Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Pokolenie Z walczy o czterodniowy tydzień pracy. "Będą żyć gorzej niż ich rodzice"

69
Podziel się:

Niedawno minęło 50 lat od ustanowienia wolnych sobót w Polsce. Dziś jednak pracownicy chcą iść krok dalej i mieć również wolne piątki. Walczą o tym przede wszystkim przedstawiciele pokolenia Z. – Widzą, że co by zrobili, ile godzin siedzieli w pracy, to będą żyć gorzej niż ich rodzice – mówi publicystka.

Pokolenie Z walczy o czterodniowy tydzień pracy. "Będą żyć gorzej niż ich rodzice"
Pokolenie Z walczy o czterodniowy tydzień pracy (zdj. ilustracyjne) (Getty Images, Hinterhaus Productions 2016)

Pierwsza wolna sobota przypadła na 21 lipca 1973 r. Jednak PRL dawkowała wolne szóste dni tygodnia. Pierwsza sobota miała uświetnić Święto Odrodzenia Polski 22 lipca. I trzeba ją było odpracować – przypomniała publicystka "Polityki" Joanna Solska.

Pokolenie Z walczy o wolne piątki

Dziś jednak jesteśmy już w innym miejscu historii. O powrocie do pracujących sobót nikt dziś nie myśli. Rozmowy toczą się raczej w kierunku kolejnego dnia wolnego – piątku. Zmianę dostrzegają też politycy. Donald Tusk obiecał, że do wyborów przedstawi pilotaż czterodniowego tygodnia pracy.

W TOK FM publicystka tygodnika odpowiedziała na pytanie, czy kapitalistyczna rzeczywistość może być budowana w cztery dni tygodnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Całe pokolenie Polaków spakuje się i wyjedzie. Nic ich w Polsce nie trzyma". Ekspert ostrzega
Myślę, że nie tylko może, ale musi. Młodzi ludzie, którzy widzą, że żeby nie wiem, co zrobili, ile godzin siedzieli w pracy, to będą żyć gorzej niż ich rodzice. A z marzeniem o mieszkaniu być może trzeba będzie się pożegnać – odpowiedziała Joanna Solska.

Dalej wskazała, że młodym zależy też na przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu. A temu ma sprzyjać zmniejszający się "pęd do konsumpcji", który na dłuższą metę szkodzi planecie.

Pokolenie Z dostrzega też, że nie ma znaczenia liczba godzin spędzonych w pracy. Liczy się jej wydajność. Polacy przecież należą do narodów, które pracują najdłużej. Oprócz nas dłużej pracują Grecy. A jak się porównamy z tymi krajami, które są bogatsze od nas i mają o wiele większą wydajność to zobaczymy, że to nie jest kwestia czasu pracy a organizacji i technologii. I my musimy iść w tę stronę – zauważyła publicystka w rozmowie na antenie TOK FM.

Czterodniowy tydzień pracy

W Polsce niektóre firmy już próbują czterodniowego tygodnia pracy, o czym pisaliśmy w money.pl. Przedsiębiorstwa decydują się na razie m.in. na skrócenie godzin pracy w piątek, niektórzy zmieniają standardowe godziny pracy.

Natomiast za granicą trwają już poważne testy skróconego czasu pracy. Przykład? Wielka Brytania wprowadziła w czerwcu 2022 r. pilotażowy projekt czterodniowego tygodnia pracy. Dotyczyło to 70 firm oraz łącznie 3,3 tys. pracowników. Pilotaż trwał sześć miesięcy i był zorganizowany przez 4 Day Week Global we współpracy z think tankiem Autonomy oraz naukowcami. Próba opierała się na modelu 100:80:100 – 100 proc. wynagrodzenia przez 80 proc. czasu pracy w zamian za zobowiązanie się do utrzymania 100 proc. wydajności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
Cxxx
3 miesiące temu
Zadaje pytanie tym mądralom. Kto będzie miał ten 4 dniowy tydzień pracy? Bo ja myślę, że napewno urzędasy, nauczyciele i tyle. Czy godzi się społeczeństwo na 4 dniową pracę fryzjerów, handlowców, piekarzy, budowlańców, elektryków itp. Bo nie godzę się na to, że ja będę dostawać inne dni wolne a piątek- niedziela w pracy bo moje dzieci będą miały wolne i chce z nimi spędzać czas nie raz w miesiącu tylko tak jak Ci urzędasy i nauczyciele!!! Nikt nie będzie mi tu ściemniał albo jest demokracja w tym kraju albo nie!!! A moi rodzice pracowali i my chodziliśmy do szkoły 6 dni w tygodniu i na wszystko mieliśmy czas i byliśmy zadowoleni z życia. Notabene nie było takiej rozwiniętej technologii jak dzisiaj. Chcecie pracować 70% naszego czasu a mieć dużo większe zarobki jak my mieliśmy i mieć wieeelkie emerytury? Nie da się!!!
Grey
7 miesięcy temu
Teraz nie ma czasu nawet wydawać pieniędzy
Tsw
7 miesięcy temu
Powinien być 4 dniowy tydzień pracy
piter
8 miesięcy temu
Ja jestem nauczycielem. Lubię swoją pracę bo choć nie płacą kokosów jest dużo wolnego czasu np. na dorobienie w innej pracy lub korepetycje. Pensum 18 godzin można spokojnie zmieścić w 3 dni i tak mam 3 dniowy tydzień pracy.
Marika
9 miesięcy temu
Uczęszczałam do Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i pracuje jako opiekun osoby starszej. W tym przypadku czterodniowy tydzień pracy byłby utrudniony, ale mam to szczęście, że bardzo lubię swoją pracę, więc nie stanowi to dla mnie większego problemu.
...
Następna strona