Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przygnębiające zdjęcie z lasu. Tak wyglądają pyszne owoce

Podwrocławskie nadleśnictwa zamykają lasy w regionie. Powodem jest trwająca susza, która nie ustępuje mimo ochłodzenia i opadów. Zakaz będzie obowiązywał do odwołania. Utrudnienia dla mieszkańców i turystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nadleśnictwo Oława)
Wysuszone borówki w jednym z lasów z regionu Nadleśnictwa Oława. Obrazują problem suszy (Fot: Sławomir Szczerba)

Nadleśnictwo Oława z dolnośląskiego (należące do Lasów Państwowych) opublikowało na swoim profilu w mediach społecznościowych zdjęcie wysuszonej na wiór borówki. To pokazuje, że susza w kraju nadal zagraża bezpieczeństwu lasów, a groźba pożarów jest bardzo wysoka.

Decyzją oławskich nadleśniczych, do końca lipca wprowadzony został zakaz wstępu do lasów należących do Nadleśnictwa Oława. W tym czasie nie można spacerować po lesie, jeździć po nim rowerem czy choćby zbierać jagód.

W sumie aż cztery podwrocławskie nadleśnictwa ogłosiły zakaz wejścia do lasów. Obok Nadleśnictwa Oława są jeszcze: Oborniki Śląskie, Oleśnica i Żmigród. W nadleśnictwach Oborniki Śląskie i Oława zakaz obowiązuje do odwołania, w Żmigrodzie i Oleśnicy - do 31 lipca.

"Sytuacja z wodą w lasach jest tego roku tragiczna, nie poprawiły jej wcale niedawne nawałnice, bo ich deszcz w szybkim tempie spłynął powierzchniowo. W związku z utrzymującymi się warunkami pogodowymi zdecydowaliśmy się wprowadzić zakaz wstępu do lasów na terenie całego nadleśnictwa. Zakaz będzie obowiązywał od dziś czyli od 3 lipca do 31 lipca 2019 roku. W zależności od panujących warunków będzie on skrócony lub wydłużony. Apelujemy o ostrożność w obchodzeniu się z ogniem, nie mamy ostatnio dnia bez alarmu" - informuje Nadleśnictwo Oleśnica Śląska.

Obejrzyj: Nowy rządowy program. Pieniądze na oczka wodne

Pogoda

Po rekordowo upalnym czerwcu można doznać prawdziwego szoku. W środę rano w wielu miejscach było poniżej 10 stopni Celsjusza. Najbliższe dni nie zapowiadają radykalnej zmiany.

Obecnie jesteśmy skazani na chłód z północnego zachodu. Cały czas znajdujemy się w zimniejszej masie powietrza atlantyckiego, stąd temperatury w ciągu dnia oscylować będą w najbliższym czasie w okolicach 20 stopni - pisze dla Wirtualnej Polski bloger pogodowy Jarosław Turała.

Polskę ogarnęła susza rolnicza, która panuje już na 28 proc. gruntów ornych. Występuje praktycznie we wszystkich z województw. Według oficjalnego komunikatu Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego, w maju oraz czerwcu susza rolnicza nie występowała jedynie w na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Skutkiem suszy może być wzrost cen produktów spożywczych. Najnowsze dane GUS pokazują, że w czerwcu ceny żywności były o 5,7 proc. wyższe niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Z kolei dane dotyczące inflacji na maj 2019 ukazują, że warzywa były aż o 22,6 proc. droższe niż w 2018. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach sytuacja miała się zmienić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pogoda, susza, nadleśnictwo, lasy, zakaz wstępu, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-07-2019

taka sprawaco się dziwić, jak jedna tylko Grąkiewicz-Walc z PO w ciągu czterech lat w Warszawie 150 tysięcy drzew wycięła, to jak klimat ma nie zwariować, a … Czytaj całość

06-07-2019

aaaA ta susza to nie za sprawą waszych bóstw ,módlcie się i dajcie 500+ na tacę to może coś kapnie.

07-07-2019

AsKostka , beton, dach , rynna, i do kanału , tyle widzieliśmy wode.

Rozwiń komentarze (19)