Producent aut BMW i Mini tnie zatrudnienie. Połowa załogi holenderskiej fabryki straci pracę

Producent samochodów BMW i Mini - firma VDL Nedcar, ogłosiła w czwartek masowe zwolnienia. Do listopada pracę ma stracić 1,8 tysiąca osób, prawie połowa wszystkich zatrudnionych w fabryce w Born na południu Holandii.

Holenderski producent samochodów BMW i Mini zwolni 1,8 tys. pracowników, prawie połowę wszystkich zatrudnionychHolenderski producent samochodów BMW i Mini zwolni 1,8 tys. pracowników, prawie połowę wszystkich zatrudnionych
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jasper Juinen

VDL Nedcar jest największym producentem samochodów w Niderlandach i na potrzeby koncernu BMW produkuje pojazdy Mini Countryman i Mini Cabrio, a także BMW X1. To właśnie wygasający kontrakt z niemiecką firmą jest bezpośrednim powodem zwolnień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co hamuje rozwój elektromobilności w Polsce - brak popytu na auta na prąd czy brak ładowarek?

Masowe zwolnienia w fabryce producenta BMW i Mini

Od listopada tego roku pracę straci 1,8 tys. z 3,9 tys. zatrudnionych. Jednocześnie w przekazanym mediom oświadczeniu VDL Nedcar wskazuje, że nie może wykluczyć kolejnych zwolnień w okolicach 1 marca 2024 r.

Sposób, w jaki firma ogłosiła masowe zwolnienia nie spodobał się związkom zawodowym FNV i CNV, które dowiedziały się o nich z mediów. Związki nazywają to "dolaniem oliwy do ognia" i twierdzą, że to one powinny zostać poinformowane o zwolnieniach w pierwszej kolejności.

Wybrane dla Ciebie