Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

"Procedury to fasada". NIK: organizacje przychylne PiS zgarnęły miliony zł

24
Podziel się:

100 milionów złotych - tyle wydano z Funduszu Patriotycznego na organizacje przychylne PiS. Tak wynika z kontroli NIK. Kontrolerzy odkryli, że niektórzy eksperci oceniający wnioski, byli wprost powiązani ze stowarzyszeniami i organizacjami ubiegającymi się o środki. NIK zawiadomiła prokuraturę.

"Procedury to fasada". NIK: organizacje przychylne PiS zgarnęły miliony zł
Z Funduszu Patriotycznego pieniądze otrzymała m.in organizacja Roberta Bąkiewicza (East News, Oleg Marusic/REPORTER)

Najwyższej Izby Kontroli skontrolowała Fundusz Patriotyczny, który powołało do życia PiS w marcu 2021 r. Cel? Organizacja miała wspierać projekty "promujące postawy patriotyczne", ale jak podkreśla Mariusz Witczak z Koalicji Obywatelskiej "na pieniądze mogli liczyć patrioci, którzy popierali PiS".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie

Zasady nie były równe dla wszystkich. Jak wynika z kontroli NIK procedury naginano, po to, by pieniądze trafiły do organizacji, które miały je otrzymać.

Na 81 skontrolowanych przez Izbę wniosków, którym przyznano dofinansowanie, w przypadku ponad połowy (49) pojawiły się nieprawidłowości. W efekcie, w sposób nierzetelny, niecelowy oraz niegospodarny, Instytut wydatkował niemal 14,3 miliona złotych - czytamy w raporcie NIK.

Izba wyjaśniła, że stwierdzone nieprawidłowości "polegały m.in. na błędnych ocenach formalnych złożonych wniosków, co skutkowało albo ich bezpodstawnym wykluczeniem z dalszego procesu przyznawania wsparcia finansowego, albo bezpodstawnym przekazaniem do kolejnego etapu i ostatecznie wypłatą dofinansowania".

Niektórym organizacjom umożliwiono usunięcie błędów we wnioskach nawet po zakończeniu naborów, mimo że błędy te kwalifikowały wniosek do odrzucenia już na etapie oceny formalnej - ujawnia Izba.

Z ustaleń NIK wynika, że "w latach 2021-2022 wystąpiły sytuacje, w których działania pracowników Instytutu związanych z wnioskodawcą Stowarzyszenie Marsz Niepodległości mogły doprowadzić do uzyskania dofinansowania zarówno przez to stowarzyszenie, jak również inne organizacje powiązane z jego ówczesnym prezesem".

Eksperci powiązani z oceniającymi wnioski

Wątpliwości kontrolerów NIK wzbudził także sposób oceniania wniosków.

"Jeden z pracowników Instytutu powiązany z beneficjentem, brał udział w ocenianiu wniosków pod względem formalnym, kwalifikowaniu projektów do oceny merytorycznej, przydzielaniu i usuwaniu ekspertów sporządzających takie oceny, wprowadzaniu zmian we wnioskach (w tym po zamknięciu naborów) oraz uzgadnianiu modyfikacji sprawozdań z realizacji zadań w przypadku takich wnioskodawców, jak Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Stowarzyszenie Straż Narodowa i Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum" - informuje NIK w raporcie.

Warto przypomnieć, że Straż Narodowa to organizacja, którą kieruje Robert Bąkiewicz. Za niemal dwa miliony złotych kupił spory dom, aby dać schronienie uchodźcom.

Te wszystkie procedury są tylko fasadą. Tam chodziło tylko o pieniądze i jak się trochę poskrobie, to te brudy od razu wychodzą - mówi w rozmowie z TVN24 Grzegorz Makowski z Fundacji Batorego.

NIK w sprawie Funduszu Patriotycznego zawiadamia prokuraturę. Chodzi o przestępstwo niedopełnienia obowiązków służbowych przez dwóch pracowników Instytutu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Marynarz
miesiąc temu
Za to teraz zgarniają przychylne rządowi ,nic nowego tak jest w Polsce od 30 lat!
Manfred
miesiąc temu
Dlaczego jeszcze nikt z pisu nie siedzi? Przecież wiadomo że te podmioty związane z pis które dostały kasę musiały się z pisem podzielić po cichu. To mafia w czystej postaci.
,.hg.g
miesiąc temu
Odwracając tytuł można powiedzieć: organizacje przychylne PO-KO zgarniają miliony , prawda czy fałsz..
Naiwniacy
miesiąc temu
Każdy kradnie gdzie może .. było KO w samorządach PIS w ogólna krajowo teraz jest: KO bierze wszystko.
Wrocławianin
miesiąc temu
Na waciki ... 400 metrów ścieżki rowerowej to pól milionów PLN. Zmian organizacji na rondzie to poszło 170 tys ... 4 znaki, trochę farby. A zmiana była zabawna po były dwa podejścia zmiana ze stanu A na B i powrót z B na A.
...
Następna strona