Notowania

przepisy
10.05.2019 16:39

Prawo jazdy 2019. Duże zmiany. Kogo dotyczy obowiązkowa wymiana dokumentów?

Prawo jazdy w Polsce potwierdza uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Od marca 2019 r. zmieniły się przepisy. Podpowiadamy, kogo obejmie obowiązkowa wymiana dokumentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Prawo jazdy 2019. Zmiany

Prawo jazdy 2019. Nowy wzór dokumentu

Prawo jazdy od 4 marca 2019 r. ma nowy wzór. Obecnie na dokumencie nie widnieje adres zamieszkania posiadającego uprawnienia.

Zmiana ta jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdzono, że prawo jazdy ma potwierdzać zdolność jego posiadacza do prowadzenia pojazdu, a nie udzielać informacji na temat miejsca jego zamieszkania.

Do tego czasu każdorazowa wymiana dokumentu spowodowana zmianą adresu obciążała kierowcę kwotą ponad 100 zł. Zmianom uległy także inne przepisy.

Zobacz: Prawo jazdy. Kolejna ważna zmiana dla kierowców. Zapłaci każdy

Prawo jazdy 2019. Obowiązkowa wymiana dokumentu - kogo obejmie?

W związku z nowym wzorem prawo jazdy, kierowcy, którym wydano dokument przed 4 marca br., nie muszą obligatoryjnie go wymieniać. Dzięki zmianie przepisów nie podlegają on wymianie nawet w przypadku zmiany umieszczonego na nich adresu zamieszkania.

Do marca należało zrobić to w ciągu 30 dni. Obowiązkowa wymiana prawo jazdy będzie obowiązywała jednak wszystkich uprawnionych. Kierowcy, którzy otrzymali dokumenty przed rokiem 2015, posiadają one bezterminowy okresem ważności, po tym czasie dokumenty wydawane były na 15 lat.

Bezterminowe prawo jazdy należy wymienić najpóźniej w latach 2028–2033. Nowe uprawnienia otrzymają już wtedy 15-letni okres ważności. Wymiana spowodowana jest odświeżeniem wizerunku osoby posiadającej prawo jazdy.

Prawo jazdy 2019. Zmiany w egzaminach

Zmiany przepisów dotyczą również egzaminów na prawo jazdy. Zmiany znacząco wpłyną na prace egzaminatorów. Po nowelizacji przepisów będą mogli w ciągu dnia przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B oraz nie więcej niż jeden egzamin na godzinę.

Dodatkowo wykładowcy, instruktorzy i egzaminatorzy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci. Wystarczyć będzie podpis, czyli imię i nazwisko oraz nr uprawnień - podaje PAP.

Ministerstwo Infrastruktury planuje, że nowe przepisy obejmujące egzamin na prawo jazdy wejdą w życie 1 lipca 2019 r. Jednak z wyjątkiem tych, które dotyczyć będą pracy egzaminatora oraz wyznaczania konkretnych godzin egzaminu. Ze względu na konieczność dostosowania się Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do nowych zasad, wejdą one w życie 1 stycznia 2020 r.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-05-2019

LeśnyOd 2014 były wydawane terminowe a nie od 2015

13-05-2019

Sekret WiktoraWizerunek będą odświeżać przed wymianą czy też po?

12-05-2019

GóraKolejny powód aby obskubac podatnika bo kto i komu zapłaci za wymianę za badania jednym słowem dziadostwo

Rozwiń komentarze (3)