Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Podwójny podatek od niemieckiego spadku

7
Podziel się:

Niemiecki podatek spadkowy nie jest ani długiem, ani ciężarem, który można by odliczyć od podatku w Polsce - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Za spadek w Niemczech zapłacimy podwójny podatek.
Za spadek w Niemczech zapłacimy podwójny podatek. (East News)

Sprawa dotyczyła kobiety, która odziedziczyła dom w Niemczech. W formularzu złożonym w polskim urzędzie skarbowym jako wartość masy spadkowej wpisała 1,6 mln złotych.

Po odliczeniu ciężarów i długów, zdaniem spadkodawczyni, wartość spadku wynosiła 1,08 mln złotych. 51 tys. złotych to koszty adwokacko-notarialne, a 440 tys. złotych to niemiecki podatek spadkowy.

Urząd skarbowy nie zgodził się jednak na odliczenie kwoty niemieckiego podatku i przyjął, że podstawą opodatkowania będzie kwota 1,5 mln złotych, od których kobieta ma zapłacić 300 tys. zł podatku.

Zobacz także: Oglądaj też: Niższy PIT. "Nic nie zginie. Fiskus odda, jeśli ściągnie za dużo"

Jak argumentują urzędnicy, przepisy pozwalające na uniknięcie podwójnego opodatkowania spadku otwartego w innym państwie, regulują umowy międzynarodowe. Polska takiej umowy z Niemcami nigdy nie zawarła.

Stanowisko urzędu skarbowego potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny, który uznał, że podstawą opodatkowania spadku jest kwota po odliczeniu długów i ciężarów, a podatek nie jest ani jednym, ani drugim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
aset
5 lata temu
Czasami warto przeczytac samemu co sie pisze a nie pisac bzdur....
Rafal
5 lata temu
W umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania notorycznie nie ma nic na temat spadków. Ale to pewnie taka nieoficjalna umowa mied, y negocjujacymi żeby tymi pieniędzmi od zmarłych się po prostu podzielić.
ferroviator
5 lata temu
Wszystko ok, ale jak _spadkodawczyni_ oszacowała koszty z grobu?
Pytnik
5 lata temu
Podatki trzeba płacić, ale jest jeszcze kwestia opłat tzw. notarialnych za co mamy płacić tak duże opłaty? tu 51 tys.
Tea
5 lata temu
Unia!