Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

PiS griluje wiatraki. Rozszerzy wniosek do CBA i prokuratury. "To skandal"

22
Podziel się:

Rozszerzymy nasz wniosek do CBA i prokuratury, by zbadały, w jakich okolicznościach powstały zapisy projektu posłów Polski 2050-TD i KO dot. mrożenia cen energii. Nie jesteśmy republiką bananową, to skandal, że te zapisy mogły stworzyć organizacje lobbystyczne - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek.

PiS griluje wiatraki. Rozszerzy wniosek do CBA i prokuratury. "To skandal"
Rzecznik PiS Rafał Bochenek (East News, TOMASZ RADZIK)

Rzecznik PiS Rafał Bochenek zapowiedział, że PiS rozszerzy wniosek do CBA i prokuratury tak, aby zbadano, w jakich okolicznościach powstały zapisy projektu mrożenia cen energii.

Nie jesteśmy jakąś republiką bananową, że ktoś przynosi w teczce przepisy z jednej czy drugiej kancelarii adwokackiej, która obsługuje firmy energetyczne i parlamentarzyści w ciemno tylko głosują - dodał.

W ub. piątek poseł PiS, szef MEiN Krzysztof Szczucki przekazał, że PiS składa wniosek do prokuratury regionalnej i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, aby te służby "sprawdziły, kto stoi za poselskim projektem ustawy ws. cen energii". - Widać że nie napisali jej posłowie, pytanie, jaka firma ma na tym zarobić - dodał.

W czwartek podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie klubu PiS relacjonowali przebieg środowego posiedzenia połączonych komisji energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych, które zajmowały się poselskim projektem ustawy o ochronie odbiorców energii. Wiceszef klubu PiS Marek Suski, który jest przewodniczącym komisji energii, wskazywał, że podczas prac okazało się, że nie jest to projekt poselski, a projekt "napisany przez jakiegoś tajemniczego pana, który podczas posiedzenia komisji zabierał wielokrotnie głos, tłumacząc, co jest zawarte w tej ustawie" - relacjonował.

W czwartek w Studiu PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek, odnosząc się do tej sprawy, zapowiedział rozszerzenie wcześniejszego wniosku do CBA i prokuratury odnośnie zbadania procesu powstania tego projektu ustawy.

Jeżeli to jest projekt poselski, to posłowie powinni wiedzieć, co jest w tej ustawie, a nie że na komisji, kiedy padają pytania odnośnie konkretnych zapisów, odpowiedzi udziela człowiek którego nikt nie zna, który przychodzi na komisje i odpowiada na pytania posłów - przekazał.

Rzecznik PiS ocenił, że skandalem jest możliwość powstania kluczowych przepisów prawnych dotyczących lokalizacji instalacji wiatrakowych czy zamrożenia cen energii poza parlamentem, i tworzenia ich "najprawdopodobniej przez różnego rodzaju organizacje lobbystyczne".

Ustawa wiatrakowa

Grupa posłów Polski 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy, dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do połowy przyszłego roku, zawierający także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce.

We wtorek wieczorem na stronach Sejmu pojawiła się informacja o wniesieniu autopoprawki do projektu ustawy posłów KO i Polski 2050-TD, mającej na celu wsparcie odbiorców prądu, gazu i ciepła. Autopoprawkę do projektu złożył klub Koalicji Obywatelskiej.

Z lektury autopoprawki wynika, że wykreśla ona z pierwotnego projektu ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, wszystkie przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące: minimalnej odległości wiatraków od zabudowań (według pierwotnego projektu było to minimum 300 metrów), tego, że inwestycje w elektrownie wiatrowe miały stać się inwestycjami celu publicznego oraz inwestycjami strategicznymi. Wykreślono także zapisy dotyczące ułatwień w zmianach planów zagospodarowania przestrzennego w związku budową wiatraków. Celem autopoprawki jest również wykreślenie przepisów umożliwiających zamianę opłaty na rzecz gminy od inwestorów na dostawy energii z wiatraków.

Sejm w środę zdecydował, że dalej będzie pracował nad poselskim projektem o ochronie odbiorców energii; zdecydował również o odrzuceniu projektu rządowego. Tego dnia wieczorem projektem poselskim zajmowały się komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
sympatyk
4 miesiące temu
Tak ma być całą kadencję tego nowego demokratycznego rządu inaczej. Ani na chwilę nie przestawać. Choć oni i tak będą mówili, że deszcz pada, to mimo to należy im zapewnić spokój i bezstresowe rządzenie. Mają poczuć na własnej skórze jak to miło i przyjemnie. Poza tym może wałki gładko nie przejdą. W tym kraju i tak kamień na kamieniu i kamieni kupa, więc nie ma co stracić. Guten morgen her general, tak fonetycznie bo lekcje języka tego przyjaciela dopiero zaczynam, drugiego uczyli w szkole i jeszcze coś znajomości pozostało. A słońce narodu się wysypało, że będzie bardzo potrzebny. Połowa proponowanego rządu świetnie się nim posługuje.
zak
4 miesiące temu
PIS wygonił inwestorów z branży wiatraków,a sami co zrobili nic.PGE i Orlen nie mają pojęcia jak budować wiatraki na morzu i ich eksploatować.CBA nic nie robiło jak PIS sprzedawał udziały Orlenu Arabom vel Ruskim.
niech
4 miesiące temu
Grillują zatrzymanie Adama g byłego wiceministra pis
tak pytam
4 miesiące temu
Jak można grillować coś czego nie ma ?
????
4 miesiące temu
Tonący ... wiatraka się chwyta ?
...
Następna strona