Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Podatek od spadków i darowizn po nowemu. Zobacz co się zmienia

238
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zmiany są korzystne, bo poszerzają grupę uprawnionych do zwolnienia z podatku.

Podatek od spadków i darowizn po nowemu. Zobacz co się zmienia
Nowe rozwiązania obejmują rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze. (KPRP, Kancelaria Prezydenta)

O podpisie pod ustawą poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie ze znowelizowanym prawem podatku od spadków i darowizn nie będą musieli płacić m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

Nowe rozwiązania, jak informuje PAP, obejmują rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze i inne formy opieki sprawowanej przez osoby spokrewnione i niespokrewnione, definiowane w ustawie o pieczy zastępczej.

Zobacz także: Zobacz także: Nowe podatki. Ekspert ocenia, jakie jest ryzyko, że się pojawią

Twórcy zmian argumentowali, że dzieci w zastępczej opiece rodzinnej czy rodzinnym domu dziecka wychowywane są w większości przypadków przez całe swoje dzieciństwo.

W wielu przypadkach uważają swoich opiekunów za prawdziwych rodziców i odwrotnie - opiekunowie uważają je za własne już do końca życia.

Warto wiedzieć, że ustawa o podatku od spadków i darowizn dzieliła do tej pory rodzinę na grupy podatkowe. 0 grupa podatkowa (wyróżniona spośród grupy I) to: małżonek, dziecko, rodzic, rodzeństwo, dziadkowie, pradziadkowie, wnuk, prawnuk, pasierb, ojczym i macocha.

Do I grupy podatkowej zalicza się także: teściów, zięcia i synową. A w skład II grupy podatkowej wchodzą członkowie dalszej rodziny: ciotki i wujkowie. Pozostali członkowie rodziny i osoby niespokrewnione należą do III grupy podatkowej.

Do tej pory, tylko spadek lub darowizna od najbliższych (zaliczanych do 0 grupy podatkowej) były zwolnione z podatku. Teraz włączono do niej również wychowanków rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(238)
Niki
4 lata temu
Podatek od własnej pracy na dziąłce u swego zmarłego ojca, podatek od towarów spożywczych spożytych przy tej pracy i podatek od spadku od tej samej pracy na tej samej działce i materiałów kupionych za własne i opodatkowanych vatem i wliczonych do podatku od wybudowanej nieruchomości na tej samej działce. .To nie jest czasem średniowieczny podatek wasalny?? potrójny podatek? tak być nie powinno w 21 wieku w dobie demokracji Polska to wolny kraj bo wolno zmienia prawo po epoce chaosu. Wiadomo też że królestwa też się tak bogaciły.
Ppo
4 lata temu
Super
Faust777
4 lata temu
Zawsze zapominają ze zwolnienie z podatku jest tylko do śmiesznej kwoty 9tys zł. Wszystko po wyżej jest opodatkowane bez względu na grupę, różna jest wtedy tylko suma oprocentowanie do zapłaty!!
Dziesięcina
4 lata temu
Skoro państwo pozbyło się wszystkich dochodowych biznesów bankowych, energetycznych, bytowych, ubezpieczeniowych i opieki zdrowotnej to cierpi na brak gotówki i wprowadza nieludzkie podatki od podatków by drenować gotówkę z populacją ludzkiej.
Take red pill
4 lata temu
Nie wiem z czego tu się cieszyć. Ze zmiany prawnej która obejmuje bardzo mały procent społeczeństwa. Wszystko pod publikę a podatki dla większości w górę.Bajkowo będzie,mówie wam.
...
Następna strona