Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Polska staje na drodze neutralności klimatycznej UE. Morawiecki: "Nie kosztem polskich firm"

73
Podziel się:

Zmiany klimatyczne są faktem i aby im przeciwdziałać potrzebne są działania międzynarodowe. Polski rząd jednak nie zgodził się z zapisami wniosków końcowych szczytu UE w kwestii dojścia do neutralności klimatycznej UE w 2050 roku.

Polska staje na drodze neutralności klimatycznej UE. Morawiecki: "Nie kosztem polskich firm"
(East News, THIERRY MONASSE/REPORTER)

Zaostrzenie polityki klimatycznej UE mogłoby doprowadzić do wzrostu cen energii, kosztów dla przedsiębiorców i w efekcie stłumić tempo rozwoju gospodarczego – twierdzi premier Morawiecki. – Nie możemy na to pozwolić – powiedział Polskiej Agencji Prasowej.

Zapewniał, że jego rząd jest zwolennikiem "ambitnej i innowacyjnej polityki klimatycznej", jednak nie zgodzi się, aby koszty jej wprowadzeniu uderzyły w polskich przedsiębiorców.

Według nieoficjalnych informacji, które przedstawia PAP, prócz Warszawy sprzeciw wyraził również Budapeszt, Praga i Talin.

- Polska rozwija się bardzo dobrze, ale nie możemy pozwolić na to, żeby ten rozwój teraz został stłumiony – żeby na Polskę włożono największe ciężary w zakresie polityki klimatycznej – przekonywał na łamach PAP premier Morawiecki. – kiedy będziemy mieć gwarancję, że ten podział będzie sprawiedliwy, będziemy mogli rozmawiać o nowych celach. Na razie Unia jest do tego nieprzygotowana.

Zobacz także: Obejrzyj: Nie ma bardziej precyzyjnych badań. Idziemy w fatalnym kierunku

Według unijnych źródeł, na kóre powołuje się PAP, doszło do ostrej dyskusji między Mateuszem Morawieckim a prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Polski premier miał spotkać się z "atakiem" ze strony Niemców, Francuzów, Hiszpanów, Włochów i Holendrów.

Strategia klimatyczna opracowywana teraz przez UE ma wyznaczać nowe cele dotyczące redukcji gazów cieplarnianych. Unia chciała, by do 2050 r. unijna gospodarka była neutralna pod względem emisji CO2, czyli tyle samo pochłaniała, co emitowała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(73)
gerwazy
5 lata temu
Dobrze gadacie! Przecież ludzie!!! Tu nie chodzi o zadna ochrone srodowiska, dajcie spokoj... Chiny, USA jako nie slysze by byly pouczane przez Unie. Ot, kolejny durny wymysl unijny zeby nam utrudnic zycie. Cejrowski juz powiedzial cos w tym temacie dajac przyklad jak unia "dba" o srodowisko.
zostawcie PIS
5 lata temu
składam wniosek aby tym którzy są z WWF GREENPEACE i ty wszystkim którzy są polityką klimatyczna UNI zimą odciąć ciepło a teraz pozbawić ich prądu po to sa służby aby szkodników zneutralizować ludzie czy wy nie rozumiecie że działalność człowieka to jest około 0,39 do około 0,6 % całej emisji gazów cieplarnianych to CHEMIA NAS ZABIJA a SMOG mozna ograniczyć budując nowe elektrownie i do ogrzewania domów wykorzystać energię elektryczna likwidując piece domowe
Michał
5 lata temu
W Polsce umiera z powodów wszystkim znanych ok. 50 tys. ludzi rocznie. Premier to robi w trosce o przedsiębiorców - właścicieli zakładów pogrzebowych.
JACEK
5 lata temu
POLSKA GOSPODARKA KWITNIE PKB ROŚNIE A UNIA MA PLAN ZNISZCZENIA POLSKIEJ GOSPODARKI ZAKAZAĆ WĘGLA A SAMI PALA ILE WLEZIE
arek
5 lata temu
to będziecie płacić 120 % za energie w imię zmian klimatycznych klimat i tak się zmieni
...
Następna strona