Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

PiS uderzy w fotowoltaikę. KO ma swoją propozycję

79
Podziel się:

Zapowiadane przez rząd zmiany w fotowoltaice nie weszły jeszcze w życie. Polacy zaczęli jednak wycofywać się z pomysłu montażu paneli fotowoltaicznych, bo obawiają się, że stracą możliwość produkowania prądu na starych zasadach. Tymczasem swój projekt ustawy w tej sprawie przedstawiła Koalicja Obywatelska.

PiS uderzy w fotowoltaikę. KO ma swoją propozycję
PiS uderzy w fotowoltaikę. KO ma swoją propozycję (Pixabay)

Rząd chce zmienić zasady działania fotowoltaiki w Polsce, co sprawia, że produkowanie energii na własny użytek nie będzie już tak opłacalne. Obecnie prosumenci, czyli osoby fizyczne i podmioty będące zarówno odbiorcami, jak i producentami energii, mogą przez 15 lat korzystać z nadwyżek wyprodukowanej energii. Dzięki temu tak naprawdę mają prąd za darmo.

Jednak już od 2022 roku nie będzie możliwości wirtualnego magazynowania energii (czyli korzystania z nadwyżki produkcji), przez co szacuje się, że zwrot inwestycji nastąpi nie po 7, a dopiero po 13 latach. Efekt jest taki, że Polacy i samorządy rezygnują z montażu paneli fotowoltaicznych, bo nie mają gwarancji, że zdążą z inwestycją przed 31 grudnia 2021 roku.

PiS uderzy w fotowoltaikę. KO ma swoją propozycję

Swój pomysł na Odnawialne Źródła Energii ma Koalicja Obywatelska, która we wtorek przedstawiła szczegóły projektu w tej sprawie. Posłowie KO zwrócili uwagę na to, że zmienianie zasad korzystania z fotowoltaiki w momencie, gdy rosną ceny paliwa, gazu i energii elektrycznej jest zachowaniem nieodpowiedzialnym.

Zobacz także: "Nigdy nie ma takiej sytuacji, żeby nie można było jakoś pomóc". Anna Komorowska o sytuacji na granicy
- KO nie może przechodzić spokojnie obok tej sprawy. Pieniądze Polaków powinny być docenione. Mamy swój projekt, chcemy go dziś wprowadzić, nie tylko dotyczący fotowoltaiki. Chcemy też wprowadzić projekt odblokowujący tanią energię, z wiatraków - mówił poseł Krzysztof Gadowski, którego cytuje PAP.

Jak podkreślił poseł Tomasz Nowak, "w Sejmie zmieniany jest teraz projekt poselski tak, aby prąd z energii prosumenckiej stał się droższy nawet o 100 procent".

- Stąd my zgłaszamy projekt dotyczący energetyki rozproszonej, w ustawie o OZE. Będzie ona podkreślała właśnie prosumentaryzm ludzi, którzy będą mogli produkować energię na swoich dachach. Tą energią mieszkańcy będą mogli się dzielić jako tzw. prosumenci zbiorowi. Chcemy też, by ludzie mogli produkować energie elektryczną i zarabiać na niej bez zakładania działalności gospodarczej w instalacjach do 100 kilowatów - wyjaśnił Nowak, cytowany przez PAP.

Przedstawiciele KO poruszyli też temat farm wiatrowych, których działanie ograniczono w roku 2016. Wprowadzono wtedy zasadę 10H, która oznacza dziesięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej jako minimalną odległość nowej inwestycji od istniejących zabudowań mieszkalnych i form ochrony przyrody.

KO w ramach proponowanego projektu chce zmienić tę kwestię. - Energia z farm wiatrowych jest najtańszą energia wolną od CO2. W związku z tym opracowaliśmy i złożyliśmy projekt, który liberalizuje ustawę wiatrakową z 2016 roku i która idzie naprzeciw prośbom i postulatom mieszkańców. Umożliwia ona budowę farm wiatrowych na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego, ale pod warunkiem, że nie będą one bliżej niż 500 metrów od zabudowań mieszkaniowych lub terenów chronionych - powiedziała poseł Małgorzata Chmiel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(79)
KreatywnyInac...
rok temu
JaNuszKowalSky na pewno ma jakieś rozwiązanie
WSX
rok temu
Artykuł jest nie aktualny pochodzi z 21-10-2021 roku.
rolloff
3 lata temu
ja tam nie wiem, dlaczego ludzie narzekają, mi fotowoltaika się opłaca, mam firmę montujaca panele :)
rfe
3 lata temu
Jedyne czego się boję, to wzrostu opłat stałych. Wydałem na fotowoltaikę 16 tys, zwrócili mi 5 tys dotacji i ok. 2 tys. z podatku. Teraz rachunek za 6 miesięcy 108 zł. Tylko opłaty stałe. Za 6-7 lat inwestycja się spłaci. Podwyzkami za kWh sie nie martwię. U nas regulowali ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Nierentowne kopalnie powinny być zamykane, a te będące na plusie powinny istnieć. Jak komuś biznes nie idzie, to nikt mu nie pomaga. U nas rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Pogrążają te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80. Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksią.ż kę pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.
csw
3 lata temu
Szmalcownicy z PO mogą tylko oddać Niemcom za darmo. Sądy i tak ich uniewinnią.
...
Następna strona