Notowania

gospodarka
02.09.2019 14:54

Strajk nauczycieli. Sondaż w sprawie protestu przesunięty

2 września w szkołach miał się rozpocząć sondaż dotyczący formy kontynuacji nauczycielskiego protestu. Badanie rozpocznie się jednak później. - Całą energię włożymy teraz w sprawy działania szkoły po reformie i problemy podwójnego rocznika - mówi Krzysztof Baszczyński z ZNP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Strajk nauczycieli. Sondaż w sprawie protestu przesunięty

Strajkować czy nie? Sondaż w tej sprawie miał być prowadzony wśród nauczycieli od 2 do 15 września. Rozpoczęcie badania zostało jednak odłożone w czasie. Jak mówią przedstawiciele ZNP, o około 2 tygodnie.

- Spotkaliśmy się z ogromną liczbą telefonów i maili od rodziców zaniepokojonych sytuacją, jaka panuje teraz w polskich szkołach - mówi w rozmowie z money.pl Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. - Zdecydowaliśmy, że na razie całą energię poświęcimy temu, bo najważniejsi są uczniowie.

Pytania, które ZNP chce zadać nauczycielom są już gotowe. Związek nie chce jednak zdradzać ich treści.

- To nasi koledzy mają zdecydować. Pod uwagę brane są różne warianty - mówi Baszczyński. - Padnie na pewno pytanie o oczekiwania wobec resortu edukacji.

Według badania przeprowadzonego przez uniwersytety: Warszawski, Gdański i Jagielloński, ponad 40 proc. nauczycieli popiera ogólnopolską akcję strajkową. 66 proc. jest za tym, by kontynuować protest, ale w delikatniejszej formie.

Decydujący jest w tym przypadku argument ekonomiczny, bo ostatni strajk, trwający prawie miesiąc, kosztował nauczycieli utratę dużej części wynagrodzenia. Niektórzy mówią wprost: nie stać nas na kolejny protest.

Przypomnijmy, specjalny fundusz strajkowy wystarczył na wypłaty po 500 zł brutto strajkującym nauczycielom, niezrzeszonym w żadnym ze związków i przede wszystkim - będącym w najgorzej sytuacji życiowej. W kasie funduszu było 8,6 mln zł, a do ZNP wpłynęło 30 tys. wniosków o pomoc materialną. To oznacza, że pieniędzy wystarczyło na nieco ponad połowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, strajk nauczycieli, edukacja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-09-2019

psy gończe w natarciuDlaczego hejtujecie nauczycieli. Widać, że to nagonka polityczna grubymi nićmi szyta. Szkoda mi tych, którzy nie rozumieją, że o przyszłość narodu … Czytaj całość

03-09-2019

majaBroniarz musi odejść, Niszczy szkołę, działa na szkodę uczniów i demoralizuje nauczycieli. Dlaczego nie strajkowali w wakacje?

03-09-2019

malarzzaangażowanych politycznie nauczycieli powinni pozwalniać z pracy

Rozwiń komentarze (133)