Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

"Polska czeka, wracajcie" – rząd zachęca Polaków z Wysp. Czy naprawdę im się opłaca?

67
Podziel się

Podczas Polskich Targów Pracy w Londynie przedstawiciele rządu zachęcali Polonię do powrotu do kraju. Wymieniali szereg zalet, ale czy na pewno wystarczą, by żyć tu lepiej niż w Wielkiej Brytanii? Zdaniem eksperta o masowe powroty będzie trudno.

Rząd kusi Polaków pracujących na Wyspach do powrotu. Czy im się to opłaca?
Rząd kusi Polaków pracujących na Wyspach do powrotu. Czy im się to opłaca? (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii)
bDeOukiJ

Dynamiczny wzrost wynagrodzeń i płacy minimalnej, niskie bezrobocie i rosnące PKB, a także wsparcie socjalne - m.in. dzięki 500+. Rząd w samych superlatywach przedstawia Polskę i zachęca Polaków żyjących i pracujących na Wyspach do powrotu do kraju.

- Polska jest dobrym miejscem do pracy i życia – zapewniała minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, "oferta" powrotu jest skierowana do Polaków, którzy zdecydowali się kiedyś wyjechać do Wielkiej Brytanii, a dzisiaj zastanawiają się, czy opłaca się wracać do Polski. - My jesteśmy przekonani, że to się naprawdę opłaca – stwierdziła minister.

bDeOukiL

Jednak, jak mówi w rozmowie z money.pl Andrzej Kubisiak, ekspert ds. rynku pracy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zalety podkreślane przez rząd to może być zdecydowanie za mało, by wywołać masowe powroty Polonii z Wielkiej Brytanii do Polski.

Zobacz: Klient nie płaci za fakturę? Co można zrobić?

- "Opłaca się" zależy od punktu widzenia. Mówiąc wyłącznie o kwestiach materialnych, płacowych, różnice będą się utrzymywać. Jeżeli jednak chodzi o otoczenie życiowe i standard życia, Polska na pewno może zacząć konkurować na poziomie wygody, bezpieczeństwa i stabilności – podkreśla Andrzej Kubisiak.

bDeOukiR

Czym Polska ma kusić? Przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w Polsce w minionych 4 latach o niemal 700 zł, a w samym tylko 2018 r. o 300 zł – do poziomu 4585 zł – wynika z komunikatu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii dotyczącego wzrostu wynagrodzeń i płac w Polsce.

- W ostatnich latach dynamicznie rosła też płaca minimalna brutto. Wynosi w tym roku 2250 zł, czyli o 500 zł więcej niż w roku 2015 - przypomina resort.

Z kolei z danych NBP wynika, że przeciętne wynagrodzenie Polaków w Wielkiej Brytanii to 1300 funtów miesięcznie. Daje to blisko 6,5 tys. zł. Czyli nadal średnio 2 tys. zł więcej miesięcznie w porównaniu z przeciętną pensją w Polsce.

Polska kontra Wielka Brytania

By porównać jakość życia w Polsce z warunkami w Wielkiej Brytanii, warto zerknąć do innych danych. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) co roku opracowuje "Better Life Index" – raport dotyczący jakości życia w badanych krajach.

bDeOukiS

Ogólna ocena wynika z kilku wskaźników takich, jak: dochody, warunki mieszkaniowe, praca, społeczeństwo, środowisko, zaangażowanie obywatelskie, zdrowie, edukacja, bezpieczeństwo, satysfakcja z życia, balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Najważniejsze z punktu widzenia emigrantów zarobkowych są oczywiście przychody oraz stabilność zatrudnienia czy poziom bezrobocia.

Według OECD pod względem dochodów na osobę Polska jest daleko w tyle za Wielką Brytanią. Nasz kraj otrzymał zaledwie 1,6 pkt, z kolei Wielka Brytania 5 pkt. Idąc dalej – w oparciu o zarobki, ochronę pracy i poziom bezrobocia (co składa się na wskaźnik "Praca") Polska dostała 6,4 pkt, a Wielka Brytania 8 pkt. Z kolei pod względem warunków mieszkaniowych Polska ma 4,9 pkt, a Zjednoczone Królestwo 6,4 pkt.

bDeOukiT

Poziom satysfakcji z życia również jest wyższy na Wyspach. Wielka Brytania dostała 6,9 pkt, a Polska 4,2 pkt. Pod względem poczucia bezpieczeństwa u nas też jest gorzej, mamy 7,8 pkt, a Wyspy dostały 9 pkt.

