Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Prezydent o konferencji Polski i USA ws. Bliskiego Wsch.: Pewne rzeczy trzeba robić

21
Podziel się

Działamy jako państwo neutralne. Mam nadzieję, że przyniesie to konkretne skutki wobec sytuacji na Bliskim Wschodzie – mówi w rozmowie z TVP Info prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do organizowanej z USA konferencji nt. Bliskiego Wschodu.

Prezydent Andrzej Duda podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w rozmowie z TVP Info
Prezydent Andrzej Duda podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w rozmowie z TVP Info (TVP Info)
bEqSHHud

Prezydent Andrzej Duda jest na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. W rozmowie z TVP Info zapewnia, że inicjując konferencję Polski i USA w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie, występujemy jako państwo neutralne.

- Wychodząc z inicjatywą zorganizowania tej konferencji, proponując to Stanom Zjednoczonym i innym partnerom, działamy jako państwo neutralne, które nie ma tam swoich interesów, takich jak nasi partnerzy w tym rejonie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

bEqSHHuf
Zobacz także: Zobacz też: Sebastian Kulczyk w Davos

Krzysztof Ziemiec zwrócił prezydentowi uwagę na to, że Iran wyraził już swoje zaniepokojenie w związku z tą konferencją.

- W polityce pewne rzeczy muszą być robione i one maja wręcz czasem charakter rytualny, zwyczajowy. Iran ma taką sytuację, że – jak rozumiem – czuje się zobligowany do wyrażenia zaniepokojenia – skomentował to Andrzej Duda.

bEqSHHul

Prezydent dodał, że sytuacja Irany znacząco zmieniła się po wypowiedzeniu przez prezydenta USA porozumienia, uzgodnionego przez jego poprzednika – Baracka Obamę.

- Podczas konferencji będziemy oczywiście dyskutować o sytuacji Iranu, ale chodzi o ogólne spojrzenie na Bliski Wschód. Na problem uchodźców, wojny. Tak, by w jakiś sposób doprowadzić do pokojowych rozwiązań tam, gdzie sytuacja jest trudna – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Na pytanie, czy Iran mógłby być uczestnikiem konferencji, prezydent odpowiada, że jest to kwestia otwarta.

bEqSHHum

- To jest nie tylko nasza decyzja – jako gospodarza – ale także uczestników tej konferencji. Będziemy prowadzić rozmowy w tej sprawie, jest to kwestia otwarta, ale na razie to zostawmy – powiedział Andrzej Duda.

Pytany o uczestników konferencji, prezydent odparł, że będzie na niej wielu ważnych przedstawicieli całego świata.

- Nie wyobrażam sobie, by zabrakło przedstawicieli państw, które mają swój interes na Bliskim Wschodzie. Będzie wielu uczestników, generalnie chodzi o szczebel ministrów spraw zagranicznych, czyli nie jest to najwyższy szczebel. Natomiast jako najwyższy przedstawiciel gospodarza, oczywiście przyjmę gości, również z pewnej elegancji politycznej czy dyplomatycznej – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Forum w Davos

Czy Europa będzie przewodziła w świecie, który przed nami? Taka konferencja odbędzie się w środę w Davos, będzie na niej również prezydent Duda.

bEqSHHun

- Kłopotów nie brakuje, ale temat ten jest bardzo szeroki. Jednak uważam, że Europa ma wielką szansę, by być światowym liderem. Zawsze Europa stanowiła dla USA pewien wzorzec, stara Europa ze swoją tradycją – to jest ogromny dorobek. Europa może być liderem, tylko musi dokonać pewnej refleksji – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że w Unii Europejskiej sytuacja gospodarcza jest stabilna, tymczasem Polska systematycznie się rozwija. – Mamy dodatni wzrost gospodarczy – podkreślił.

bEqSHHuo

– Dane z polskiej gospodarki robią wrażenie na inwestorach – dodał prezydent. Zaznaczył, że Polska znajduje się w gronie poważnych partnerów inwestycyjnych. – Polska jest widoczna pod kątem infrastrukturalnym – powiedział.

Prezydent wspomniał też o Polskim Domu, który stanął w Davos. – Pawilon polski na forum w Davos pokazuje potencjał naszej gospodarki – podkreślił.

– W Davos toczą się bardzo ważne rozmowy. To Światowe Forum Gospodarcze odbywa się od lat. Gromadzi biznes. Przedstawiłem dane dotyczące polskiej gospodarki. Wzrost PKB na poziomie 5 proc. zrobił wrażenie na wszystkich – powiedział w środę w wywiadzie dla TVP Info prezydent Andrzej Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqSHHuG
KOMENTARZE
(21)
zcx
3 lata temu
Amerykanie stwierdzili, że Polsce zorganizują tą konferencją a duda, że to Polska jest jej inicjatorem i organizatorem, która zaprosiła stronę usa i innych kolonialistów do odbycia rozmów na temat Iranu. w pierwszej opcji byliśmy tylko przydupasem, w drugiej jesteśmy inicjatorem-agresorem.
zcx
3 lata temu
"Wychodząc z inicjatywą zorganizowania tej konferencji, proponując to Stanom Zjednoczonym i innym partnerom, działamy jako państwo neutralne, które nie ma tam swoich interesów, takich jak nasi partnerzy w tym rejonie – powiedział prezydent Andrzej Duda." czyli już nawet nie jesteśmy uczestnikiem a inicjatorem-agresorem.
zcx
3 lata temu
A zezwolenie dla żydów na rytualne uboje na terenie Polski jakoś mu nie przeszkadza.
bEqSHHuH
Tomek
3 lata temu
Zostawcie Iran w spokoju, jak lekkomyślnym trzeba być żeby wdawać się w tę rozgrywkę. Po za tym Iran to Państwo w którym osiedlili się Słowianie podczas Wielkiej Migracji Słowian na Wschód, w ich żyłach płynie taka sama krew. To Iran przyjmował Polskich imigrantów w czasie II Wojny Światowej. Dość bycia psem na posyłki Żydów i Amerykanów.
zigor
3 lata temu
Prowadzimy politykę opartą na strachu. Zamiast jednoczyć Europę stawiamy na państwo w którego interesie jest słaba i podzielona Europa. Już płacimy za popieranie interesów Izraela i Usa a zapłacimy znacznie więcej.
...
Następna strona