Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|

Praca zdalna. Takich zmian oczekują pracodawcy

7
Podziel się:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wydał rekomendacje, które dotyczą zmian związanych z regułami wprowadzenia pracy zdalnej. Dotyczą one zwrotu kosztów, ale również – możliwości kontroli zatrudnionego w miejscu wykonywania obowiązków służbowych bez uprzedniego porozumienia z pracownikiem.

Praca zdalna. Takich zmian oczekują pracodawcy
Pracodawcy chcą niezapowiedzianych kontroli home office (Pixabay, Nataliya Vaitkevich)

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował raport "Praca zdalna po pandemii". Głównym wnioskiem płynącym z badań było to, że home office jest pozytywnie postrzegany zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.

Jednak dostrzeżono wiele mankamentów takiego rozwiązania – od generowania większych kosztów po obu stronach, jak i brak kontroli nad zatrudnionymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Praca zdalna. Pracownicy udają, że pracują?

Praca zdalna – rekomendacje

W rekomendacjach w zakresie zmian w przepisach przygotowanych przez ZPP dotyczących pracy zdalnej znalazły się na przykład stosowanie dwóch odrębnych podstaw prawnych do wnioskowania przez pracownika o pracę zdalną. Mowa o dwóch kwestiach – według Kodeksu pracy wniosek taki mogą złożyć rodzice wychowujący dzieci do lat czterech, a według dyrektywy work-life balance, która została wprowadzona w Polsce – pracownik wychowujący dziecko do 8. roku życia.

Przedsiębiorcy postulują również doprecyzowanie zasad obliczania ryczałtu. Jak podano w raporcie, ustawa ogranicza się do stwierdzenia, że wysokość ryczałtu ma odpowiadać przewidywanym kosztom pracy zdalnej.

"Praktyka pokazała, że termin ten nie jest wystarczająco precyzyjny i prowadzi do stosunkowo sporych rozbieżności na rynku pracy. Część pracodawców przyjmuje w swoich regulacjach czy porozumieniach obowiązek pomniejszenia ryczałtu o dni urlopu czy innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, natomiast część wypłaca swoim pracownikom taką samą kwotę ryczałtu niezależnie od faktu, czy praca była rzeczywiście wykonywana" – czytamy w rekomendacjach.

Związkowcy, według Anny Reda-Ciszewskiej z biura eksperckiego KK NSZZ "Solidarność", postulowali, aby formularze odpowiadały na przykład rozliczeniom delegacji – czyli, aby ustalić jeden wzór, który pomoże rozliczyć na równych zasadach. Jak wynika z raportu ZPP, obecnie zatrudniający proponują od 20 do nawet 200 zł miesięcznie ekwiwalentu za wykonywanie obowiązków poza biurem.

Kontrola bez zapowiedzi

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaznaczył, że w obecnym brzmieniu przepisów kontrola pracy zdalnej nie może być zaskoczeniem dla pracownika. "Co do zasady traci sens [kontrola – przyp. red.], gdyż wszelkie ewentualne niedociągnięcia, które podejrzewa pracodawca, mogą zostać przez pracownika łatwo wyeliminowane na czas przeprowadzenia kontroli" – czytamy.

Takim regulacjom sprzeciwia się Reda-Ciszewska z biura eksperckiego "Solidarności". Uważa, że taki pomysł godzi w prywatność zatrudnionych, można byłoby rozważyć zdalną kontrolę.

– Kontrola zdalna nie jest efektywna – kontrował radca prawny Paweł Sych z kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień podczas konferencji ZPP. Zwrócił uwagę na problem na przykład aplikacji do poruszania myszką, które wykorzystywano, aby imitowano obecność zatrudnionego. Z kolei Szymon Witkowski, radca prawny i ekspert ZPP, zaznaczył, że zdarzało się, że przy próbie kontaktu z pracownikami zatrudniający słyszeli, że podwładny nie może rozmawiać, ponieważ jest w supermarkecie. – Pracodawcy zgłaszali nam takie sytuacje – wskazywał.

Zdaniem ZPP należałoby rozważyć zmianę przepisu i wprowadzenie możliwości kontroli pracy zdalnej przez pracodawcę bez porozumienia z pracownikiem, a jedynie po informowaniu go o zamiarze przeprowadzenia kontroli ze stosunkowo krótkim wyprzedzeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
rossa
5 miesięcy temu
Lubię pracować zdalnie chociaż czasami wracam do biura i też jest okej. ale ogólnie praca z domu jest dla mnie wygodniejsza bo mam czas na pranie, wstawienie zmywarki czy uruchomienie roomby. a jak jeździłam do biura to nawet czasu nie miałam żeby zjeść śniadanie i wszystko zawsze w biegu ogarniałam.
Raafaello
6 miesięcy temu
Ja dostałam 11,40 zł za miesiąc pracy zdalnej extra do pensji. Ale przecież nawet jeśli pracodawca oszukuje w tym aspekcie to dla mnie 11 zł czy 20 nie robi różnicy. Najważniejsze że miesięcznie oszczędzam 600 zł na paliwie Oraz mam dodatkowe dwie godziny, których Nie zmarnuję na dojazdy. U Mnie w pracy jest system raportowy i po każdym dniu pracy muszę zaraportować z krótkim opisem zakres wykonywanych czynności, więc kontrolę w ten sposób u mnie rozwiązano.
Daga
6 miesięcy temu
Niech raczej przyjrzą sie dokładnie uzasadnieniom odmów udzielenia pracy zdalnej. Leją wodę byle tylko PIP się nie przyczepił. Szczególnie w urzędach. Podczas pandemii wykonywanie takiej pracy było możliwe na bardzo wielu stanowiskach, wręcz nakazane. Obecnie okazuje się że pracodawca nie widzi takiej możliwości. No i to ciągle podkreślanie "uprzywilejowania".
Dido
6 miesięcy temu
Pogięłp was. Przestańcie ludzi traktować jak niewolników. Jeżeli praca jest wykonana, to żaden pracodawca nie ma prawa się czepiać. A czy pracownik jest w Tajlandii czy w domu czy nawet wyszedł z psem na spacer to jego sprawa.
nie dadza rad...
6 miesięcy temu
nie dadza rady tak kontrolowac, lepiej niech nie zatrudniaja zdalnie i robia w biurach, niech z powrotem wynajma biura. Ludzie nie chca do tego wracac wiec beda szli do tych ktorzy oferuja prace zdalna i tak firmy beda przejmowaci tak zdalnych pracownikwo. kontrola nie ma sensu, jezeli nie ma delivery to trzeba rozliczac takiego pracownika, a jezeli jest delivery, to co za roznica, czy on to robi w nocy a w dzien jest na zakupach... nie ma to znaczenia.