Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Praca zdalna ułatwia pracę na kilku etatach? Tego obawia się wielu pracodawców

12
Podziel się:

- Do biura nie chcą dziś wracać osoby wykorzystujące czas pracy w domu na życie prywatne i dorabianie – uważa dr Kazimierz Sedlak, prezes firmy Sedlak&Sedlak. Jego zdaniem takie obawy ma dziś duża grupa pracodawców.

Praca zdalna ułatwia pracę na kilku etatach? Tego obawia się wielu pracodawców
Na świecie rośnie trend dotyczący zmniejszania czasu pracy. Coraz większą popularnością cieszy się także czterodniowy tydzień pracy. (Pexels, Vlada Karpovich)

Wielu pracodawców krytycznie ocenia fakt, że nie ma skutecznej możliwości kontrolowania tego, co robią pracownicy w trakcie pracy zdalnej. W tej sprawie zdania są jednak podzielone. Z badania Microsoft Work Trend Index wynika, że 87 proc. pracowników uważa, że hybrydowy model pracy poprawia efektywność, ale 85 proc. pracodawców uważa, że jest odwrotnie.

- Wielu pracodawców nie ma dziś możliwości kontrolowania tego, co robią pracownicy w trakcie pracy z domu – mówi Dr Kazimierz Sedlak w rozmowie z Forbesem. Jego zdaniem utrudnia to brak rzetelnych danych na ten temat.

Ekspert zauważa jednocześnie, że jeśli praca zdalna będzie faktycznie przynosić coraz większe korzyści, to szybko stanie się standardem.

"Z roku na rok relacje w pracy stają się coraz bardziej elastyczne"

Obecnie dominuje opinia, że coraz więcej pracowników woli się zwolnić niż wrócić do pracy stacjonarnej. Kazimierz Sedlak uważa, że jest to jednak duży odsetek. — Umowa o pracę to swego rodzaju kontrakt, w którym zawarto zobowiązanie do poświęcenia 40 godzin tygodniowo pracodawcy. Z tego punktu widzenia niechęć do pracy stacjonarnej jest niezrozumiała i niezgodna z charakterem zawartej umowy — mówi.

Zauważa jednocześnie, że z roku na rok relacje pomiędzy pracownikami i pracodawcami stają się coraz bardziej elastyczne.

- Coraz częściej słychać jednocześnie głosy, że do biura nie chcą wracać osoby wykorzystujące czas pracy na życie prywatne lub dorabianie. W Internecie można znaleźć wpisy o tym, jak przy braku kontroli pracy zdalnej można pracować na kilku etatach. Na pewno nie jest to zachęta dla pracodawców do wprowadzania pracy zdalnej – uważa prezes Sedlak&Sedlak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Artyści i twórcy stracą pracę przez sztuczną inteligencję? Prawo za tym nie nadąża

Na świecie rośnie trend związany ze skracaniem czasu pracy

Kolejnym trendem wśród pracodawców jest rosnąca krytyka pokolenia Z. W stronę tej grupy padają zarzuty o roszczeniowość i ciągłe "patrzenie na zegarek".

Z drugiej strony na świecie coraz bardziej umacnia się trend dotyczący zmniejszania czasu pracy. Coraz większą popularnością cieszy się także czterodniowy tydzień pracy.

- Przez lata doskonalimy procesy pracy, wprowadzamy nowe rozwiązania technologiczne. Dzięki temu kolejne pokolenia pracują krócej. Nie wiemy, jak to się skończy, ale pamiętajmy, że w wielu krajach Europy tygodniowy czas pracy jest znacznie krótszy niż 40 godzin i trend do skracania tego czasu na pewno się utrzyma – zauważa prezes firmy Sedlak&Sedlak, w rozmowie z Forbesem.

Dodaje, że tego typu zmiany są zwykle rozłożone w czasie, wymagają także regulacji prawnych i dojrzałości zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników.

Według niego doszliśmy jednocześnie do granic dotyczących możliwości dalszego spadku bezrobocia. Teraz trzeba się przygotowywać na to, że zacznie ono rosnąć. To samo dotyczy dalszego wzrostu płac. –Tutaj też liczyłbym się z faktem, że inflacja nadal będzie obniżać realną wartość naszych wynagrodzeń – podkreśla Kazimierz Sedlak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Jan
rok temu
NO I LUXUS ....MAM KILKA ZLECEN ...ROBOTE ZLODZIEJOM Z KORPO WYKONUJE...POTEM OGARNIAM KONKURENCJE I UWAZAM ZE JEST SUPER ....KASE ZWIJAM .....NA SOBOTE też kolega mi coś z konkurencji nagrywa .....I wali mnie ....biorę kasę od trzech firm .... PANIE PREZESIE POZDRAWIAM.... o cholera ale którego mam trzech ...A od maja czterech .....KIEDYS MNIE KORPO RABALO ....TERAZ JA RABIE ..... życie to się nazywa lojalność i wierność W KORPO DOBRA SZKOLE DOSTALEM ....TYLKO KASA .... TO była cenna nauka ....NIE ZADNA LOJALNOSC ...TYLKO KASA ....POJALEM I STOSUJE...
Lipaniekrajyh
rok temu
Dużo złej pracy GUGL
WojtekP
rok temu
I tu upa pseudo biznesmenów boli. Pokazywanie wyższości. On władca w białych skarpetkach. Jak pracownik terminowo robi co pracodawca mu zleci to nawet jakby miał 100 etatów uja to pracodawcę obchodzi
Edmund
rok temu
Takie głosy tylko, bo Janusze biznesu uwielbiają szpiegować pracowników, traktować ich jak własność za psie pieniądze i wciąż hołdują zasadzie, że przed szefem nie wolno wyjść, nawet jak już się wszystko zrobiło i jest po czasie.
wdde
rok temu
co za bzdura, uaktywniło się lobby januszy, które nie potrafi zaufać pracownikowi.