Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Niecodzienna współpraca. Bank Pekao partnerem biotechnologicznej firmy Warsaw Genomics

20
Podziel się:

Bank Pekao wchodzi we współpracę z Warsaw Genomics, spółką biotechnologiczną Uniwersytetu Warszawskiego. Firma przeprowadza innowacyjne badania genetyczne, które potrafią ocenić ryzyko zachorowania na raka. Sprawdzi, czy zagrożeni są pracownicy banku. W przyszłości usługę dostaną klienci.

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Bank Pekao podpisał umowę z firmą Warsaw Genomics zajmującą się genetyką
Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Bank Pekao podpisał umowę z firmą Warsaw Genomics zajmującą się genetyką (Pekao, pekao)

Rak płuca i rak jelita grubego. To najgroźniejsze i najbardziej śmiercionośne nowotwory w Polsce. Jak wskazuje Najwyższa Izba Kontroli, skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej. A według najnowszych prognoz istnieje ryzyko, że stan ten będzie się pogarszał. Statystyka jest brutalna: rzadziej chorujemy na nowotwory, ale zdecydowanie częściej na nie umieramy. Wniosek jest jedne: potrzeba diagnostyki i leczenia.

Bank Pekao właśnie wchodzi na pole biotechnologiczne. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos spółka podpisała umowę z firmą Warsaw Genomics.

Czym zajmuje się Warsaw Genomics? Badania spółki pomagają całościowo określić ryzyko pojawienia się raka oraz ułatwiają jego wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie. Dotyczy to nowotworów uwarunkowanych genetycznie, w szczególności takich odmian jak rak piersi, jajnika, prostaty czy trzustki.

Jak tłumaczy prezes Pekao Michał Krupiński, bank "chce w ten sposób zaangażować się w działania zmierzające do zwiększenia świadomości Polaków na temat profilaktyki nowotworowej". Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że zwiększenie wykrywalności nowotworów przeniesie się na poprawę skuteczności leczenia.

Zespół Warsaw Genomics kierowany jest przez specjalistów z dziedziny onkogenetyki - profesora Krystiana Jażdżewskiego oraz dr hab. Annę Wójcicką. Umowa firmy z Pekao została podpisana podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przez profesora Jażdżewskiego i prezesa Pekao Michała Krupińskiego.

- Bank Pekao chce być nie tylko liderem innowacyjności w polskiej bankowości, ale również angażować się w innowacyjne przedsięwzięcia prowadzące do poprawy jakości życia Polaków - mówi Michał Krupiński. - Chcemy współpracować z wyróżniającymi się innowacyjnymi firmami i wspierać inicjatywy ważne społecznie, dlatego zdecydowaliśmy się na partnerstwo z Warsaw Genomics. Cieszymy się, że możemy promować w Davos tak unikatowe i innowacyjne w skali światowej polskie inicjatywy oraz osiągnięcia rodzimych naukowców – dodaje. I nie wyklucza, że bank będzie szukał kolejnych okazji do podobnych współpracy.

- Misją Warsaw Genomics jest znalezienie wszystkich osób szczególnie zagrożonych i uratowanie ich od przedwczesnej śmierci - mówi prof. Krystian Jażdżewski - Chcemy przebadać wszystkich Polaków. Jest to możliwe dzięki unikatowej, niespotykanie szybkiej i taniej metodologii wypracowanej w Warsaw Genomics. Na każde 100 przebadanych osób, ratujemy życie 5. Mamy nadzieję, że partnerstwo z Bankiem Pekao umożliwi nam dotarcie do wszystkich potrzebujących - tłumaczy. Jak zaznacza, prewencja jest zdecydowanie tańsza niż leczenie raka. Czym wyrżnia się polski produkt? Przede wszystkim ceną i szybkością badań - do tej pory w żadnym kraju na świecie podobne rozwiązania nie były stosowane.

Jak wygląda współpracy? Na początku uruchomiona została akcja badań genetycznych dla pracowników banku Pekao i ich rodzin. - Badania pozwalają na sprawdzenie, czy urodziliśmy się z mutacjami genów odpowiedzialnymi za powstawanie raka. Nawet co czwarty pacjent z rakiem choruje, gdyż urodził się z chorobotwórczą mutacją genetyczną - tłumaczy prof. Jażdżewski.

Jak tłumaczą przedstawiciele obu firm, osoby z wynikiem wskazującym na wyższe ryzyko zachorowania zostaną objęte dodatkową opieką medyczną. Cel jest prosty: szybka diagnoza ewentualnego zachorowania. Już teraz bank zakłada, że w kolejnych etapach rozwoju partnerstwa z Warsaw Genomics, oferta zostanie poszerzona i obejmie klientów oraz parterów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
Ter Ant
4 lata temu
Bedziebankowe leczenie ?! Wylecza na pewno ?1 Jak "w banku" ?!
Bob
5 lata temu
Świetny pomysł ! Badanie , wykrycie i AUT !!!!
EMERYT
5 lata temu
Jesteśmy tacy innowacyjni że nie potrafimy wyprodukować MARIHUANY LECZNICZEJ W POLSCE .
erni
5 lata temu
juz widze jak koncerny farmaceutyczne sie na to godzą....buahaha
DNA
5 lata temu
Super. Tylko jakieś 5-6 lat za krajami europy zachodniej. Np. Finlandia dysponuje ponad 1.2 mln danymi DNA, które umożliwiają pracę nad nowymi lekami oraz diagnozowanie ryzyka o którym w artykule. Ale lepiej późno niż wcale.