Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Podwyżka stóp procentowych. Eksperci głowią się nad terminem kolejnej

23
Podziel się:

W 2022 roku stopa procentowa powróci do poziomu sprzed pandemii - 1,5 proc. Ale może też sięgnąć 2 proc. Kolejna podwyżka jest kwestią czasu - może nastąpić jeszcze w listopadzie, grudzień w zasadzie jest pewny. W tym miesiącu inflacja może bowiem zbliżyć się do poziomu 7 procent.

Podwyżka stóp procentowych. Eksperci głowią się nad terminem kolejnej
Prezes NBP mówi, że podwyżką stóp procentowych chciał "zaskoczyć rynek". Udało mu się (PAP, Rafał Guz)
bFfjqopx

Zdaniem analityków Rada Polityki Pieniężnej może w listopadzie zdecydować o kolejnej podwyżce stóp procentowych NBP. W ich ocenie skala podwyżki będzie zależała od prognozowanej na grudzień inflacji. RPP zakłada, że inflacja do końca roku może wzrosnąć do 6 proc., a zdaniem analityków z ING będzie to nawet 6,8 proc. rok do roku w grudniu.

Kolejna podwyżka stóp jeszcze w tym roku?

- Naszym zdaniem kolejna podwyżka stóp w listopadzie, razem z nową projekcją inflacji, jest wciąż prawdopodobna. Oczekujemy podniesienia stóp o 25 pb, ale nie wykluczamy 50 pb. W 2022 stopa referencyjna powinna dotrzeć do docelowego poziomu 2 proc. - czytamy w komentarzu ING.

Z kolei analitycy PKO BP uważają, że na listopadowym posiedzeniu RPP najbardziej prawdopodobny jest brak zmian stóp procentowych.

bFfjqopz
Zobacz także: Raty kredytów w górę. RPP podniosła stopy procentowe. Ekspert wylicza kwoty

- W trakcie 2022 r., ze względu na utrzymującą wyższą od oczekiwań NBP ścieżkę inflacji, kontynuowany będzie cykl podwyżek – do poziomu 1,25-1,50 proc. w grudniu 2022 r. - ocenili.

Także w opinii analityków DM BOŚ możliwe jest zaostrzenie polityki monetarnej w listopadzie lub grudniu.

bFfjqopF

Stopy wzrosną - to niemal pewne

Również zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego skala podwyżek stóp będzie zdeterminowana przez listopadową projekcję inflacyjną. Uważają, że czwartkowa konferencja prasowa prezesa NBP nie odpowiedziała jednoznacznie na pytanie, czy ostatnia podwyżka stóp jest początkiem cyklu podwyżek.

Analitycy PIE prognozują, że do końca 2022 roku stopy procentowe wrócą na poziomy sprzed pandemii (1,5 proc.). Docelowy kształt polityki pieniężnej będzie jednak mocno uzależniony od sytuacji gospodarczej.

bFfjqopG

Zwracają oni uwagę, że prezes NBP Adam Glapiński wskazuje, że problemy niedoborów na rynku energii sugerują zarówno możliwość spowolnienia aktywności gospodarczej, jak i utrzymania się wysokiej inflacji.

W środę Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Jak wskazał na czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, niespodziewana podwyżka stóp wynikała z chęci zaskoczenia rynku. Glapiński stwierdził, że decyzja RPP o podniesieniu stóp procentowych nie obniży bieżącej inflacji, ma nie dopuścić do utrzymania się podwyższonej inflacji w średnim okresie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfjqoqa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Xxx
3 miesiące temu
Nie bać się i podnosić do 2% jak najprędzej.
:)))
3 miesiące temu
nie ma się co głowić - przecież to losowo się robi :)
Papapapa
3 miesiące temu
Stopy procentowe w górę, koszty życia w górę mini ratka w górę, zdolność kredytowa w dół, jak ktoś marzy o drożejących mieszkaniach to miejsca na to już nie ma.
bFfjqoqb
Ela
4 miesiące temu
W RPP tylko 3 członków znało się na ekonomii, reszta to czyści dyletancji, którzy robią to o co poprosi Mateuszek kłamczuszek. Przecież przez o wiele spóźnione podwyżki stóp procentowych gospodarka padnie! Przez inflację będziemy zdecydowanie kupować mniej, a stoopy procentowe dobiją tych co z własnej głupoty braki kredyty hipoteczne w czasie kryzysu!
Lenin
4 miesiące temu
to nie koszt bycia w UE a polityka naszego rządu; chybione inwestycje, łamanie prawa, rozdawnictwo, nepotyzm ludzi niekompetentnych , wojna ze wszystkimi i wszystkim, finansowanie pseudonarodowych instytucji i stowarzyszeń, etc.; można by było wymieniać bez końca. Złotówka traci i tracić będzie, gdyż prezes NBP okazał się nie prezesem a funkcjonariuszem partyjnym, a RPP jest na pasku rządu. Politycy nie ponosili konsekwencji swoich decyzji, czas aby szli siedzieć i tracili majątki, włącznie z tymi przepisanymi na rodziny.
...
Następna strona