Notowania

Targi Pracy w Londynie. Rząd zachęca Polaków do powrotu

- Zapraszam Państwa do Polski. Polska dziś na Was czeka - stwierdziła Jadwiga Emilewicz podczas Targów Pracy w Londynie, zachęcając Polonię do powrotu. Dodała, że nasz kraj jest w awangardzie rozwoju gospodarczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii)
Targi Pracy w Londynie. Rząd chce ściągnąć Polaków z Wysp do Polski (Fot: MPiT)

Rząd chce ściągnął Polonię z Wysp do Polski. Targi Pracy odbyły się w londyńskim Queen Elizabeth II Centre i były skierowane do Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie. Za ich organizację odpowiadało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Polska to kraj z nowymi możliwościami. Już nie jest miejsce, które opuszcza się w celu poszukiwania lepszego życia. Silna gospodarka, proprzedsiębiocze działania, niskie bezrobocie, szybki wzrost pensji i wsparcie państwa dla rodzin - to nasze atuty - stwierdziła minister Jadwiga Emilewicz tuż przed Targami Pracy w Londynie.

Już inaugurując wydarzenie dodała, że Polska jest w awangardzie rozwoju gospodarczego. - Bezpieczeństwo dnia codziennego dziś w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Zapraszam Państwa do Polski. Polska dziś na Was czeka - stwierdziła minister przedsiębiorczości.

Wtórował jej Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społęcznej. - Jesteście cennym nabytkiem dla pracodawców w Polsce - powiedział do Polonii zebranej na Targach Pracy.

Obejrzyj: Zakaz handlu w niedziele zostaje

Tego samego dnia resort przedsiębiorczości poinformował, że pensje w Polsce rosną znacznie szybciej niż ceny. Dzięki czemu zwiększa się siła nabywcza obywateli. MPiT podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto tylko w 2018 r. wzrosło w Polsce o 300 zł - do poziomu 4585 zł.

"Rosło ono sukcesywnie przez kolejne lata, jednak realny wzrost, o 5,3 proc. w zeszłym roku, był zdecydowanie najwyższy w dekadzie" - podkreśliło ministerstwo w komunikacie.

Dodano jednak, że - mimo znacznego wzrostu płacy minimalnej - liczba osób pobierających najniższe wynagrodzenie wśród wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę stanowi aż 13 proc. i utrzymuje się na tym samym poziomie od 2012 r.

Podczas targów w Londynie można było spotkać pracodawców i instytucje publiczne, które - zdaniem rządu - mogą pomóc w podjęciu decyzji o rozwoju lub kontynuacji kariery nad Wisłą. Pojawiły się zarówno duże polskie przedsiębiorstwa (np. spółki Skarbu Państwa), jak i międzynarodowe firmy (m.in. z branży medycznej, finansowej, telekomunikacyjnej, motoryzacyjnej, ubezpieczeniowej).

Wśród nich: PZU, Asseco, Goldman Sachs, Credit Suisse, LG Chem, Polpharma Biologics, Polpharma, Johnson&Johnson, Orlen, Jabil, Orange, Adamed, Roche, IBM, PKO BP, Budimex, Siemens, LOT AMS, Grupa Żywiec, Fujitsu, Selena, Fundacja Go4Poland (GPW), Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych.

W Targach udział wzięły także instytucje związane z krajowym rynkiem pracy. Polonia mogła zapoznać się też z ofertami pracy w administracji publicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wielka brytania, londyn, targi pracy, polonia, mpit, Jadwiga Emilewicz, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-05-2019

TVPInfoLecom tłumy z powrotem. Kto się nie zmieści w samolotach i autobusach, jedzie na rowerze. Niech nam żyje nasz ukochany wuc, zdają się śpiewać … Czytaj całość

12-05-2019

ZygmuntJa bym tam z nimi uwazal. Odzwyczaili sie od ciezkiej pracy a i kwalifikacje w wiekszosci potracili przez lata na przyslowiowym zmywaku :(

12-05-2019

fdsffdswszywszy lecą z powrotem bo trzeba dorobić do 500+. Przecież Polacy zagranicą ciężko zasuwają. Mój mąż 12 godzin i nie ma znaczenia czy sobota czy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (39)