temu
Jako żywo! Ministerstwo głupich kroków Monthy Pytona.
ha ha ha
2 lata temu
Jaka dobra sytuacja? Gospdarcza? Chyba złodziei z PiS na stołkach.
andrewitstyle
2 lata temu
Tylko, ze ludzie nie chca Polskiego Walu (znaczy Ladu).
21k
2 lata temu
co ty pieprzysz ile inwestycji przybyło w a ile Polsce e zlikwidowaliście przez głupotę
=jarkacza
2 lata temu
patkowski nadaje się do tzw. ministerstwa finansów jak nie przymierzając kowal na stanowisko naczelnego inżyniera zakładów lotniczych - no chyba, że ów kowal będzie z partii "posady i szulerzy"
...
Następna strona