Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. RWP
|
aktualizacja

Ponad 600 zł bez względu na wiek. Decyzja w 30 dni

10
Podziel się:

Jednym z dodatków, o które można ubiegać się w ZUS, jest świadczenie dla sieroty zupełnej, które po ostatniej waloryzacji wzrosło do ponad 600 zł miesięcznie. Kto to może ubiegać się o takie wsparcie i jak można o nie wnioskować?

Ponad 600 zł bez względu na wiek. Decyzja w 30 dni
Dokumenty można złożyć w dowolnym momencie (Getty Images, Juana Mari Moya)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oferuje różne dodatki, o które można się ubiegać. Jednym z nich jest świadczenie dla sieroty zupełnej.

Po ostatniej waloryzacji kwota tego świadczenia wzrosła do ponad 600 zł miesięcznie. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, kto może starać się o takie wsparcie i jakie są procedury związane z jego uzyskaniem?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wesele z dziećmi czy bez? Sprawdziliśmy, co sądzą Polacy

Oto komu przysługuje dodatek

Zgodnie z najnowszymi danymi, po ostatniej aktualizacji kwot, świadczenie dla sieroty całkowitej wzrosło z 553,30 zł do 620,36 zł miesięcznie, jak donosi o2.pl.

ZUS informuje, że prawo do ubiegania się o to świadczenie przysługuje każdej osobie, która łączy status sieroty zupełnej z prawem do renty rodzinnej, niezależnie od swojego wieku.

Aby otrzymać ten dodatek, konieczne jest dostarczenie odpowiednich dokumentów. Wymagane są: formularz wniosku o świadczenie dla sieroty zupełnej, akty zgonu rodziców, a także zaświadczenie stwierdzające zgon matki i akt urodzenia dziecka, z którego jasno wynika, iż ojciec jest nieznany.

Kiedy powinieneś trzeba złożyć dokumenty? W każdym momencie po spełnieniu kryteriów przyznania wsparcia. Proces ten można zrealizować bezpośrednio lub przez pełnomocnika w jakiejkolwiek placówce ZUS (zarówno na piśmie, jak i ustnie, w formie protokołu), a także za pośrednictwem usług kurierskich lub przez konsulat RP.

30 dni na decyzję

Jeśli zastanawiasz się, kiedy i gdzie ZUS rozpatrzy twój wniosek, odpowiedź jest następująca: organ rentowy odpowiedzialny za dane miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby lub wyznaczona przez Prezesa ZUS jednostka organizacyjna, jest odpowiedzialny za rozpatrzenie wniosku.

Decyzja w sprawie przyznania dodatku jest wydawana po analizie zgłoszenia i dołączonych dokumentów, a także po ewentualnym przeprowadzeniu procesu wyjaśniania. Decyzja jest podejmowana w ciągu 30 dni od momentu wyjaśnienia wszystkich niezbędnych okoliczności — podaje ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(10)
Mors
2 tyg. temu
Calfrost Kalisz
1330
4 tyg. temu
Co za bzdury wypisują,emeryci i renciści w podeszłym wieku już dawno nie mają rodziców a tu jakiś bałwan wypisuje że bez względu na wiek im się należy kompletne brednie.
Donald
4 tyg. temu
Jak tusk mówi że bierze to bierze dwa razy a jak mówi że daje to mówi!!!
vgnvh
4 tyg. temu
Bez ograniczenia wieku. Mam 70 lat jestem sierotą.
Maria
4 tyg. temu
Ja rozumiem zapis w ten sposób, że dotyczy to osób, które mają prawo do renty rodzinnej po rodzicach .