Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Podwyżka płacy minimalnej. Dostanie ją 3,6 mln Polaków

59
Podziel się:

Liczba pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie wynosiła w 2022 roku ok. 3,6 mln osób - podano w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia w sprawie płacy minimalnej na 2024 rok.

Podwyżka płacy minimalnej. Dostanie ją 3,6 mln Polaków
3,6 mln osób otrzymuje minimalne wynagrodzenie (PAP, Marcin Bielecki)

Płaca minimalna, nazywana również najniższym wynagrodzeniem czy najniższą krajową, to najmniejsza z możliwych płac, jaka może być zaoferowana zatrudnionemu za wykonywanie obowiązków w pełnym wymiarze czasu pracy.

Oto ile Polaków dostanie podwyżkę

W piątek na stronach RCL opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie przyszłorocznej płacy minimalnej. Zgodnie z projektem, od stycznia minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4242 zł z 3600 zł, a od lipca do 4.300 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy baner na gmachu NBP. "To obrażanie nas wszystkich"

Od tego wyliczana jest stawka godzinowa, czyli 27,70 zł brutto od stycznia i 28,10 zł brutto od lipca 2024 roku.

Liczba pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie wynosiła w 2022 roku ok. 3,6 mln osób.

Resort rodziny, który przygotował projekt, podaje, że dane te pochodzą z Ministerstwa Finansów i dotyczą liczby osób świadczących pracę w oparciu o umowę o pracę. Dane dotyczą 2022 roku.

W rozporządzeniu o płacy minimalnej na 2023 rok szacowano, że liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła ok. 2,7 mln.

Pensja minimalna. Konsekwencje podwyżki

Bezpośrednim skutkiem podniesienia płacy minimalnej jest to, że pracodawcy muszą płacić więcej swoim zatrudnianym na podstawie umowy o pracę pracownikom, bez względu na to, czy obowiązuje ich wynagrodzenie miesięczne, czy są rozliczani godzinowo, z zastosowaniem minimalnej stawki za godzinę. Jednak wzrost minimalnej pensji powoduje też wzrost podatku i składek ZUS opłacanych za każdego zatrudnianego.

Podwyżka płacy minimalnej ma jeszcze jeden ważny skutek, ujemnie wpływający na finanse przedsiębiorców. Powoduje ona bowiem wzrost wysokości składek odprowadzanych do ZUS za samych właścicieli firm. Wszystko dlatego, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców opłacających preferencyjny ZUS stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
OLO
2 miesiące temu
Mam 45 lat pracy, zaczynałem więc w systemie gdzie wszyscy mieli minimalną. Więcej zarabiali tylko sekretarze i donosiciele, udało się obecnej władzy dokonać powrotu do tamtych czasów. Niech jednak PiS przypomi sobie jak skończyła PZPR.
Smyk
4 miesiące temu
Brawo to nie doczytałem jaką mają otrzymać podwyżkę pracownicy Budżetówki ?
robolbezrobot...
4 miesiące temu
hołela za rok 28,1 nh się zarobi a do tego 60k bez podatku fajowo z kobitą dzieci zaczniemy robić a 800+ ..................... sobie
MisterDex
4 miesiące temu
Dobrze niech firmy zwalniają,nie tu to gdzieś indziej. Zwalniając pracownika sam sobie szkodzi albo niech sam podegnie rękawy. Wykorzystywać do nadgodzin ale płacić już ciężko no to zamykaj pan to bude....nie ma co żałować takich januszy fabrykarzy inwestorów co myślą że polak będzie dalej u nich robił za psie pieniądze, Ukrainiec już poszedł po rozum do głowy a coco jambo nie będzie się wysilał bo brak przy nim stać i za niego robić;)
Pracus
4 miesiące temu
I tak za mało. Minimalna powinna rosnąć proporcjonalnie do inflacji. Wogole co tzn że firmy płacą minimalna pensje ? Najniższą krajową to jest dla żuli co śmieci zamiataja. W dużych firmach najniższą krajowa to jak zbrodnia ludobójstwa
...
Następna strona