Notowania

gospodarka
24.10.2019 07:30

Podwójny podatek od niemieckiego spadku

Niemiecki podatek spadkowy nie jest ani długiem, ani ciężarem, który można by odliczyć od podatku w Polsce - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Za spadek w Niemczech zapłacimy podwójny podatek.

Sprawa dotyczyła kobiety, która odziedziczyła dom w Niemczech. W formularzu złożonym w polskim urzędzie skarbowym jako wartość masy spadkowej wpisała 1,6 mln złotych.

Po odliczeniu ciężarów i długów, zdaniem spadkodawczyni, wartość spadku wynosiła 1,08 mln złotych. 51 tys. złotych to koszty adwokacko-notarialne, a 440 tys. złotych to niemiecki podatek spadkowy.

Urząd skarbowy nie zgodził się jednak na odliczenie kwoty niemieckiego podatku i przyjął, że podstawą opodatkowania będzie kwota 1,5 mln złotych, od których kobieta ma zapłacić 300 tys. zł podatku.

Oglądaj też: Niższy PIT. "Nic nie zginie. Fiskus odda, jeśli ściągnie za dużo"

Jak argumentują urzędnicy, przepisy pozwalające na uniknięcie podwójnego opodatkowania spadku otwartego w innym państwie, regulują umowy międzynarodowe. Polska takiej umowy z Niemcami nigdy nie zawarła.

Stanowisko urzędu skarbowego potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny, który uznał, że podstawą opodatkowania spadku jest kwota po odliczeniu długów i ciężarów, a podatek nie jest ani jednym, ani drugim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, podatki, spadek
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2019

IwaJaja! Lepiej wszystko niech zabiorą! A co tam!

24-10-2019

TeaUnia!

24-10-2019

ferroviatorWszystko ok, ale jak _spadkodawczyni_ oszacowała koszty z grobu?

Rozwiń komentarze (7)