Co może zadziwiać, lepiej wypadamy pod względem równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym. Uzyskaliśmy 6,5 pkt, a Wielka Brytania - 6,2 pkt.

Wracać czy nie wracać?

Wpływ na to, czy ktoś decyduje się na powrót, ma wiele czynników. Płaca nie musi być najważniejsza. Jak podkreśla Andrzej Kubisiak, istotny jest też na przykład kontekst brexitu, który wywołuje dużą niepewność. A to może zachęcać do powrotów.

- Jak spojrzymy historycznie, to czasem, w którym najwięcej osób wracało do Polski, był czas kryzysu finansowego – przypomina ekspert ds. rynku pracy.

bDeOukiU

Zdaniem Kubisiaka, jeszcze silniejsze mogą być względy społeczne. - Istotnym elementem są rozbite rodziny czy pozostawienie osób starszych w Polsce. To też może wpływać na chęć powrotu do Polski – podkreśla.

Ocenia jednak, że spory odsetek Polaków związał się z Wielką Brytanią i trudno będzie ich ściągnąć z powrotem. - Trzeba pamiętać, że dla tego typu osób zmiana otoczenia socjalnego, polepszenie usług publicznych czy dobra koniunktura rynku pracy nie stanowi argumentów do powrotu. Oni podjęli już decyzję, by osiąść na Wyspach – mówi Andrzej Kubisiak.

Bardziej optymistycznie patrzy na to rząd. - Wielu Polaków przebywających na obczyźnie nie zdaje sobie sprawy z pozytywnych przemian, jakie w ostatnich latach dokonują się w Polsce na rynku pracy – podkreślił podczas Polskich Targów Pracy w Londynie wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski.

- W Polsce systematycznie rośnie zatrudnienie i spada bezrobocie. Bardzo dobra sytuacja na rynku pracy wpłynęła na polepszenie sytuacji finansowej polskich rodzin. Ich dobrobyt to także pokłosie licznych programów prorodzinnych. Dzięki między innymi takim programom jak Rodzina 500+, Dobry Start, Karta Dużej Rodziny czy Maluch+ rodzina jest w centrum polityki społecznej państwa – dodał wiceminister Kuberski.

