Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Premier we włoskim dzienniku: w Europie Rosja ma wiele swoich koni trojańskich

453
Podziel się:

Duża część europejskich elit wyspecjalizowała się w zakładaniu klapek na oczy, chroniących je przed jaskrawością odradzających się rosyjskich ambicji mocarstwowych — pisze premier Mateusz Morawiecki we włoskim dzienniku "La Repubblica". Jak zaznacza, "lista przywódców i liderów politycznych, którzy wybrali rosyjskie ruble i karierę w kremlowskich spółkach, przyprawia o ból głowy".

Premier we włoskim dzienniku: w Europie Rosja ma wiele swoich koni trojańskich
"Potrzebujemy europejskiej jedności" - to tytuł tekstu premiera Morawieckiego, opublikowanego w we włoskim dzienniku "La Repubblica" (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Tekst premiera to część projektu "Opowiadamy Polskę światu" realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

Jak napisał premier, konflikt zbrojny przestał być mało prawdopodobnym scenariuszem. "Stał się realną możliwością. Dla wielu pokoleń młodych Polaków i Europejczyków wybuch wojny nie był nigdy tak bliską perspektywą. Zachód przez lata chciał wierzyć, że XXI wiek będzie wolny od konfliktów" - czytamy.

Jak zauważył, "ostatnie lata dostarczyły dużo dowodów, że agresywna postawa Rosji, między innymi w Gruzji czy na Ukrainie, nie jest iluzją, ale zapowiedzią nowego rozdziału w historii świata zachodniego".

Zobacz także: Generał o działaniach Rosji. "Putin nie jest szaleńcem"

Premier we włoskim dzienniku

W ocenie Morawieckiego rosyjskie zagrożenie dla pokoju narastało latami "przy biernej postawie dużej części europejskich sił politycznych", a "wielu przywódców nie miało odwagi ani determinacji, by przeciąć nici powiązań biznesowych z Kremlem". "To pętla — dodał — która z czasem zaciskała się wokół europejskiej, a nie moskiewskiej szyi".

Decydowanie się na niejasne interesy z reżimem, który nie cofał się przed wojną z mniejszymi państwami, przed zabójstwami politycznymi, przed akcjami służb specjalnych przeprowadzanymi na terytoriach państw członkowskich Unii Europejskiej, trudno nazywać tylko krótkowzrocznością. To świadomy akt politycznego cynizmu — ocenił.

Dodał, że oznacza to straty nie tylko ekonomiczne, na przykład poprzez wysokie ceny rachunków za gaz wywołane polityką szantażu, ale i politycznie.

Morawiecki atakuje europejskich przywódców

Polski premier ostrzegł czytelników lewicowego włoskiego dziennika, że "polityka Rosji przy całym swoim szaleństwie jest do bólu racjonalna", a prezydent Władimir Putin "rozgrywa europejskie słabości i kryzysy z cyniczną precyzją".

Niestety — stwierdził — duża część europejskich elit wyspecjalizowała się w zakładaniu klapek na oczy, chroniących je przed jaskrawością odradzających się rosyjskich ambicji mocarstwowych.

Następnie napisał, że "lista przywódców i liderów politycznych, którzy wybrali rosyjskie ruble i karierę w kremlowskich spółkach, przyprawia o ból głowy". Wskazał przykład byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, ale zastrzegł zarazem, że to tylko "wierzchołek góry lodowej".

Trzeba powiedzieć wprost: w Europie Rosja ma wiele swoich koni trojańskich — podkreślił także Morawiecki, którego zdaniem intencje Moskwy nie powinny budzić wątpliwości.

Dla Władimira Putina — zauważył — nie ma miejsca na wolną i niepodległą Ukrainę. "A to oznacza, że putinowska Rosja nie ma również szacunku dla pokoju i prawa międzynarodowego. Cel Putina wydaje się jasny – sprawić, by Zachód zrezygnował ze wspierania Ukrainy i zostawił ją na pastwę Rosji" - ostrzegł szef polskiego rządu.

Morawiecki wyraził opinię, że gazociąg Nord Stream 2 świadczy o tym, że scenariusz Putina ma w Europie swoich zwolenników. Nazwał go "samobójczym dla europejskiej polityki energetycznej projektem", który "kładzie się cieniem na niemieckiej polityce".

Polski premier napisał, że w obliczu zagrożenia ze strony Rosji potrzebna jest solidarność i współpraca całego kontynentu. Jako najskuteczniejsze narzędzie wymienił potencjalne sankcje gospodarcze oraz zdecydowane stanowisko wobec zablokowania realizacji projektu Nord Stream 2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(453)
Zbych
2 lata temu
Premierze jesteś też koniem Polityka rozpychania się przez Polskę w UE i jej permanentnego osłabiania to też praca dla Rosji PIS Polskę izoluje i skłóca z UE to jest zdrada stanu
Rasputin
2 lata temu
Zna ich wszystkich, bo to jest koleżanki i koledzy.
Kkk
2 lata temu
Największym koniem, jest PiS
Ooo
2 lata temu
Morawiecki a ja cie oskarżam o kłamstwa .Więc przestań robić głupoty i się ośmieszać
prawda
2 lata temu
niech on się nie wypowiada. Nagrał sie na taśmach jak na słupoa chciał kupować budynki, zachwalałpolsi ład, kłamała, że cena energii to wina Unii a okazuje sie , że zawalili duże marże, kłamie na każdym kroku i wzbogacił sie na stanowisku premiera, żart.
...
Następna strona