Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Przeciętne wynagrodzenie rekordowo wysokie. Wynik zaskoczył mocno na plus

73
Podziel się:

Padł rekord. Przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach wyniosło w grudniu 5973,75 zł brutto - wynika z najnowszych danych GUS. W rok wzrosło o 6,6 proc. Średnia prognoz ekonomistów zakładała dynamikę na poziomie niecałych 5 proc.

Przeciętne wynagrodzenie rekordowo wysokie. Wynik zaskoczył mocno na plus
Mimo pandemii, wynagrodzenia ciągle rosną. (Adobe)

Rynek pracy w Polsce, pomimo kryzysu wywołanego przez koronawirusa, trzyma się mocno. Widać to m.in. po statystykach wynagrodzeń. Mimo wzrostu bezrobocia, pracownicy mieli dalej pole do negocjacji w sprawie podwyżek.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, a więc w firmach zatrudniających ponad 9 osób, było w grudniu 2020 roku o 6,6 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu 2019 roku. Mowa o dokładnie 5973,75 zł brutto.

Dynamika wzrostu średniej płacy przebiła poziomy notowane w ostatnich miesiącach. I to dość wyraźnie. Zbliżyła się do wartości notowanych w styczniu i lutym, a więc przed pandemią.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Grudniowy wynik zapisze się w historii. Wynagrodzenia jeszcze nigdy nie były tak wysokie.

Dotychczasowy rekord (5604,25 zł brutto) padł dokładnie rok wcześniej. I nie jest to przypadek, bo cyklicznie w grudniu kwota przeciętnego wynagrodzenia bije kolejne rekordy.

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat poziom wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w grudniu był o około 10 proc. wyższy niż w reszcie roku, a w porównaniu z listopadem wynagrodzenia rosły średnio o 7-8 proc.

Skąd taka prawidłowość? Ekonomiści wskazują, że wynagrodzenia podlegają bardzo silnym wahaniom sezonowym. Akurat grudzień to czas, gdy pracodawcy wypłacają regularne dodatki do pensji i nieregularne premie. Statystyki zawyżają m.in. wypłaty dla górników.

"W grudniu 2020 roku w porównaniu z poprzednim miesiącem, odnotowano wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw o 8,9 proc. Spowodowane było to wypłatami premii kwartalnych, nagród rocznych, jubileuszowych i uznaniowych, a także odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń. Zjawisko to jest obserwowane co roku w tym okresie" - wskazali urzędnicy GUS w komentarzu do danych.

[1] Załącznik do objaśnień sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń: http://form.stat.gov.pl/formularze/2020/objasnienia/zalacznik_do_objasnien.pdf.

Najnowsze statystyki mocno zaskoczyły ekonomistów, którzy prognozowali wzrost płac na poziomie około 4,7 proc. Ostateczny wynik był więc prawie 2 pkt. proc. wyższy. Tak duże odchylenia nie są częste w tego typu statystykach.

Średnia płaca okazała się o ponad 100 zł wyższa niż wynikało z prognoz. W porównaniu z listopadem zwiększyła się o prawie 500 zł, a względem grudnia 2019 o 370 zł.

Czytaj więcej: Inflacja najniższa od połowy 2019 roku. GUS publikuje grudniowe dane o cena

Kwoty podawane przez GUS to oczywiście wartości brutto wynagrodzenia. Na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. W grudniu na rękę pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy oficjalnych stawkach około 4300 zł.

820 zł - mniej więcej tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne niecałe 464 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 391 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Trzeba pamiętać, że dane GUS uwzględniają jedynie duże i średnie firmy. Odrzuca się w nich natomiast te, mające mniej niż dziesięciu pracowników. Na dodatek GUS nie liczy zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło, którzy są często gorzej wynagradzani. Pomijana jest też budżetówka. Po ich uwzględnieniu statystyki byłyby niższe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
nina
3 lata temu
a teraz rzeczywistość 2800 brutto to na rękę ok 2061zł kosmos normalnie
Endrju
3 lata temu
To znaczy, że w pandemii jest z gospodarką lepiej niz poza pandemia. To może jej nie znosić skoro jest tak cudnie i wszystkie wskaźniki ekonomiczne rosna. Pensje, liczba mieszkań, miejsca pracy, coraz bogatsi ludzie.
bacaa
3 lata temu
5900 brutto to według kalkulatora wynagrodzeń ok.4200zł netto,powiem krótko bzdura,ja twierdze że zdecydowana większość Polaków zarabia od 3tyz zł do 3.5tys zł netto
pseudoekonomi...
3 lata temu
money.pl jak widać propisowskie dyrdymały zaczyna propagować. Nie dość, że to dodatki świąteczne podniosły statystyki, to jeszcze pewnie tylko w Warszawie badanie i ZAPOMINAMY O INFLACJI, PODWYŻCE CEN WSZYSTKICH TOWARÓW, które widać gołym okiem. Wyjdzie, że jesteśmy na stratach, a nie zyskach w przychodach!!!
Imar
3 lata temu
Głupota średnia wysoka z powodu 20% bogaczy.,20 %strefa średnia a 60 % zwykli biedni ludzie z płacą 2600 brutto. Ale rarytas
...
Następna strona