Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podpisywała umowy na zwolnieniu lekarskim. ZUS nakazał jej zwrócić pieniądze

ZUS miał wątpliwości, czy fizjoterapeutka przebywająca na zwolnieniu lekarskim, ma prawo m.in. podpisywać umowy i robić zakupy do firmy. Dlatego też nakazał przedsiębiorcy zwrot pieniędzy, które otrzymała z tytułu zwolnienia. Sprawa trafiła do rzecznika MŚP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Fizjoterapeutka, dzięki interwencji rzecznika MŚP, utrzymała prawo do zasiłku chorobowego.

Rzecznik MŚP pochylił się nad problemem fizjoterapeutki, której ZUS przyglądał się od końca 2018 roku. Zakład chciał sprawdzić, czy aby na pewno od 1 grudnia 2013 roku podlegała ona dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu działalności gospodarczej oraz w zakresie podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie.

Z komunikatu wynika, że kobieta współpracowała z ZUS, a urzędnicy potwierdzili fakt, ze prowadzi ona działalność gospodarczą i z tego tytułu może się zgłaszać do ubezpieczeń społecznych.

Jednak na horyzoncie pojawił się inny problem. ZUS, po uzyskaniu dokumentów związanych z działalnością gospodarczą (m.in. faktury VAT), wszczął wobec przedsiębiorcy kolejne postępowanie. Zakład chciał sprawdzić, czy przedsiębiorca nie pobierał wynagrodzenia z usług fizjoterapeutycznych w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego.

Zobacz też: W sklepach pustoszeją półki. "Widzimy większy popyt na produkty długoterminowe"

Czym zawinił przedsiębiorca? Faktem, że w trakcie zwolnienia "podpisywał umowy z pracownikami i zleceniobiorcami, a także dokonywał zakupów np. odzieży roboczej i gorsetu rehabilitacyjnego" - czytamy w komunikacie.

Dlatego też ZUS odmówił fizjoterapeutce prawa do zasiłków opiekuńczego i chorobowego, a także nakazał jej zwrot (w ocenie urzędników) niewłaściwie pobranych zasiłków. W tym momencie przedsiębiorca zgłosił się do rzecznika MŚP o interwencję.

Rzecznik MŚP ma uwagi do zmian warunków i sposobu szkolenia kierowców zawodowych.
Programy szkolenia okresowego kierowców. Rzecznik MŚP chce zmian w nowelizacji

"Rzecznik dostrzegł szereg nieprawidłowości w prowadzonym przez ZUS postępowaniu i zwrócił się do organu z kolejnymi wnioskami o udzielenie wyjaśnień. Nieprawidłowości polegały m.in. na podjęciu przez ZUS postępowania wyjaśniającego bez uprzedniego poinformowania o tym fakcie przedsiębiorcy" - czytamy w komunikacie.

Rzecznik zwraca także uwagę na różnice między czynnościami ukierunkowanymi na wykonywanie zadań i osiąganie zysków, od czynności formalno-prawnych związanych z zatrudnianiem pracowników.

ZUS kontra prowadząca działalność. Absurdalne żądanie, sprawa w sądzie.
Absurd ZUS. Pieniądze wpływają na konto? A więc nie jesteś chory

- Formalno-prawne prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, jeśli osoba ją prowadząca jest równocześnie pracodawcą, nie jest wykonywaniem "pracy zarobkowej", stanowiącym przesłankę utraty prawa do zasiłku chorobowego - tłumaczy radca prawny Agnieszka Majewska, pełnomocnik terenowy rzecznika MŚP w Gdańsku, cytowana w komunikacie.

Ma być zdrowiej – tak Ministerstwo Zdrowia tłumaczy pomysł wprowadzenia tzw. podatku cukrowego.
Podatek cukrowy. Rzecznik MŚP chce rozmawiać z ministrem zdrowia

- O wykonywaniu przez przedsiębiorcę pracy w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy nie może od razu przesądzać okoliczność, że podpisał on umowę o pracę z pracownikiem, jeżeli dotychczas to przedsiębiorca był odpowiedzialny za ten aspekt prowadzonej przez siebie działalności. Prowadziłoby to bowiem do sytuacji, w której każde zachorowanie przedsiębiorcy skutkowałoby paraliżem firmy. Ponadto samo podpisywanie umów z pracownikami należy zakwalifikować do czynności podejmowanych jedynie incydentalnie, co również nie powinno skutkować utratą prawa do zasiłku - dodaje Agnieszka Majewska.

Interwencja rzecznika MŚP skończyła się sukcesem (z punktu widzenia przedsiębiorcy). ZUS bowiem przyznał fizjoterapeutce prawo do zasiłków chorobowych i opiekuńczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-03-2020

NikiforZlikwidować ZUS. Złodzieje chętnie składki przyjmują. Wypłacać już nie chcą.

10-03-2020

Czyliwysłanie do ZUSu zwolnienia lekarskiego, jest podstawą do niewypłacenia świadczeń :)

11-03-2020

MitiNajpierw w ZUS należy zwolnić 50%pracowników ,to może skończy się pazernota na pięniądze bo im zawsze mało

Rozwiń komentarze (16)