Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
16.05.2019 15:49

Podatek handlowy wraca po korzystnej decyzji TSUE. Morawiecki: Mieliśmy rację

- TSUE przyznał rację, więc będziemy w najbliższym czasie podejmowali decyzje, jak w szczegółach ma wyglądać podatek. Wyrok świadczy o tym, że propozycje były prorozwojowe i sprawiedliwe - komentuje wyrok TSUE premier Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)
- Mieliśmy rację, kiedy proponowaliśmy pewne progi, które w inny sposób traktują wielkich, którzy mają ogromny kapitał - mówi Morawiecki (Fot: Krzysztof Olszewski)

- Ten podatek był częścią naszego programu. Kiedy poprzedni minister finansów Paweł Szałamacha go wdrażał, byliśmy przekonani, że to podatek sprawiedliwy i zgodny z filozofią, która jest stosowana w EU - mówi Mateusz Morawiecki.

Komentując wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie podatku handlowego, szef rządu przyznał, że jednym z elementów tej filozofii, o której mówi, jest reguła pozwalająca inaczej traktować mniejsze podmioty.

Co z likwiadacją marek własnych? "Zależny nam na promowaniu polskich marek"

- Komisja Europejska zdecydowała się jednak naszą decyzję powstrzymać. Nie chcieliśmy wchodzić w spór, więc czekaliśmy na rozstrzygniecie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - mówi premier.

Dzisiaj, jak mówi Morawiecki, to rozstrzygniecie zapadło. - Trybunał zawyrokował, że to rozstrzygniecie korzystne - dodaje.

- Mieliśmy rację, kiedy proponowaliśmy pewne progi, które w inny sposób traktują wielkich, którzy mają ogromny kapitał, a w inny sposób tych, którzy starają się własnymi siłami przetrwać na rynku - komentuje wyrok Morawiecki.

- Dzisiaj TSUE przyznał rację, więc będziemy w najbliższym czasie podejmowali decyzje, jak dalej w szczegółach ma wyglądać podatek. Wyrok świadczy o tym, że propozycje były prorozwojowe i sprawiedliwe, promowały mały i średni polski biznes, w tym przypadku sklepy i polski handel - podsumowuje Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy. Unijny sąd stwierdził, że Komisja Europejska popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa.

"Komisja nie mogła słusznie wywieść istnienia selektywnych korzyści towarzyszących podatkowi od sprzedaży detalicznej z samej tylko progresywnej struktury tego nowego podatku" - czytamy w konkluzji Sądu UE.

Jak dodano, "Komisja nie może zdefiniować zamiast danego państwa członkowskiego charakteru i struktury tego systemu, nie ryzykując przy tym naruszenia kompetencji tego państwa w dziedzinie podatkowej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, podatek handlowy, handel, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka wiadomości, mateusz morawiecki, pis, wyrok tsue
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-05-2019

Edekpodatek - czyli będzie drożej - normalnie już się cieszę - wszystko drożeje z dnia na dzień - przy wyborach na pewno nie zapomnę się odwdzięczyć

16-05-2019

szokprorozwojowy podatek..... kłamczuch wspiął się na wyżyny oszustwa

16-05-2019

bogdanBrawo panie Szałamacha pozdrowienia z Wągrowca.

Rozwiń komentarze (303)