Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
urzędy
16.09.2020 08:55

Polityczny dobór w urzędach. Pracownicy trafiają na "szklany sufit"

Na wysokie stanowiska w urzędach nie ma publicznych naborów, rządzi polityczny klucz - pisze "Rzeczpospolita", przywołując raport Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Politycy mają największy wpływ na zatrudnianie urzędników najwyższych stanowisk. (Fot: Leszek Szymański)

Sprawa dotyczy przede wszystkim urzędników służby cywilnej. Na stanowiska kierownicze w ministerstwach nie ogłasza się publicznych naborów.

Taki obowiązek zniesiono w 2015 roku w nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. W efekcie, jak twierdzi KSAP, w doborze urzędników przestały mieć znaczenie faktyczne kompetencje. Zamiast tego liczą się polityczne koneksje.

"Dominujący wpływ na politykę kadrową urzędu w zakresie obsady wyższych stanowisk służby cywilnej, szczególnie w departamentach merytorycznych, posiada polityczne kierownictwo ministerstwa" - czytamy w przywołanym przez "Rzeczpospolitą" raporcie KSAP.

Zwolnienia w budżetówce. "To nie jest zaskoczenie"

Na 20 instytucji, które Stowarzyszenie Absolwentów KSAP zapytało o klucz doboru kandydatów na wysokie urzędy, aż siedem, czyli 33 proc., nie odpowiedziało wcale.

W swoim raporcie uczelnia pisze o rozpowszechnionej praktyce, w której kandydatury na wysokie stanowiska wskazują bezpośrednio lub akceptują ministrowie i wiceministrowie.

- Apolityczność i profesjonalizm służby cywilnej są zapisane w konstytucji, więc upolitycznianie stanowisk jest łamaniem konstytucji - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Antoni Kamiński, ekspert ds. korupcji. - To pokazuje niepokojącą normę: chcesz być urzędnikiem wysokiego szczebla, musisz być politycznie ustosunkowany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: urzędy, polityka, służba cywilna
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2020

sdfaPotwierdzam tak jest.

16-09-2020

mohitoRządy w stylu PIS. Bądź wierny a będzie Ci dane

16-09-2020

hehWszyscy ci ludzie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, głównie za uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej.

Rozwiń komentarze (10)