Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Podpisywała umowy na zwolnieniu lekarskim. ZUS nakazał jej zwrócić pieniądze

16
Podziel się:

ZUS miał wątpliwości, czy fizjoterapeutka przebywająca na zwolnieniu lekarskim, ma prawo m.in. podpisywać umowy i robić zakupy do firmy. Dlatego też nakazał przedsiębiorcy zwrot pieniędzy, które otrzymała z tytułu zwolnienia. Sprawa trafiła do rzecznika MŚP.

Fizjoterapeutka, dzięki interwencji rzecznika MŚP, utrzymała prawo do zasiłku chorobowego.
Fizjoterapeutka, dzięki interwencji rzecznika MŚP, utrzymała prawo do zasiłku chorobowego. (Fotolia)

Rzecznik MŚP pochylił się nad problemem fizjoterapeutki, której ZUS przyglądał się od końca 2018 roku. Zakład chciał sprawdzić, czy aby na pewno od 1 grudnia 2013 roku podlegała ona dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu działalności gospodarczej oraz w zakresie podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie.

Z komunikatu wynika, że kobieta współpracowała z ZUS, a urzędnicy potwierdzili fakt, ze prowadzi ona działalność gospodarczą i z tego tytułu może się zgłaszać do ubezpieczeń społecznych.

Jednak na horyzoncie pojawił się inny problem. ZUS, po uzyskaniu dokumentów związanych z działalnością gospodarczą (m.in. faktury VAT)
, wszczął wobec przedsiębiorcy kolejne postępowanie. Zakład chciał sprawdzić, czy przedsiębiorca nie pobierał wynagrodzenia z usług fizjoterapeutycznych w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego.

Zobacz także: Zobacz też: W sklepach pustoszeją półki. "Widzimy większy popyt na produkty długoterminowe"

Czym zawinił przedsiębiorca? Faktem, że w trakcie zwolnienia "podpisywał umowy z pracownikami i zleceniobiorcami, a także dokonywał zakupów np. odzieży roboczej i gorsetu rehabilitacyjnego" - czytamy w komunikacie.

Dlatego też ZUS odmówił fizjoterapeutce prawa do zasiłków opiekuńczego i chorobowego, a także nakazał jej zwrot (w ocenie urzędników) niewłaściwie pobranych zasiłków. W tym momencie przedsiębiorca zgłosił się do rzecznika MŚP o interwencję.

"Rzecznik dostrzegł szereg nieprawidłowości w prowadzonym przez ZUS postępowaniu i zwrócił się do organu z kolejnymi wnioskami o udzielenie wyjaśnień. Nieprawidłowości polegały m.in. na podjęciu przez ZUS postępowania wyjaśniającego bez uprzedniego poinformowania o tym fakcie przedsiębiorcy" - czytamy w komunikacie.

Rzecznik zwraca także uwagę na różnice między czynnościami ukierunkowanymi na wykonywanie zadań i osiąganie zysków, od czynności formalno-prawnych związanych z zatrudnianiem pracowników.

- Formalno-prawne prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, jeśli osoba ją prowadząca jest równocześnie pracodawcą, nie jest wykonywaniem "pracy zarobkowej", stanowiącym przesłankę utraty prawa do zasiłku chorobowego - tłumaczy radca prawny Agnieszka Majewska, pełnomocnik terenowy rzecznika MŚP w Gdańsku, cytowana w komunikacie.

- O wykonywaniu przez przedsiębiorcę pracy w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy nie może od razu przesądzać okoliczność, że podpisał on umowę o pracę z pracownikiem, jeżeli dotychczas to przedsiębiorca był odpowiedzialny za ten aspekt prowadzonej przez siebie działalności. Prowadziłoby to bowiem do sytuacji, w której każde zachorowanie przedsiębiorcy skutkowałoby paraliżem firmy. Ponadto samo podpisywanie umów z pracownikami należy zakwalifikować do czynności podejmowanych jedynie incydentalnie, co również nie powinno skutkować utratą prawa do zasiłku - dodaje Agnieszka Majewska.

Interwencja rzecznika MŚP skończyła się sukcesem (z punktu widzenia przedsiębiorcy). ZUS bowiem przyznał fizjoterapeutce prawo do zasiłków chorobowych i opiekuńczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
zcx
4 lata temu
jak korzystać to nie mażna będąc na L4 ale za to będąc na L4 należy płacić składki.
wdc
4 lata temu
Jako 1 osobowa firma mam więc wybór - np. nie złożyć pitu i nie rozliczyć podatku za dany miesiąc (co mogę zrobić zdalnie z komputera w 20 minut) i odpowiadać z ustawy karno skarbowej, albo zostać ukarany za to że pracuję (rozliczam podatki) przez ZUS. To ja się pytam gdzie są granice absurdu? L4 powinno odraczać wszystkie obowiązki podatnika jeśli ma to mieć sens. Pani w US powinien się wyświetlać termin podatku dla podatnika - jeśli ma L4 zmieniony o długość L4. Tylko wtedy system się skomplikuje a wałkarze będą szli na L4 żeby odroczyć podatek. Więc chyba normalniej jest jak jest. Jak ktoś ma firmę to niestety na zwolnieniu czasem ktoś do niego do domu przyjedzie i on podpisze niezbędne do działania firmy terminowe papiery. I dla każdego NORMALNEGO nie narusza to zwolnienia czy opieki nad dzieckiem. Złożenie podpisu zajmuje 3 minuty. I musi nastąpić bo firma stanie albo zostanie ukarana przez US.
dfaw
4 lata temu
Czyli jednoosobowa działalność, będąc na L4, MOŻE nie płacić podatków i innych zobowiązań ?, w tym ZUS-u?.
dde
4 lata temu
Teraz widać jacy nieudacznicy i marionetki rządzących pracują w ZUSie. podobnie zresztą jest w fiskusie, ich zadaniem jest wyłudzanie środków od uczciwych ludzi bo tych nie uczciwych się boją....
jezry777
4 lata temu
całe to zamieszanie spowodowane przez ZUS wygenerowało koszty , a powstały w wyniku nie kompetencji /delikatnie mówiąc / urzędników ZUS-u i teraz budżet czyli my wszyscy mamy za to zapłacić , to ja sie pytam ; dlaczego budżet nie dopłaca firmom za nie kompetencje ich pracowników ,