Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Prawo podatkowe. Zaległe podatki mogą przetrwać nawet rozwód

71
Podziel się:

Długi małżonka mogą skutecznie uprzykrzyć życie partnerowi. Niekiedy nawet rozwód nie wystarczy, by być zwolnionym z tego zobowiązania.

Małżeństwo to nie tylko "związek dusz", lecz także powiązania finansowe. Odczuwalne zwłaszcza, gdy chodzi o podatki.
Małżeństwo to nie tylko "związek dusz", lecz także powiązania finansowe. Odczuwalne zwłaszcza, gdy chodzi o podatki. (Shutterstock)
bEEqhhoB

Jeśli przedsiębiorca ma zaległości podatkowe, fiskus może skutecznie dopominać od jego męża czy żony, z którym przedsiębiorca jest we wspólności majątkowej – przypomina "Rzeczpospolita".

Ograniczona wspólność majątkowa też nie zawsze rozwiąże sprawę, bo skutki prawne umowy ograniczającej, znoszącej lub wyłączającej wspólność, nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem jej zawarcia. Jeśli więc umowa została zawarta w styczniu 2020 r., ale pierwsze zaległe zobowiązanie podatkowe powstało w grudniu 2019 r., to małżonek będzie za nie odpowiadał solidarnie. Za te powstałe później – już nie.

Podobnie się będzie miała sytuacja z rozwodem, który powoduje przecięcie więzów finansowych. Choć drogi życiowe się rozeszły, to były partner będzie odpowiadał za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych, które powstały w czasie trwania wspólności majątkowej, ale tylko do wysokości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.

bEEqhhoD
Zobacz także: Obejrzyj: Podatki pójdą w górę? "W budżecie potrzebne są świeże pieniądze"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEqhhpe
podatki
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(71)
Julia
rok temu
Cieszę się, że udało mi się rozwieść i poukładać wszystkie sprawy podatkowe. Na szczęście on wszystkim się zajął, jak się dowiedziałam, że mnie zdradza od Detektyw Skrzypek.
Andrzeisko
rok temu
Gdyby moja pierwsza ślubna mogła skorzystać z takiego przepisu, już prawie 60 lat musiałbym za nią bulić.
Kościelny Roz...
rok temu
Chyba że wezmą rozwód kościelny w takim przypadku wszystko jest wyczyszczone. Prawda, PISowcy specjaliści od brania rozwodów kościelnych?
bEEqhhpf
takitam
rok temu
Czyli trzeba jak posłowie intercyzy z zona i po sprawie
prawie
rok temu
Autor nie napisał kiedy powstały zaległości podatkowe przed, w trakcie czy po ślubie, a to duża różnica.
...
Następna strona