Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Protest nauczycieli. W środę ogłoszą decyzję, czy i w jakiej formie

86
Podziel się

Kończy się zbieranie głosów nauczycieli z całej Polski dotyczących między innymi tego, czy będzie kolejny protest. Pedagodzy nadal walczą o zmiany w systemie edukacji i wyższe wynagrodzenia. W środę poznamy wyniki tego sondażu - poinformował szef ZNP Sławomir Broniarz.

Protest nauczycieli. W środę ogłoszą decyzję, czy i w jakiej formie
(East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bEhbXVit

Do końca września trwa ankieta, w której nauczyciele wypowiadają się w trzech kwestiach: co pedagodzy myślą o systemie edukacji, co chcieliby zmienić i jaką formę protestu chcieliby ewentualnie podjąć.

Jak poinformował w Radiu Zet szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, we wtorek, po przeanalizowaniu wyników ankiety, zapadnie decyzja, co dalej z protestem. W środę decyzja zostanie podana do wiadomości publicznej. - Na razie mamy wyniki z czterech województw. Pojawiają się propozycje, by wrócić do takiego strajku, jak w kwietniu, ale dominującym scenariuszem jest strajk włoski - mówił Broniarz.

To znaczy, że nauczyciele mieliby wykonywać tylko te obowiązki, które mają zapisane w Karcie Nauczyciela. - Żadnych zajęć pozalekcyjnych, wyjazdów klasowych, czy zielonych szkół - wyjaśnił Broniarz.

bEhbXViv
Zobacz także: Obejrzyj też: Sprzątaczka zarobi więcej niż nauczyciel. "Dojdzie do absurdów"

Broniarz ujawnił, że jeśli zapadnie decyzja o strajku, to będzie on wznowiony dopiero po październikowych wyborach parlamentarnych.

Szef ZNP przyznał jednak, że zapał do strajku w takiej formie, w jakiej odbył się w kwietniu spadł. Tłumaczył, że wtedy było to wydarzenie wyjątkowe, jakiego od transformacji ustrojowej w Polsce nie było.

bEhbXViB

Broniarz był też pytany o wypłaty pieniędzy dla nauczycieli, którzy brali udział w kwietniowym strajku. Jak wyjaśnił, jest jeszcze około 4 mln zł ze społecznego funduszu, które zostaną wypłacone pedagogom zarabiającym 2-2,5 tys. zł brutto (na razie pieniądze dostali ci, którzy zarabiają jeszcze mniej). Z kolei sam związek będzie w stanie wygospodarować około 3 mln zł.

Szef ZNP był też pytany o chaos w szkołach po reformie wprowadzonej przez PiS. Przekonywał, że to szkoły i ich dyrektorzy potrafili tak zorganizować prace, by uciążliwości dla uczniów były jak najmniejsze. Nie obyło się jednak bez sporych reorganizacji, na przykład przerobienia pokoju nauczycielskiego na klasę.

bEhbXViC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhbXViW
KOMENTARZE
(86)
Anna
2 lata temu
Jestem nauczycielką, pracuję w szkole muzycznej, rozumiem, że to inna specyfika prowadzenia zajęć, ale na litość boską... Ja naprawdę dobrze zarabiam przy ilości godzin zegarowych, które spędzam w szkole.
kolo
2 lata temu
Broniarz to nie związkowiec tylko polityk.
Artur
2 lata temu
Panie Broniarz, patrząc jak prowadzone są lekcje mojej córki w szkole to śmiem twierdzić, iż strajk włoski trwa już ze trzy lata. Pozdrawiam
bEhbXViX
Mirjon
2 lata temu
Czy tym warchołem nie powinien zająć się resort ministra Ziobro, bo może wystarczy tylko rozmowa ostrzegawcza. Cwaniaki chwalą swymi zasadniczymi pensjami, a gdzie dodatki za staż, funkcyjny, motywacyjny, premia ustawowa, nagrody z zakładowego funduszu nagród, wczasy pod grusza, trzynasta, czternastka, a przywileje z tej ich karty, dwa miesiące płatnego urlopu, dwa tygodnie ferii zimą, deputant na węgiel w naturze lub gotówce, zniżki za prąd, gaz, na komunikację miejską, PKP i PKS i raz w roku darmowe skierowanie do sanatorium poza urlopem.
merq
2 lata temu
Szkoła to nie biuro turystyczne, rodzice są od organizowania atrakcji i wolnego czasu.
...
Następna strona