Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Prawo jazdy. Dokument można zatrzymać wyłącznie na podstawie informacji policji

37
Podziel się:

Jak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, starosta może zatrzymać prawo jazdy wyłącznie na podstawie informacji policji o ujawnieniu przekroczenia prędkości przez kierowcę o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Starosta może zatrzymać prawo jazdy, nawet gdy kierowca zarzuca funkcjonariuszom błędy
Starosta może zatrzymać prawo jazdy, nawet gdy kierowca zarzuca funkcjonariuszom błędy (PAP, Darek Delmanowicz)

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uznał, że postępowanie o wykroczenie toczące się przed sądem karnym nie ma wpływu na postępowanie prowadzone przez starostę o zatrzymanie prawo jazdy.

W uzasadnieniu uchwały zwrócono uwagę, że zatrzymanie prawo jazdy realizuje cel prewencyjno-ochronny i ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zaznaczono, że informacja o przekroczeniu prędkości przekazywana do starosty jest dokumentem urzędowym. - Nie jest to informacja od sąsiada. Jest to dokument, za który odpowiada funkcjonariusz policji, a także być może Skarb Państwa - podkreślił sędzia Jacek Chlebny, cytowany przez PAP.

Zobacz także: Zobacz: Prawo jazdy w smartfonie. Minister: Możliwe, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem

Jak wyjaśnił przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich Grzegorz Heleniak, w praktyce dla kierowców oznacza to, że utrzymane zostanie dotychczasowe zatrzymywanie prawo jazdy przez starostę w oparciu o niezweryfikowane ustalenia policji nawet w sytuacji, w której kierowcy zarzucają funkcjonariuszom błędy w pomiarze lub wadliwość sprzętu użytego do pomiaru.

NSA w uchwale rozstrzygnął wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), który zadał w listopadzie ub.r. pytanie prawne, "czy podstawą decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy może być wyłącznie informacja policji o ujawnieniu kierowania pojazdem z prędkością w obszarze zabudowanym przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h".

W praktyce policjant w czasie kontroli drogowej po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który, wydając decyzję administracyjną, formalnie zatrzymuje dokument.

Za pierwszym razem zatrzymanie prawo jazdy następuje na trzy miesiące. Starosta może wydać taką decyzję nie tylko, kiedy dokument został fizycznie zatrzymane przez policjanta. Podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego mogą bowiem poinformować starostę o ujawnionym, np. przez fotoradar - przekroczeniu prędkości.

- Według tego stanowiska (NSA - przyp. red.) starosta nie jest uprawniony do weryfikowania przypisanego kierowcy wykroczenia pod względem merytorycznym. Nie może np. powoływać ani z urzędu, ani na wniosek dowodów weryfikujących informacje policji. Do odebrania prawa jazdy nie jest zaś konieczne prawomocne skazanie sprawcy - zaznacza we wniosku RPO, cytowany przez PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
Antek
3 lata temu
Witam mam pytanie czy jak jest prawo jazdy zablokowane przez starostę to można jeździć po za granicą Polski
FUFU
5 lata temu
Terarz starosta bendrze lody krencil
wszystkim zat...
5 lata temu
żeby durczok mógł jeździć spokojnie
Policmajster
5 lata temu
Trzeba jeździć zgodnie z przepisami i nie ma wtedy problemu. Piratom nie tylko powinni zabierać prawo jazdy ale powinno być tak jak u zachodnich sąsiadów, że później delikwent musi udowodnić że jest w pełni poczytalny i dopiero wtedy może ubiegać się o ponowny egzamin na prawo jazdy. A to trochę kosztuje.
.,mn
5 lata temu
bandyci w mundurach. bezpieczeństwo? to niech wezmą się za budowanie bezpiecznych dróg zamiast posługiwać się radarem
...
Następna strona