Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Polska gospodarka przyspieszyła w czwartym kwartale. GUS publikuje dane

12
Podziel się:

PKB Polski był w czwartym kwartale 2021 roku o 7,3 proc. wyższy niż rok wcześniej - informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Potwierdziły się wstępne wyliczenia, mówiące o przyspieszeniu wzrostu gospodarczego w porównaniu z trzecim kwartałem. Nowością są bardziej szczegółowe statystyki, które pokazują znaczenie inwestycji i konsumpcji dla wzrostu gospodarczego.

Polska gospodarka przyspieszyła w czwartym kwartale. GUS publikuje dane
Premier Mateusz Morawiecki może być zadowolony z wyników gospodarki w czwartym kwartale 2021 roku (Flickr, KPRM, W. Kompała)

Polska gospodarka w końcówce 2021 roku była rozpędzona. Potwierdziła to poniedziałkowa publikacja statystyk. GUS poinformował o wzroście PKB w czwartym kwartale na poziomie 7,3 proc.

Nie ma zaskoczenia. Na dokładnie taki wynik wskazywały wstępne wyliczenia urzędników. Skala wzrostu jest wyraźnie większa niż w trzecim kwartale. Wtedy roczny wzrost wyniósł 5,3 proc.

W całym 2021 wzrost PKB wyniósł średnio 5,7 proc. w ujęciu rocznym. To najlepszy wynik od 2007 roku.

Zobacz także: Money. To się liczy

Co składa się na PKB?

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w czwartym kwartale wzrosły o 11,7 proc. rok do roku, konsumpcja prywatna zwiększyła się o 7,9 proc., a popyt krajowy poszedł w górę o 11,2 proc.

Z prognoz ekonomistów zebranych wcześniej przez PAP wynikało, że rynek oczekiwał minimalnie większego wzrostu inwestycji (o 11,9 proc.) i konsumpcji prywatnej (o 8,1 proc.). Zgodnie z planem wypadł popyt krajowy.

Ekonomiści w komentarzach do najnowszych danych GUS wskazują, że to ostatnie tak dobre statystyki. W tym roku nastąpi hamowanie. Wskazują, że duży wpływ na to będzie mieć wojna na Ukrainie. Obecne szacunki ekspertów mBanku sugerują, że w całym 2022 roku PKB Polski wzrośnie o 4,1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Heh
2 lata temu
7% wzrostu przy inflacji 10%. Czyli -3%.
To krzywe
2 lata temu
Spadamy w przepaść. Wystarczy rozejrzeć się. Komu ten PIS wciśnie kit?
Wolacy do pra...
2 lata temu
A jak PKB mógł być niższy skoro sama inflacja to 25 % to i PKB miał by być podobny a jeżeli jest 7 ,5 % wyższy jak wcześniej to już mamy duże straty. To chyba oczywiste dla w miarę normalnych ludzi bo wolacja i tak kompletnie nic nie kapuje,nie wie albo wie tylko to co jej reżimowi wtłuką w puste główki.
NickiM
2 lata temu
Morawiecki plecie już jak Gomółka: przyspieszyliśmy ku przepaści. Co on wącha?
Pae
2 lata temu
Jaka polska gospodarka? W tym kraju prawie wszystko należy do zachodnich korporacji