Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Prezydencki minister drwi z odwołania Jacka Kurskiego

279
Podziel się:

Mam nadzieję, że światowe rynki finansowe się od tego nie załamią - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, pytany o odwołanie Jacka Kurskiego z Banku Światowego.

Prezydencki minister drwi z odwołania Jacka Kurskiego
Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek (East News, Wojciech Olkusnik)

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że podjęto "uchwałę Rady Ministrów, na mocy której minister finansów będzie przedstawicielem państwa polskiego w instytucjach międzynarodowych finansowych, w tym w Międzynarodowym Banku Odbudowy i Rozwoju czy Banku Światowym, co oznacza odwołanie Jacka Kurskiego i przywołanie go z Waszyngtonu z powrotem do kraju".

Odwołanie Jacka Kurskiego. Jest reakcja pałacu prezydenckiego

- Nie będzie już reprezentował Rzeczypospolitej w instytucjach finansowych - podkreślił szef rządu. Tusk dodał, że wkrótce zostanie ogłoszony nowy kandydat na to stanowisko.

Narodowy Bank Polski (NBP) przekazał z kolei we wtorek na platformie X (dawniej Twitter), że "reprezentacja interesów Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach bankowych w tym Banku Światowym i EBOiR jest wyłączną kompetencją Prezesa NBP". Jak zaznaczono, kwestie te reguluje ustawa o NBP.

Mastalerek pytany o sprawę odwołania Kurskiego zwrócił uwagę, że "to jest sprawa między ministerstwem finansów a NBP".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psycholog milionerów: "Folwark przetrwał w polskich firmach - Jacek Santorski - Biznes Klasa #9

- Dotyczy rozporządzenia, które kiedyś, jeszcze przed 1989 rokiem, ustalało, kto w tych sprawach decyduje - odpowiedział.

- Znając Jacka Kurskiego mam tylko nadzieję, że światowe rynki finansowe się od tego nie załamią, że za chwilę gospodarka światowa, dolar i inne najważniejsze waluty nie załamią się, nie runą na łeb i szyję - ironizował.

Z całym szacunkiem, mamy dziś w Polsce ważniejsze sprawy niż Jacek Kurski - dodał Mastalerek.

Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie w grudniu ub.r. Jego kandydatura została zgłoszona przez Prezesa NBP Adama Glapińskiego jako Gubernatora RP w Banku Światowym. 5 grudnia 2022 r. Kurski po raz pierwszy wziął udział w posiedzeniu polsko-szwajcarskiej konstytuanty Banku Światowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(279)
Każde dziecko...
7 miesięcy temu
mastalerz "wielke ambicje" nigdy nie będzie prezydentem. Musi go to boleć gdy patrzy na swojego pana
Obcy
7 miesięcy temu
Odkąd się pojawił prezydent jest jakiś inny
Krasnal
7 miesięcy temu
Ten Polak to chyba nie wie co pisze, właśnie Tusk dobrze robi, to on powinien wsadzić tych z pisu tam gdzie ich miejsce, dość niszczenia i okradania Polski
Gosia
7 miesięcy temu
To dziecko udające polityką masteletek niech przestanie doradzać bo kompletnie do tego się nie nadaje , a pan Duda by przestał się ośmieszać , wstydxiłby się , ale cóż honor xnają tylko ze słownika języków obcych , a gdzie tu prezydent Polakow
hipwgwizda
7 miesięcy temu
wypowiedź tego p. M. świadczy tylko o jakości tego całego "gabinetu" prezydenckiego. Nie dziw że Konstytucja Polski i inne prawa, praworządność nie są respektowane.
...
Następna strona