Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Pracują, zarabiają, mieszkają z rodzicami. "Pokolenie gniazdowników" trzyma się mocno

390
Podziel się

2 miliony Polaków w wieku od 25 do 34 lat wciąż mieszka z przynajmniej jednym ze swoich rodziców. Większość z nich ma już pracę i zakończyła edukację, ale zarabiają zbyt mało, by zacząć prawdziwie dorosłe życie. Wprawdzie to dane za 2018 rok, ale można przypuszczać, że pandemia tylko pogłębiła zjawisko "gniazdownictwa".

Pracują, zarabiają, mieszkają z rodzicami. "Pokolenie gniazdowników" trzyma się mocno
W 2018 r. 36 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat było tzw. gniazdownikami. (Pixabay)
bDSDCHnp

GUS zbadał, dlaczego dorośli, aktywni zawodowo ludzie nadal mieszkają z rodzicami. Ukuł nawet określenie, które świetnie do nich pasuje. Otóż to "pokolenie gniazdowników". Tak, pokolenie, bo skoro mówimy o grupie co najmniej 2 milionów ludzi, to mamy do czynienia z potężnym zjawiskiem, które nie powstało wczoraj.

Według danych z badania EU-SILC w 2018 roku 45,1 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszkało przynajmniej z jednym ze swoich rodziców, zaliczając się do grona tzw. gniazdowników.

Poziom zjawiska gniazdownictwa w Polsce jest znacznie wyższy od średniej dla Unii Europejskiej, która w 2018 roku wyniosła 28,6 proc. – czytamy w raporcie, który w całości dostępny jest na stronach Głównego Urzędu Statystycznego. 

bDSDCHnr

Pozostających przy rodzicach "młodych dorosłych" przybywa. Od 2005 roku odsetek ten wzrósł o niemal 9 pkt proc., podczas gdy w przypadku całej UE pozostawał na stabilnym poziomie ok. 28 proc. 

Zobacz także: Diagności mówią: wystarczy. "W dyskoncie na kasie zarabiają lepiej"

Rzecz jasna, wśród mieszkających nadal z rodzicami przeważają "gnazdownicy" z dolnych wartości widełek. W Polsce typowe jest to, że jeśli rodzina mieszka w mieście uniwersyteckim, to dziecko wybiera studia na lokalnym uniwersytecie i w czasie studiów oraz przez jakiś czas po ich skończeniu mieszka z rodzicami.

bDSDCHnx

Zupełnie inaczej wygląda to np. w krajach skandynawskich, w których tradycyjnie młodzież rozjeżdża się do innych ośrodków uniwersyteckich zaraz po szkole średniej. 

Co jednak istotne, nawet w grupie osób wieku 34 lat odsetek osób mieszkających w domu rodziców przekracza 20 proc. I nie są to "wieczni studenci" czy doktoranci, którzy całe dnie spędzają w laboratoriach i bibliotekach.

bDSDCHny

W przedziale wiekowym od 25-34 lat w ani jednym roczniku odsetek osób studiujących nie przekracza poziomu 18 proc., a po 25 roku życia spada do 1/10 i niżej. Wniosek z tego taki, że zdecydowana większość osób w grupie wiekowej 25-34 wciąż mieszka z rodzicami, choć nie kontynuuje edukacji i może podjąć pracę w pełnym wymiarze.  

Kobiety szybciej się usamodzielniają 

Z badań wynika jednoznacznie, że z rodzinnym domem trudniej jest rozstać się mężczyznom. W populacji 25-latków na 100 kobiet mieszkających z rodzicami przypada 132 mężczyzn, a potem ten stosunek systematycznie maleje i osiąga poziom 170 mężczyzn-gniazdowników przypadających na 100 kobiet w grupie 34-latków. 

bDSDCHnz

Pensja nie wystarcza na samodzielność  

Wyjaśnienie powodu, dla którego 30-latek nie wyprowadza się z domu, jest proste: pieniądze. Rzecz jednak nie w tym, że nie zarabia. W badanej grupie wiekowej 65 proc. osób mieszkających z rodzicami miała stałe miejsce pracy. Problemem są zbyt niskie zarobki.

Niemal 60 proc. w każdym roczniku gniazdowników zarabia mniej niż wynosi stawka minimalna lub nie przynosi żadnych dochodów. Niskie dochody z pewnością motywują te osoby do ograniczania kosztów i dalszym życiu w rodzinnym domu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSDCHnS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(390)
siedemdziesię...
2 miesiące temu
Dawniej też tak było , tylko GUS nic nie mówił . Kaczyński mieszkał z matką od początku do końca . Narodowy gniazdownik . Powinien jakąś nagrodę dostać . Tylko nie wiem za co ......
xvcb
2 miesiące temu
niskie płace, wysokie koszty, dlaczego na starcie mam się zadłużać?
#roma.
2 miesiące temu
Mgr Prawa, nie ma pracy .Czy to jest normalne? Sądy nie występują do Ministerstwa o etaty. Prawnik nie ma za co żyć, nie ma za co kupić mieszkanie, wynajęcie jest bardzo kosztowne. Nie mieszka z rodzicami ,ale korzysta z pomocy rodziców do dopłat do wynajmu. Nauka trwa pięć lat do tego Aplikacja na wybrany kierunek. Ręce opadają.
bDSDCHnT
Pracodawca
2 miesiące temu
80% nic sobą nie reprezentuje, nic nie potrafi, nie ma ambicji, nie potrafią oszczędzać i odmówić sobie czegokolwiek. Wiem, bo zatrudniam i jest dramat.
xvcb
2 miesiące temu
kobiety mają bogatych sponsorów, więc im łatwiej
...
Następna strona