Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

"Nie było żadnych lobbystów. Nie ma mowy o wywłaszczeniach"

188
Podziel się:

Wnioskodawcą tej ustawy jest PO, ale ja nad nią pracowałam przez ostatnie 2 tygodnie. Przygotowaliśmy bardzo dobrą ustawę, która wymaga doprecyzowania przepisów, by rozwiać wątpliwości co do naszej intencji - mówiła w Radiu ZET posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska.

"Nie było żadnych lobbystów. Nie ma mowy o wywłaszczeniach"
Posłanka Trzeciej Drogi Paulina Hennig-Kloska na sali obrad Sejmu w Warszawie (PAP, Piotr Nowak)

Grupa posłów Polska 2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, który proponuje m.in. przywrócenie obliga giełdowego, a także liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych.

Lobbyści stoją za ustawą koalicji? Jest stanowcza odpowiedź

Sprawa w czwartek wywołała emocje. Projekt ustawy krytykowali głównie politycy PiS, którzy mówią o "aferze wiatrakowej". W licznych wpisach przekonywali, że projekt umożliwia "wywłaszczania ludzi pod farmy wiatrowe".

- Mogę zapewnić wszystkich, że nie ma mowy o wywłaszczeniach - powiedziała na antenie Radia Zet posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska, która jest typowana do funkcji ministra klimatu i środowiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psycholog Igi Świątek o zarobkach, podatkach i hejcie w sporcie - Daria Abramowicz - Biznes Klasa #6

Nie ma żadnej afery wiatrakowej. Grupa osób, które przez ostatnich 8 lat blokowały transformację energetyczną, zmniejszając wydobycie węgla w Polsce i uzależniając nas od importu paliw kopalnych, doprowadziła do kryzysu energetycznego – atakuje dziś naszą ustawę - przekonywała w rozgłośni posłanka.

Została także zapytana, kto jest autorem ustawy?

- Wnioskodawcą tej ustawy jest PO, ale ja nad nią pracowałam przez ostatnie 2 tygodnie. Przygotowaliśmy bardzo dobrą ustawę, która wymaga doprecyzowania przepisów, by rozwiać wątpliwości co do naszej intencji - mówiła Paulina Hennig-Kloska,

Posłanka w Radiu ZET pytana była także, jaki udział w tworzeniu przepisów mieli lobbyści?

Ustawa powstała tradycyjną ścieżką poselską. Nie było żadnych lobbystów. Główny lobbysta, który został wynaleziony przez środowisko Suwerennej Polski i okrzyknięty lobbystą przez premier Szydło, okazał się pracownikiem Kancelarii Sejmu, który skanuje dokumenty do systemu - przekonywała posłanka Polski 2050.

Posłanka pytana była także, czy to prawda, że autorem ustawy jest doradca Szymona Hołowni, którego żona jest dyrektorką w firmie wiatrakowej?

- Absurdalny zarzut. Ustawa powstała ścieżką poselską. Żona nie miała nic wspólnego z tą ustawą. Duża grupa ekspertów, prawników, posłów pracowała nad tą ustawą - przeknuje Hennig-Kloska.

Wraca temat wiatraków

W uzasadnieniu do projektu posłów KO i Polski 2050-TD napisano, że "proponuje się, by miejsce budowy elektrowni wiatrowej uzależnić od mocy hałasu, jaki emitują".

"W przypadku nowocześniejszych urządzeń o niskim natężeniu hałasu ich lokalizacja będzie mogła nastąpić w bliższym otoczeniu zabudowy mieszkaniowej. Wiatraki cichsze będą mogły stanąć bliżej, natomiast te głośniejsze powinny być lokowane znacznie dalej od zabudowań, tak aby nie powodować uciążliwości" - wyjaśniono.

W uzasadnieniu czytamy również m.in., że w projekcie przyjęto "graniczną minimalną odległość lokalizowania nowych elektrowni wiatrowych od obszarów podlegających ochronie akustycznej o wartości 300 m nawet w przypadku turbin wiatrowych cichszych niż 100 dBA z uwagi na wielkość tych konstrukcji".

Jak czytamy dalej, "środki przeznaczone na finansowanie wsparcia odbiorców uprawnionych (...) będą pochodziły z Funduszu COVID-19, który będzie zasilany z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innymi środkami w sposób przewidziany stosownymi przepisami". Według portalu WysokieNapiecie.pl "cała operacja zostanie sfinansowana na koszt Orlenu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(188)
Basia
3 miesiące temu
długi trzeba spłacać, nie ma nic za darmo!!!!
Olo
3 miesiące temu
Nikogo zimą nie wywłaszczą. Wywłaszczenia będą tylko latem i na wiosnę żeby nikt nie zmarzł.
Marian
3 miesiące temu
Sypią kasą dla swoich posłów.
Polak
3 miesiące temu
Jak bym oglądał cała ta stacje tvn....to moje życie stało by się kłamstwem...i dlatego tego badziewia nie oglądam ...po tym jak potraktowali naszego Papieża Jana Pawła ll.
Polak
3 miesiące temu
To dopiero początek niszczenia naszej Polski i afer z udziałem tuska ...a najbardziej to odczują młodzi co głosowali za nim...on będzie wszystko robił dla germanów...
...
Następna strona