Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polska może stracić znacznie więcej unijnych pieniędzy. Zagrożone kolejne miliardy

226
Podziel się:

Polsce grozi utrata ponad 75 mld euro z Unii Europejskiej. Środki z Funduszu Spójności stoją pod znakiem zapytania - donosi Bloomberg. Chodzi aż o 75 mld euro, a więc ok. 350 mld zł.

Polska może stracić znacznie więcej unijnych pieniędzy. Zagrożone kolejne miliardy
Premier Mateusz Morawiecki ma kolejny problem (PAP, PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Niezbędnym warunkiem do wypłaty pieniędzy z Unii Europejskiej jest przestrzeganie przez Polskę Karty Praw Podstawowych. Jeśli rząd nie zatwierdzi przepisów przywracających sądownictwu niezależność, nie otrzyma środków z Funduszu Spójności - pisze Bloomberg.

Chodzi o niemałą kwotę. Gra toczy się bowiem o 75 mld euro, a więc równowartość około 350 mld zł. Jak podkreśla Bloomberg, Polska ich nie straciła, ale pozostają one wstrzymane do czasu spełnienia warunków.

Elisa Ferreira, szefowa UE ds. spójności i reform, poinformowała we wtorek, że Polska nie spełniła wszystkich warunków płatności, z których część dotyczyła "aspektów prawnych". Tych jednak nie wymieniła.

Czekamy na wewnętrzną ewolucję w Polsce, aby Polska uznała, że ​​ta zgodność jest już zapewniona – przekazała dziennikarzom Ferreira – Do tego czasu niestety nie możemy organizować i przeprowadzać normalnych transferów środków zgodnie z normalną funkcją polityki spójności – podkreśliła.

Ustawa utknęła w Trybunale

Tymczasem nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym utknęła w Trybunale Konstytucyjnym, kierowanym przez Julię Przyłębską, gdzie skierował ją prezydent Andrzej Duda.

Komisja Europejska już wcześniej uzależniła kwestię polskiej praworządności i wycofania się ze zmian w sądownictwie wypłatę ponad 35 mld euro z KPO. W październiku KE stwierdziła , że ​​dostęp Polski do funduszy spójności jest zagrożony z powodu nieprzestrzegania demokratycznych standardów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(226)
Henryk
2 miesiące temu
Nie ma czego się bać Morawiecki z Kaczyńskim dodadzą
obserwator
2 miesiące temu
obiecanki od ub unii brukselskiej
Biedny Polak
2 miesiące temu
Przestańcie brednie rozsiewać. Wiadomo że Polska nie dostanie ani eurocenta od tych faszystów z brukselki.
nik
2 miesiące temu
Herszt z Nowogrodzkiej wydał polecenie i uruchomił akcję szykanowania nękania, karania nielicznych już niezależnych mediów ze szczególnym nastawieniem na TVN, które w niespotykanej skali ujawniają kłamstwa, oszustwa, przestępstwa, kradzieży dobra publicznego przez niezliczonych ilości działaczy, aktywistów PiS, ich rodzin, bliskich od samego Kaczyńskiego, Morawieckiego, Ziobry poczynając......... na Mejzie, Czarnku, Bielanie, Żalku, Czarneckim, Cymańskim i innych kończąc. Na te ohydne działania uruchomiono poza 3 miliardami z TVP setki innych wykradzionych nam Polakom z budżetu. Na ten front walki z opozycją, Tuskiem z TVN wysłani zostali przez Kaczyńskiego: Matyszkowicz, Olechowski, Świrski, Lichocka, Suski, Sakiewicz, Pereira, Hajdasz, Holecka, Jarząbek, Kłeczek, Duklanowski, Matecki, Ogórek, Janecki i pozostali, których reżim wynagradza olbrzymimi pieniędzmi za te obrzydliwe czyny. Do tych najemników PiS- należy dodać Jankowskiego z Polsatu.
ergs
2 miesiące temu
KPO? Sądy? Trybunały? Wiele osób związanych z polityką i urzędami musi mieć coś na sumieniu, albo mają dopiero zamiar łamać prawo i szykują sobie zaplecze bezkarności. O to idzie walka z tym przejęciem sądów. Praworządność po polsku? Swoich chronimy, nie zamykamy, a nieswoich gnębimy i do paki. Tak działa elita polityczna i władza! W polityce niby walka na idee i programy ale chodzi głównie o dobranie się do władzy („jak będziemy rządzić, to nas nie wsadzą i nam nic nie zabiorą, bo to my będziemy karać, wsadzać i zabierać”) i publicznej kasy („będzie czym dzielić między siebie”). Często w brudny sposób. W polityce (u władzy) marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie są normą. Diety w sejmie, senacie lub parlamencie europejskim, subwencje dla partii, zmiany stanowisk i odprawy, posady w urzędach i spółkach państwowych, nagrody, odprawy, służbowe wyjazdy, samochody i mieszkania itd. Zmiana rządu nam nie pomoże. Przeczytajcie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna zobaczycie jak można zbudować majątek w Polsce i bezpieczeństwo finansowe
...
Następna strona