Według stanu na wieczór 16 kwietnia, wpłynęło dokładnie 1 175 726 wniosków o skorzystanie z rozwiązań oferowanych przez specustawę antykryzysową. Z podziałem na konkretne formy pomocy wygląda to następująco:
o 783 086 – dot. zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r.
o 199 909 - dot. świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą;
o 12 057 – dot. dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, dofinansowanie do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy;
o 126 855 – dot. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców;
o 19 303 – dot. świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych;
o 34 516 – dot. odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.
Ministerstwo przekonuje, że dane te pokazują, że rozwiązania pomocowe zawarte w tarczy z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw. Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem są duże firmy (90 proc. wskazań), a także sektor handlowy (63 proc.). Liczba złożonych wniosków o postojowe już przekroczyła 50 tys.
- Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60 proc. do nawet 75 proc., co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji – czytamy w komunikacie resortu.
Zapewnia on również, że pozostaje w ciągłym w kontakcie z przedstawicielami branż, organizacji pracodawców, poszczególnych firm.
- Zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji są analizowane i konsultowane. Rząd na bieżąco, elastycznie reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację – napisano.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl