Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Inflacja najniższa od połowy 2019 roku. GUS publikuje grudniowe dane o cenach

42
Podziel się:

W grudniu ceny w Polscy były średnio o 2,4 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu GUS. To oznacza mocny spadek inflacji, która w listopadzie była na poziomie 3 proc. W statystykach ciągle wyróżniają się duże podwyżki cen za większość usług.

Inflacja najniższa od połowy 2019 roku. GUS publikuje grudniowe dane o cenach
Ceny w końcówce roku dalej rosły, choć w już znacznie mniejszej skali. (money.pl, Rafał Parczewski)

Trzeci miesiąc z rzędu spada w Polsce inflacja, a to oznacza, że ceny rosną, ale w wolniejszym tempie. W grudniu były średnio o 2,4 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Dalej plasujemy się w czołówce europejskich krajów z największą drożyzną, ale ta pod koniec roku wyraźnie odpuściła. Jeszcze w listopadzie inflacja była na poziomie 3 proc. Spadła więc aż o 0,6 pkt. proc.

Jest nie tylko najniższa w tym roku (pierwszym kwartale przekraczała 4 proc. i to bardzo wyraźnie), ale warto zauważyć, że od czerwca 2019 roku była tylko wyżej.

Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Potwierdziły się wstępne wyliczenia prezentowane tydzień temu przez GUS, że inflacja mocno spadła. Choć urzędnicy nieco skorygowali w górę ostateczną wartość z 2,3 do 2,4 proc.

Wtedy wynik był dużym zaskoczeniem, bo ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 2,6 proc. A to i tak już wydawało się optymistyczną prognozą.

Teraz na poziomie średniej inflacji w kraju większej niespodzianki nie ma. Poznaliśmy za to szczegółowe informacje na temat zmian cen poszczególnych towarów i usług.

Inflację mocno obniżają ceny paliw, które są średnio o 8,4 proc. niższe niż pod koniec 2019 roku. Żywność jest niewiele droższa, bo tylko o 0,7 proc. Za to o 4,6 proc. więcej płaciliśmy w grudniu za nośniki energii.

Ceny żywności

Dziwić mogą stosunkowo niewielkie podwyżki cen żywności. Jest to jednak średnia. Są takie produkty jak ryż, które kosztują około 8,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Obok można wymienić owoce, które zdrożały o 7,2 proc. i pieczywo - o 6,8 proc.

Dość wyraźnie powyżej średniej jest np. mleko (+5,6 proc.). Przekłada się to m.in. na droższe sery i twarogi (o 3,1 proc.). Wspomniany już ryż niemal czterokrotnie mocniej poszedł w górę niż makarony.

Ryby kosztują prawie 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Za to staniało mięso (o 2,3 proc.), choć trzeba tu zwrócić uwagę na tańszą o prawie 12 proc. wieprzowinę i 9,5-proc. obniżkę cen drobiu. Jednocześnie wołowina zdrożała o 1,6 proc., cielęcina o 2,2 proc., a wędliny o 2,8 proc.

W przeciwieństwie do owoców, mniej niż rok wcześniej płacimy za warzywa. GUS odnotował spadki cen o 4,7 proc. Tańsze o 1,3 proc. jest masło, które już niejednokrotnie w statystykach charakteryzowało się bardzo dużymi zamianami cen. Teraz mamy jednak stabilizację.

W górę idą ceny używek. W końcówce roku alkohol zdrożał o 3,7 proc., a wyroby tytoniowe o 6 proc.

Z perspektywy statystyk GUS można powiedzieć, że lepiej Polaka ubierać niż żywić. Podczas gdy za jedzenie płacimy więcej niż rok temu, odzież i buty są tańsze - o odpowiednio 4,6 i 3,2 proc.

Drogie usługi

Od wybuchu pandemii w cenach widać tendencję, że inflację zawyżają głównie usługi, a nie towary. Przykładowo, usługi lekarskie są średnio droższe o 9 proc. Osobną kategorią są dentyści, za których usługi trzeba zapłacić o 13,4 proc. więcej niż przed rokiem. Usługi szpitalne i sanatoryjne zdrożały o 8,2 proc.

Wyjątkiem są usługi transportowe tańsze około 15 proc. ze względu na niższe ceny paliw niż rok temu. Ale już usługi telekomunikacyjne są droższe o 5,1 proc., a rekreacja i kultura o 6,7 proc.

Fryzjerzy i kosmetyczki średnio liczą sobie o prawie 13 proc. więcej niż rok wcześniej, a usługi finansowe zdrożały o 47,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Mareczek
3 lata temu
Dane prawdziwe roczna inflacja na poziomie 17,6% także wzrost spory ,ale dobrze że te biedne "madki" mają te 500 plus bo to tak ratuje ;(. Niestety społeczeństwo jest niewykształcone i po prostu głupie, przykład mojej teściowej dlaczego Pani głosuje na PiS ? Bo za PO było gorzej, ale wie Pani że są inne partie ? Za PO BYŁO GORZEJ! Co ja mam z takimi dzbanami dyskutować skoro w tej zaściankowej Polsce nic się nie zmieni przez najbliższe 30 lat dopóki te stare społeczeństwo tuków nie wymrze ...
Strateg z Żol...
3 lata temu
Co za bzdury ! Inflacja rzeczywista jest dużo wyższa ! Artykuł przekłamany jak i ten wasz o inwestowaniu w obligacje skarbu państwa ! Kto wam płaci za te kłamstwa ?
Marek
3 lata temu
Rzygać się chce od tej propagandy sukcesu. A za tabletki na receptę zapłaciłem wczoraj 75 złotych, a dwa lata temu w tej samej aptece kosztowały 33 złote. SZOK!
realny
3 lata temu
....ceny usług o ponad 10% w górę, ceny żywności w górę of 4% do 8% to jak w takim razie w raporcie wychodzi 2.4%... kto to liczył.... jak w starym dowcipie o kreatywnym księgowym: "- ile to 2x2? - a ile ma być?"
ile ma być?
3 lata temu
za każdym pomiarem zmieniają skład koszyka CPI, w myśl zasady: "jeżeli fakty świadczą przeciwko nam, to tym gorzej dla faktów" ;)
...
Następna strona