Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Facebook na wokandzie. Pierwsza taka sprawa w polskim sądzie

Organizacja Społeczna Inicjatywa Narkopolityki zajmująca się działalnością antynarkotykową skierowała do sądu w Warszawie pozew przeciwko Facebookowi za to, że ten zablokował prowadzone przez nią strony. Stołeczny sąd zgodził się rozpatrzyć powództwo - donosi "Gazeta Wyborcza".

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Facebook nie musi tłumaczyć powodów, dla których blokuje profile (Fot: 4S2A2079)

Warszawski sąd zgodził się rozpatrzyć sprawę przeciwko gigantowi oskarżonemu o cenzurę. Facebook będzie odpowiadał za ewentualne złamanie prawa w naszym kraju – informuje "Gazeta Wyborcza".

"Narkotyki były, są i będą" - twierdzi Piotr Tubelewicz ze Społecznej Inicjatywy Narkopolityki
"Straszenie narkotykami nie odwodzi od ich zażywania". Na czym polega skuteczna edukacja antynarkotykowa, opowiada Piotr Tubylewicz ze Społecznej Inicjatywy Narkopolityki

W czym rzecz? Społeczna Inicjatywa Narkopolityki (SIN) to organizacja, która od 10 lat prowadzi w Polsce edukację antynarkotykową przestrzegając przed szkodliwym działaniem substancji psychoaktywnych i pomagając osobom, które z nich korzystają. Od 2011 r. organizacja prowadziła stronę na Facebooku, a później także konto na Instagramie, na których m.in. ostrzegała młodzież przed zagrożeniami związanymi z narkotykami.

Obejrzyj: Pensja minimalna w górę. Ważny impuls, by pracować

Facebook uznał, że służy do promocji i sprzedawania narkotyków, więc bez ostrzeżenia – i możliwości ustosunkowania się przez SIN do zarzutów – zamknął profil. Wkrótce zablokowane zostało też konto na Instagramie.

SIN do dziś nie wie, które konkretnie treści uznane zostały za niezgodne z regulaminem ani dlaczego. Inicjatywa założyła wprawdzie nową stronę na Facebooku, ale chciałaby wiedzieć, co konkretnie może spowodować jej zamknięcie w przyszłości.

Uważaj, gdzie wpisujesz swoje hasło - rób to tylko na zaufanych witrynach
Nowe oszustwo na Facebooku. "Twoje konto zostanie wyłączone"

Nie mogąc dojść do porozumienia z firmą, Społeczna Inicjatywa Narkopolityki złożyła przeciwko Facebookowi pozew o ochronę dóbr osobistych. Zarzuciła firmie niesłuszne ograniczenie wolności słowa organizacji. Poskarżyła się też na naruszenie jej reputacji i poczucia bezpieczeństwa działania. SIN domaga się przywrócenia przez Facebook usuniętych kont i stron oraz publicznych przeprosin.

To pierwsza tego typu sprawa przed polskim sądem dotycząca funkcjonowania Facebooka w naszym kraju.

We wtorek pisaliśmy, że Berlin zdecydował o nałożeniu na Facebooka kary w wysokości 2 mln euro. Niemieckie władze uważają, że serwis przekazywał niepełny obraz ilości nielegalnych treści na swoich stronach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-07-2019

LomionAkurat przepis mówiący o zakazie dyskryminacji został ostatnio uznany przez PiS za niekonstytucyjny, więc nie ma podstaw by dopatrzyć się złamania … Czytaj całość

03-07-2019

M.M.M.Bardzo dobrze! Trzeba regulować bezkarność nowych elektronicznych gigantów, bo te działają poza ramami prawa. Nawet nie wbrew prawu, tylko poza jego … Czytaj całość

03-07-2019

kurajointPrawda jest taka ze konto na pejsbogu maja jednostki słabe wręcz d-e-b-i-l-n-e.

Rozwiń komentarze (11)