Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Prawo podatkowe. Zaległe podatki mogą przetrwać nawet rozwód

71
Podziel się

Długi małżonka mogą skutecznie uprzykrzyć życie partnerowi. Niekiedy nawet rozwód nie wystarczy, by być zwolnionym z tego zobowiązania.

Małżeństwo to nie tylko "związek dusz", lecz także powiązania finansowe. Odczuwalne zwłaszcza, gdy chodzi o podatki.
Małżeństwo to nie tylko "związek dusz", lecz także powiązania finansowe. Odczuwalne zwłaszcza, gdy chodzi o podatki. (Shutterstock)
bCYALUMl

Jeśli przedsiębiorca ma zaległości podatkowe, fiskus może skutecznie dopominać od jego męża czy żony, z którym przedsiębiorca jest we wspólności majątkowej – przypomina "Rzeczpospolita".

Ograniczona wspólność majątkowa też nie zawsze rozwiąże sprawę, bo skutki prawne umowy ograniczającej, znoszącej lub wyłączającej wspólność, nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem jej zawarcia. Jeśli więc umowa została zawarta w styczniu 2020 r., ale pierwsze zaległe zobowiązanie podatkowe powstało w grudniu 2019 r., to małżonek będzie za nie odpowiadał solidarnie. Za te powstałe później – już nie.

Podobnie się będzie miała sytuacja z rozwodem, który powoduje przecięcie więzów finansowych. Choć drogi życiowe się rozeszły, to były partner będzie odpowiadał za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych, które powstały w czasie trwania wspólności majątkowej, ale tylko do wysokości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.

bCYALUMn

Obejrzyj: Podatki pójdą w górę? "W budżecie potrzebne są świeże pieniądze"

bCYALUMO
podatki
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(71)
Ewaryst
miesiąc temu
Przezorny przedsiębiorca powinien więc rozwieść się już przed ślubem.
waldi
miesiąc temu
dał nam przykład morawiecki jak postępować mamy ...........................................
Vggyy677hvv
miesiąc temu
Tylko uciekać z tego bajzlu!!!!!
bCYALUMP
mgr, dr Jaki ...
miesiąc temu
Pora sięgnąć do kieszeni dalszych krewnych, znajomych, zwykłych sąsiadów, a nawet ludzi mieszkających na tej samej ulicy, ew. noszących to samo lub przynajmniej podobne nazwisko. Urząd Skarbowy został już zamieniony w rodzaj państwowego rozbójnika.
A.T.
miesiąc temu
Dlatego życie na kocią łapę ma też swoje plusy.
Najnowsze komentarze (71)
Julia
miesiąc temu
Cieszę się, że udało mi się rozwieść i poukładać wszystkie sprawy podatkowe. Na szczęście on wszystkim się zajął, jak się dowiedziałam, że mnie zdradza od Detektyw Skrzypek.
Andrzeisko
miesiąc temu
Gdyby moja pierwsza ślubna mogła skorzystać z takiego przepisu, już prawie 60 lat musiałbym za nią bulić.
Kościelny Roz...
miesiąc temu
Chyba że wezmą rozwód kościelny w takim przypadku wszystko jest wyczyszczone. Prawda, PISowcy specjaliści od brania rozwodów kościelnych?
takitam
miesiąc temu
Czyli trzeba jak posłowie intercyzy z zona i po sprawie
prawie
miesiąc temu
Autor nie napisał kiedy powstały zaległości podatkowe przed, w trakcie czy po ślubie, a to duża różnica.
gosc
miesiąc temu
Polska to jednak chory kraj.
Hieronim
miesiąc temu
Dotyczy to TYLKO podatków. Ukradzionych kredytów i pożyczek już nie. Cwaniaki ciągną kasę, robią rozdzielność majątkową lub rozwód i jeden z nich, ten na którego były wszystkie zobowiązania ogłasza bankructwo. Forsy nie ma, nie ma z czego ściągnąć, a małżonek opływa w luksusy. Polska.
JJak
miesiąc temu
A tymczasem posłowie i urzędnicy bezkarni w imię świętej pandemii.
bCYALUMH
grzesiek421
miesiąc temu
a ekshumacje też będą robić?
Bolo
miesiąc temu
Nie rozumiem czemu niektórzy się burzą, przecież to logiczne.
Hejho
miesiąc temu
A z drugiej strony lex Sasin- czyli totalna bezkarnosc rzadzacych i ich urzednikow. To juz Korea Polnocna czy jeszcze Bialorus?
Żenada🤓
miesiąc temu
Mam nadzieję że dzięki temu pani ogórek będzie spłacać długi swojego męża bo na pewno korzystała z tej kasy ukradzionej przez niego
318
miesiąc temu
chory kraj , chore prawo , chory ustawodawca ! taka metoda przypomina morczne czasy kiedy w RP grasowalo GESTAPO . nie bylo wyjatkow liczyl sie chory presing tak aby wszyscy czuli sie zagrozeni . tak wie prosze nie pieprzyc mi o demokracji , wolnosci czlowieka bo to jest smieszne !!!
podatnik
miesiąc temu
Ostatni idiotyzm. Sciga się żyranta a nie tego kto nie chce spłacać długów. Ten co narobił długów stoi i się smieje a scigają niewinnego żyranta zamiast złodzieja ktory narobił długów i nie chce ich spłacać !
...
Następna strona