Notowania

Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas, wśród nominowanych w kategorii "Człowiek Roku"

Szachista, biznesmen, prezes banku, człowiek zmieniającego się świata. Z bankowością związany jest od 25 lat, działał w największych polskich instytucjach finansowych. Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas jest nominowany do Nagrody Money.pl w kategorii "Człowiek Roku".

Podziel się
(Materiały prasowe)
Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas jest nominowany do Nagrody Money.pl w kategorii "Człowiek Roku". (Fot: Dariusz Iwanski)

W latach 90. był w czołówce polskich szachistów. Przez dwa lata kierował również Polskim Związkiem Szachowym. Przemysław Gdański, dziś jest prezesem BNP Paribas. Z czasów gry wyciągnął cierpliwość. Wraz z kierowaną firmą konsekwentnie zadaje pytania o przyszłość: Polski, edukacji, klimatu i powietrza, sytuacji kobiet w gospodarce. I podkreśla: od każdego z nas zależy, jak będzie wyglądać jutro.

BNP Paribas chce być bankiem "zmieniającego się świata"

Bank jest na przykład wielokrotnym partnerem konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku. Przemysław Gdański był jednym z pierwszych prezesów w Polsce, którzy zdecydowali się współpracować i wspierać fundacje Sukces Pisany Szminką. Jego zobowiązanie? Nie będzie uczestniczyć w panelach i dyskusjach branżowych, w których nie ma przynajmniej jednej kobiety.

- Kobiety w sposób szczególny potrzebują wsparcia w rozwijaniu ich karier zawodowych. Muszą one pokonać o wiele więcej przeszkód niż mężczyźni w drodze do osiągnięcia zawodowego sukcesu. To na nich spoczywa ciężar macierzyństwa, które automatycznie wiąże się z przerwą w wyścigu do kariery. Zbyt często to na nie spada obowiązek wychowywania dzieci, czy też odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie domu. Oznacza to, że kobiety często muszą umieć pogodzić wiele ról i w porównaniu z nami mężczyznami mają po prostu trudniej. Dlatego też wsparcie rozwoju zawodowego kobiet wymaga wielowątkowych działań - mówi Przemek Gdański, prezes zarządu BNP Paribas.

- Musimy głośno i wyraźnie mówić o pozytywnym wpływie kobiet na kluczowych stanowiskach na wyniki współzarządzanych przez nie firm i metodycznie wprowadzać zmiany w naszym własnym otoczeniu - dodaje.

W marcu ubiegłego roku otrzymał nagrodę specjalną Male Champion of Change od Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. To nagroda za całokształt działań na rzecz promowania i rozwoju zawodowego kobiet.

Przemysław Gdański ma również na koncie liczne połączenia biznesowe i fuzje - w ubiegłym roku bank BGŻ BNP Paribas przejął podstawową działalność Raiffeisen Banku Polska. W kolejnym procesie łączenia dwóch dużych instytucji finansowych pomogło doświadczenie w bankowości. Przemysław Gdański działa w niej już blisko 25 lat.

W latach 1993 - 1995 pracował w IBP Bank SA, następnie w ABN AMRO Bank w Polsce, w Rumunii i w centrali w Amsterdamie.

W latach 2003 - 2005 Przemysław Gdański był dyrektorem banku BPH. W 2005 został prezes banku Calyon, później powrócił do zarządu BPH w roli wiceprezesa. Pracował również w banku Pekao, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu.
Od 19 listopada 2008 do 25 października 2017 roku był wiceprezesem zarządu, odpowiedzialnym za pion bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej mBanku.

Od 2 listopada 2017 roku kieruje BNP Paribas Bank Polska oraz pełni funkcję Territory Head nadzorując spółki Grupy BNP Paribas działające w Polsce.

Jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim i rocznego programu w zakresie bankowości i finansów międzynarodowych w Loughborough University w Wielkiej Brytanii.

Ukończył Advanced Management Program (AMP) w IESE Business School oraz szereg profesjonalnych i menedżerskich programów rozwojowych w m. in. Harvard Business School, London Business School, University of California, Berkeley - Haas School of Business, Ashridge - Hult International Business School i HEC.

Zwycięzców poznamy podczas Gali finałowej Nagrody Money.pl, która odbędzie się w ramach Kongresu Impact'19 organizowanego przez Fundację Impact, w dniach 21-22.05.2019.

+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące