Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PKB Niemiec. Nowe dane potwierdzają recesję

10
Podziel się

Spadek inwestycji, konsumpcji i eksportu pchnął niemiecką gospodarkę w recesję. Potwierdzają to szczegółowe dane o strukturze niemieckiego PKB w pierwszym kwartale. Ekonomiści przewidują, że w kolejnych miesiącach sytuacja jeszcze się pogorszy.

PKB Niemiec. Nowe dane potwierdzają recesję.
PKB Niemiec. Nowe dane potwierdzają recesję.
bEqjnNgB

Niemiecki urząd statystyczny podał w poniedziałek, że produkt krajowy brutto (PKB) skurczył się w pierwszym kwartale o 2,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem (dane wyrównane sezonowo). Potwierdza to wstępne prognozy opublikowane dwa tygodnie temu.

Jest to największy spadek kwartał do kwartału od światowego kryzysu finansowego w 2008 roku. Ponieważ gospodarka skurczyła się drugi kwartał z rzędu (poprzednio o 0,1 proc.), można już zatem mówić o technicznej recesji.

Urząd opublikował też dane o strukturze niemieckiego PKB. Inwestycje firm w maszyny i urządzenia spadły w trzech pierwszych miesiącach tego roku o 6,9 proc., konsumpcja skurczyła się o 3,2 proc., a eksport i import o odpowiednio 3,1 proc. oraz 1,6 proc.

bEqjnNgD

Niemiecki rząd przewiduje najgorszą recesję od czasu wojny i prognozuje, że gospodarka skurczy się w tym roku o 6,3 proc. Jak dotąd największy spadek PKB od czasów II wojny światowej Niemcy odnotowały w 2009 roku w wyniku kryzysu finansowego. Wyniósł wówczas 5,7 proc.

Niemiecka gospodarka jest szczególnie zależna od eksportu przemysłowego, obszaru, który jeszcze przed wybuchem COVID-19 ucierpiał z powodu niestabilności wywołanej Brexitem i sporem handlowym między USA a Chinami. Zamówienia przemysłowe spadły o ponad 9 proc. między lutym a marcem, co stanowi największy spadek od 1991 roku, zauważa Deutsche Welle.

bEqjnNgJ

Przypomnijmy, że w pierwszym kwartale Polska pod względem wzrostu gospodarczego wypadła lepiej od zachodniego sąsiada. Według wstępnych danych PKB Polski spadł o 0,5 proc. porównując kwartał do kwartału oraz wzrósł o 1,6 proc. porównując rok do roku. Eksperci ostrzegają, że był to ostatni kwartał z dodatnim PKB i nas również czeka recesja.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqjnNhe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
szwaj
rok temu
Za PO jedyny sposób, żeby mieć pracę to trzeba było wyjechać za granicę. Ludzie w PL zarabiali po 5 zł za godzinę na umowach zleceniach. Teraz nie ma bezrobocia, a minimalna na zleceniu to 17 zł. Wybór jest prosty!
KOD
rok temu
Upadek Rzeszy Niemieckiej historia sie powtarza Bankrut
Liczby nie kł...
rok temu
Niektórzy cieszą się ze u Niemców recesja. Polska oczywiście nie ma żadnych powiązań z gospodarka Niemiec i nas to nie dotyczy. Zobaczymy jak sobie da radę Pisowska Zielona Wyspa.
bEqjnNhf
Robert
rok temu
Wielka rzecz jak na kilkanaście lat wzrostu przypada jeden spadek.
Ekonomista
rok temu
Dobrze wiedzieć, gdzie kończy się granica absurdu! Za niepracowanie nie powinno się żądać pieniędzy. Ludzie musza pójść po rozum do głowy i przestać korzystać z nic niewartego pieniądza fiducjarnego!