Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Podwyżka akcyzy na papierosy i alkohol. Zapytali o zdanie Polaków

128
Podziel się:

Ponad połowa badanych popiera podniesienie akcyzy na papierosy, co może się przełożyć na wzrost cen. Jeśli chodzi o podwyżkę podatku akcyzowego na alkohol, Polacy już nie są tak bardzo zdecydowani – wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.

Podwyżka akcyzy na papierosy i alkohol. Zapytali o zdanie Polaków
Minister finansów Andrzej Domański (PAP, PAP/Rafał Guz)

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna tydzień temu opowiedziała się za zwiększeniem akcyzy na alkohol i papierosy. Minister uważa, że w ten sposób będzie można ograniczyć spożycie tych używek.

Akcyza na papierosy i alkohol. Oto co sądzą Polacy

Uczestnicy sondażu IBRiS dla Radia ZET otrzymali pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem powinna zostać podniesiona akcyza na papierosy, co spowoduje wzrost cen". 30,5 proc. ankietowanych odpowiedziało zdecydowanie "tak", raczej "tak" - 30,6 proc., a raczej "nie" - 8,9 proc., zdecydowanie "nie" zaś 25,9 proc., natomiast "nie wiem/trudno powiedzieć" - 4,6 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Izabela Leszczyna o polskiej służbie zdrowia. "Mamy dobrych lekarzy i dobre programy lekowe"

Na kolejne pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem powinna zostać podniesiona akcyza na alkohol, co spowoduje wzrost cen", Polki i Polacy odpowiadali: zdecydowanie tak - 20,2 proc., raczej tak - 33,2 proc., raczej nie - 17,3 proc., zdecydowanie nie - 25,5 proc., i nie wiem/ Trudno powiedzieć - 3,8 proc.

Ministerstwo Finansów chce podniesienia akcyzy na wyroby tytoniowe – informuje główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski. Akcyza ma wzrosnąć od 25 do 75 proc. w zależności od produktu.

Ceny papierosów wzrosną. Oto propozycja

- Ministerstwo Finansów przedstawiło nową propozycję zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe. Obecnie zmiany w akcyzie są zapisane w tzw. mapie drogowej, która zakłada wzrost tego podatku o 10 proc. każdego roku - przekazał Łukasz Kozłowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Propozycja resortu finansów przewiduje:

  • wzrost akcyzy na papierosy o 25 proc. (od 2025 r.),
  • na tytoń do palenia o 38 proc.,
  • na wyroby nowatorskie o 50 proc.,
  • na płyn do e-papierosów o 75 proc.

- To jest propozycja, która została przedstawiona we wtorek późnym popołudniem, więc to bardzo wczesny etap. Jednak pojawienie się tej propozycji jest zaskakujące, biorąc pod uwagę skalę proponowanych zmian oraz to, że w umowie koalicyjnej zapowiadano, że zmiany w podatkach będą dokonywane co najmniej z sześciomiesięcznym vacatio legis - dodał przedstawiciel FPP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(128)
Jarecki
4 godz. temu
Gdzie opinia
Szorti39
7 godz. temu
Ja jestem za nie żeby narcyza dojrzała za papierosy za wódkę to tak mi za alkohol ale za takie rzeczy jak papierosy to nie nie powinno to jest złodziejstwo
Kibia
9 godz. temu
To Trzaskowski już się może pożegnać z marzeniami o prezydenturze.Kto poprze partie wspierającą otwarcie przestępczość.
Kasagan
12 godz. temu
W Polsce alkohol i papierosy są bardzo tanie a szczególnie alkohol
donald
13 godz. temu
Najbardziej rozbudowany rząd w historii Polski w najwięcej nas kosztuje. Więc pieniędzy nie ma 😄😝
...
Następna strona