Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Premie i nagrody wyższe niż w ubiegłych latach. Pandemia nie przeszkadza

2
Podziel się

Na wzrost wynagrodzeń pomiędzy listopadem a grudniem wpłynęły wypłaty premii i nagród pod koniec roku, wynika z komunikatu GUS. Wzrost ten był największy od 2014 roku, co może sugerować, że skala tych wypłat była wyższa niż w poprzednich latach.

Premie i nagrody wyższe niż w ubiegłych latach. Pandemia nie przeszkadza
Wynagrodzenia w firmach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosły pomiędzy listopadem a grudniem o prawie 9 proc. podaje GUS. (money.pl, Katarzyna Izdebska-Białka)
bDJvdkbV

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób wzrosły w grudniu do 6,6 proc. w skali roku. Czy to dużo? Na pewno znacznie więcej, niż prognozowali ekonomiści, którzy przewidywali zrost o 4,7 proc.

Mowa o wynagrodzeniach nominalnych. Jeśli jednak uwzględnimy inflację, czyli średni wzrost cen, to okazuje się, że płace realne były w grudniu o 4,1 proc. wyższe niż w grudniu rok wcześniej. To najsilniejszy wzrost od lipca 2019 roku.

Na ten wynik złożyły się dwa czynniki: z jednej strony wzrost zarobków nominalnych, z drugiej strony spadek inflacji, która w grudniu wyniosła 2,4 proc. w skali roku.

bDJvdkbX
Zobacz także: Banknot 1000 zł? Bielecki: nie tak się walczy z szarą strefą

Jeśli zaś porównamy najnowsze dane za grudzień z danymi z listopada, okazuje się, że płace poszły w górę o 8,9 proc. Zgodnie z komunikatem GUS, na wzrost wynagrodzeń pomiędzy listopadem a grudniem oddziaływały wypłaty premii kwartalnych, nagród rocznych, jubileuszowych i uznaniowych, a także odpraw emerytalnych.

"Wnioskując po miesięcznej dynamice nominalnych wynagrodzeń (8,9 proc.), która w grudniu odnotowała najwyższy poziom od 2014 roku, skala tych wypłat była wyższa niż w poprzednich latach" - zauważają ekonomiści Credit Agricole.

bDJvdkcd

Dodają, żę tak wysoki poziom miesięcznej dynamiki wynagrodzeń w grudniu sugeruje, że wprowadzone w związku z drugą falą pandemii obostrzenia miały ograniczony wpływ na tempo wzrostu płac.

Z kolei ekonomiści PKO BP dodają, że wsparciem dla dynamiki wynagrodzeń było prawdopodobnie również przedświąteczne otwarcie gospodarki, w tym dodatkowa niedziela handlowa oraz pozytywny układ dni roboczych w sektorze przemysłowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJvdkcy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Ochroniarz
miesiąc temu
OD KIEDY ZATRUDNIŁEM SIĘ W FIRMIE OCHRONY NIGDY NIE BYŁO ŻADNYCH PREMII TYLKO NAJNIŻSZA KRAJOWA. WCZEŚNIEJ PRACOWAŁEM PONAD 20 LAT W FIRMIE PAŃSTWOWEJ GDZIE BYŁY PREMIE I NAGRODY ZA DOBRĄ PRACĘ. TERAZ TYLKO PRACOWNICY BUDRZETÓWKI MAJĄ PRZYWILEJE. DRUGI SORT MUSI ZASÓWAĆ PO 12-14GODZ NA TE PREMIE I NAGRODY DLA TYCH Z BUDRZETÓWKI.
Julek
miesiąc temu
Wykluwa się "nowa elita"