Notowania

Pracodawcy szukają każdego pracownika. Tylko nie ekonomisty

Złe informacje dla wszystkich ludzi z wykształceniem ekonomicznym. Pracy dla nich jest bardzo niewiele - wynika z raportu "Barometr zawodów 2019", przygotowanego przez resort pracy. To jedyny zawód, w którym chętnych jest znacznie więcej niż ofert zatrudnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Na brak pracy nie będzie mogło narzekać w tym roku wielu specjalistów. Wśród nich nie ma jednak ekonomistów. Ich na rynku jest zbyt wielu (Fot: fotolia)

Wnioski z raportu autorstwa resortu pracy prezentuje wtorkowa "Gazeta Wyborcza". Czytamy w niej, że spośród 167 zawodów przebadanych przez ekspertów, aż 31 to te deficytowe.

Chętnych brakuje do prac prostych, ale z drugiej strony - również do tych wymagających specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Co nie jest niespodzianką, zbyt mało jest pielęgniarek czy lekarzy, ale również spawaczy, murarzy, dekarzy, blacharzy czy kierowców autobusów.

Zobacz: Rząd chce wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Nie dla każdego

Problemów ze znalezieniem pracy nie mieliby również kucharze, księgowi, brukarze, cukiernicy, krawcy czy mechanicy.

Na drugim biegunie są ekonomiści. To jedyny zawód, gdzie kandydatów jest więcej niż stanowisk. Jeszcze dwa lata temu takich profesji było aż 15. Autorzy raportu radzą, by ekonomiści przebranżowili się i zajęli się na przykład pokrewną księgowością.

"Rynek pracownika obserwować można tylko w niektórych zawodach, na które obecnie popyt jest największy (np. specjaliści IT), natomiast w profesjach, w których zasób kandydatów jest większy, pracodawcy nie reagują na oczekiwania pracowników taksamo szybko" - piszą autorzy badania.

Przypomnijmy, że bezrobocie w Polsce na koniec 2018 roku wynosiło 5,9 proc. To oznacza, że bez pracy pozostawało ok. 971 tys. Polaków. Rząd planuje, że na koniec 2019 roku stopa bezrobocia obniży się do 5,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezrobocie, rynek pracy, praca, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-01-2019

Mietek GrzechotnikTaki los czeka też programistów. Rynek w końcu się nasyci. Nie rozumiem tego owczego pędu. Nie lepiej uczyć ludzi, jak być kreatywnym i umieć poradzić … Czytaj całość

15-01-2019

dareszukaja za najnizsze 1633zl za miesiac charowy,ale asysci moga w nbp brac po 65tys miesiecznie

16-01-2019

MilegoDniaSzukaja niewolnikow by wchdzic im na ambicje, placic glodowe stawki, zapedzic do pracy aby mie mysleli o niczym innym. Na zachodzie smieciarz zarabia … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (71)