Jednak optymizm rządu, co do powrotu Polaków z Wielkiej Brytanii może być nieco przesadzony. Choć dalsza poprawa sytuacji ekonomicznej może wpłynąć na część pracujących na Wyspach Polaków, trudno jednak spodziewać się efektu na masową skalę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDeOukjm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Bot
rok temu
Pani minister Jadwigo Emilewicz. Mam 62 lata. Duże doświadczenie zawodowe, wyższe wykształcenie, ewaluowany dyplom MBA, b.dobra znajomość j.angielskiego, sprawna obsługa komputera nie tylko podstawowych programów i od wielu miesiecy nikt nie odpowiada na moje aplikacje o pracę. Ostatnio staram zatrudnić się już na stanowiska sprzątaczki, prac.gosp itp i również brak odpowiedzi. Prawdą jest iż w Polsce dostać pracę można jedynie po znajomości lub za łapówkę. Jeśli ich nie macie drodzy rodacy będziecie niestety głodować.
prawo i spraw...
rok temu
Wracajcie, czekają was wysokie podatki i utrzymanie piramidy finansowej ZUS. Jeśli jie wrócicie to za rok nie będziemy mieli z kogo ściągać danin które są nam potrzebne do przekupstwa i korupcji
Anna
rok temu
Spojrzcie jacy oni sa zalosni. Przed wyborami trabili o sprowadzaniu Polakow za granica i przez 3,5 roku nie kiwneli palcem. Teraz widze ze kazdy ma dosyc szaro czarnej masy na ulicy i zaczeli znowu robic teatrzyc ze sprowadza Polakow. Przygotujcie sie na jeszcze wiecej koloworych i pensje rzedu 2500.
bDeOukjn
Jodma
rok temu
Proszę nie operować kwotami brutto...żyjemy z pieniędzmi na rękę czyli netto...
Wracajcie
rok temu
Wracajcie no PIS potrzebuje waszej ciężko zarobionej kasy żeby rozdać patologii za głosy wyborcze
Najnowsze komentarze (67)
jkl
rok temu
Niestety obecnej pracy, ktora posiadam tutaj, w Polsce bez studiow bym nie dostala. Pracuje w biurze, do pracy mam 25 minut od domu, za najnizsza krajowa nie pracuje juz od dlugiego czasu. Mysle, ze w Polsce, po tylu latach za granica, bym sie juz nie odnalazla - inny poziom zycia, inna mentalnosc. Nie sadze, ze kiedykolwiek wroce.
True
rok temu
Wróciłem, żałowalem I znów jestem za granicą plusy i minusy są wszędzie jednak przestawić się na Polskę to wyczyn.
Wrócę
rok temu
, jak za moje ciężko wypracowane podatki przestanie się utrzymywać Macierewicz i jego armia , Szydło i jej broszka , Prezes i jego kierowca ,przyjaciółka mamusi , sekretarka oraz całe stado ochroniarzy . Kota można utrzymywać , zwierzę nie jest niczemu winne !
Racjonalny
rok temu
Nie ma czegoś takiego jak polacy za granicami to zwykli niemcy albo anglicy polskiego pochodzenia niech tutaj nie wracają po co nam oni ?
Kulka
rok temu
Polska będzie wsoaniałym miejscem do zamieszkania jak ludzie będą mieli godnie zarobki. Będą płacić niskie podatki. Będzie ludzi stać na mieszkania nie na kredyty. Wtedy warto wracać. A tak do czego wracać do zasiłków, kredytów. Brak miejsca w przedszkolach brak żłobków. W szkołach totalny bałagan. Pr,ez 30 lat żaden rząd nie potrafił przeprowadzić porządnej reformy szkolnictwa. Służba zdrowia leży. Żeby coś załatwić to trzeba mieć jeszcze większe znajomości niż za komuny. No wracajcie Wasza nowa Polska czeka :(
Ola
rok temu
Fajnie by było żeby na początek dostać zasiłek zanim znajdzie się pracę...
Ja
rok temu
JA właśnie postanowiłam wyjechać z całą rodziną do AT mam dość tego chorego kraju
auslander
rok temu
uwierzyłem i wróciłem po 5 latach z DE do Polski, jestem tu rok i powiem tyle: to była najgorsza decyzja w moim życiu. Takiego jadu jak w tym kraju to nie ma nigdzie, wojna polsko-polska, komuna wraca i tylko powierzchownie jest lepiej, a w 90% bieda aż piszczy. Ofert pracy setki ale za takie pieniadze co nawet na egzytencje nie starcza. A najlepsze są kredyty i ich koszty ze zmiennym oprocentowaniem. Jednym słowem dramat.
bDeOukjf
WIADOMOŚĆ DO ...
rok temu
Naprawdę wroce jeśli na fabryce jako sprzatacz zarobienie 1200£ a tj 6000zl licząc po 5zl. To wracam nawet jutro!!!!!!!!!!!
Tttq
rok temu
Bzdury gadaja, srednia placa... Tylko kto tyle zarabia... Od 13 lat w UK i z checia bym wrocil ale! Chory system podatkowy i niewydolny emerytalny, inflacja wieksza niz ta oficjalna, wojna polski-polska doslownie o wszystko, nagonka policji na blachostki ktire mozna by olac... I tak mozna dalej wymieniac. Wiec do czego wracac?
Niemcy
rok temu
Nie wracajcie rodacy!!! To tylko"kielbasa wyborcza".W Polsce nigdy nie bedzie jak na Wyspach,czy w Niemczech.Do wyborow dostaniecie wszystko,ale po wyborach juz nie koniecznie i zmarnujecie tylko poprzednie zycie,wypracowane poza Polska!
Niemcy
rok temu
Nie wracajcie rodacy!!! To tylko"kielbasa wyborcza".W Polsce nigdy nie bedzie jak na Wyspach,czy w Niemczech.Do wyborow dostaniecie wszystko,ale po wyborach juz nie koniecznie i zmarnujecie tylko poprzednie zycie,wypracowane poza Polska!
Gree
rok temu
Opłacać to się będzie tylko rządowym bandytom i ich pacholkom - zbieraczom haraczu...
Nick.
rok temu
Nie wracajcie. Że średnia wzrosła nie znaczy że każdy tyle zarabia. Bo nie zarabia. Ciut wiecej niż najniższa krajowa. To raz. Po dwa kultura pracy drodzy Państwo. Ucisk i wyzysk w PL idzie uszami. Mieszkałam w UK 6 lat. I ta ciągła walka o przetrwanie. Gdybym mogła cofnąć czas......
...
Następna strona