Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pomówienie za pośrednictwem mediów społecznościowych? Może rozpatrzyć polski sąd

Kto został pomówiony w internecie, może wnieść sprawę przeciwko naruszycielowi nie tylko przed sądem w państwie zamieszkania sprawcy, ale w dowolnym kraju, w którym treść pomówienia była dostępna. Tym samym Sad Najwyższy zobowiązał polskie sądy, by ponownie przyjrzały się sprawie, w której obie strony mieszkają w Irlandii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Jeśli osoba pomówiona mieszka poza Polską, ale szkalujący ją komentarz jest dostępny na terenie naszego kraju, może wnieść sprawę do polskiego sądu

Choć obie strony sporu mieszkają za granicą, sprawą i tak ma się zająć polski sąd – zadecydował Sąd Najwyższy. Zwróciła się do niego kobieta, która poczuła się znieważona mailami wysyłanymi przez inną kobietę, którą poznała przy okazji wykonywania obowiązków służbowych - informuje "Rzeczpospolita".

Powódka, która byłam dyrektorem polskiej szkoły w Irlandii, została oskarżona przez przewodniczącą rady rodziców o defraudację pieniędzy szkoły. Spór wyszedł poza mury placówki – przewodnicząca rozesłała serię oczerniających dyrektorkę maili do różnych organizacji i instytucji w Polsce.

Facebook nie musi tłumaczyć powodów, dla których blokuje profile
Facebook na wokandzie. Pierwsza taka sprawa w polskim sądzie

W rezultacie pani dyrektor z kierowania szkoła, a następnie wystąpiła z pozwem o przeprosiny i wypłatę zadośćuczynienia na cel społeczny. Sprawę skierowała do polskiego sądu, bo uznała, że pozwoli to przyspieszyć proces i egzekucje należności.

Obejrzyj: Zostawiasz krytyczne komentarze na profilach firm? Uważaj, są już wyroki

Polskie sądy uznały, że nie są właściwe do rozpatrzenia sprawy, bo ich kompetencje obejmują tylko uszczerbek doznany w Polsce. A jako że zachowanie pozwanej nie wywołało żadnych negatywnych konsekwencji dla powódki na terenie naszego kraju, to odmówiły jego rozpatrzenia.

Powódka trwała jednak przy swoim przekonaniu. Po jej stronie stanął Sąd Najwyższy, który uznał, że "okoliczność, że pozwana adresowała obraźliwe e-maile do instytucji położonych w Polsce, z którymi powódka współpracowała, jest wystarczająca do stwierdzenia ich negatywnych skutków".

Facebook odrzuca polski pozew. Twierdzi, że nie zna polskiego.
Facebook odrzuca polski pozew. Powód? Nie zna polskiego

Może to prowadzić do wniosku, że mieszkaniec dowolnego kraju Unii Europejskiej może zostać pozwany w Polsce, nawet gdy szkodę wyrządzi tylko w Internecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sądy, pomówienie, sąd najwyższy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz