Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Wypalanie traw. Resort rolnictwa ostrzega: nawet 10 lat więzienia i utrata dopłat

35
Podziel się:

"Uwaga Rolniku‼️ Wypalasz trawę? Możesz stracić dopłaty Kary do 5 tys. zł grzywny i nawet 10 lat więzienia. Oprócz sankcji karnych za wypalanie traw grożą dotkliwe kary" - ostrzega resort Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Sankcje za wypalanie traw są potencjalnie surowe, ale ryzyko wpadki - w praktyce znikome.
Sankcje za wypalanie traw są potencjalnie surowe, ale ryzyko wpadki - w praktyce znikome. (gov.pl)

"Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Jest to proceder, który w znacznym stopniu obniża wartość plonów, jest zabójczy dla przyrody i niebezpieczny dla człowieka - pisze resort rolnictwa w opublikowanym w poniedziałek komunikacie.

Choć podobne ostrzeżenia ze strony Ministerstwa Rolnictwa pojawiają się co rok o podobnej porze, skala tego zjawiska nie zmniejsza się.

W zeszłym roku odnotowano ponad 48 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, w wyniku których śmierć poniosło 8 osób.

Zobacz także: Obejrzyj: nawet 10 lat więzienia za podpalenie trawy

"Oprócz sankcji karnych za wypalanie traw grożą dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa" - czytamy. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, który muszą są przestrzegać rolnicy ubiegający się o dopłaty unijne.

Rolnicy, którzy nie przestrzegają zakazu wypalania traw na ryzykują zmniejszenie płatności o co najmniej 5 procent. "Jeszcze surowszą karę poniesie rolnik w przypadku, gdy świadomie wypala grunty rolne" - ostrzega resort. Wyjaśnia, że całkowita kwota należnych mu płatności może być obniżona nawet o jedna czwartą.

W skrajnych przypadkach, np. stwierdzenia rozległego i dotkliwego w skutkach wypalania traw, torfowisk ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Utrata dopłat to jednak stosunkowo łagodna sankcja w porównaniu z potencjalnymi karami, na jakie naraża się osoba wypalająca trawy. Kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet 5 tys. zł.

Jeśli jednak w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie zdrowia lub życia wielu osób albo mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Ministerstwo Rolnictwa przypomina, że zbawienne efekty wypalania trawy to mit. "Badania naukowe wskazują jednoznacznie, iż nawet jednorazowe wypalenie trawy może spowodować obniżeniem wartości plonów od 5 do 8 procent" - czytamy.

Resort tłumaczy, że podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do ok. 1000 °C, co skutkuje śmiercią żyjących w niej zwierząt, zniszczeniem warstwy próchnicy oraz mikroorganizmów odpowiadających za równowagę biologiczną. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do plonów sprzed pożaru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
babcia
4 lata temu
dziadek palił, ojciec palił to ja też będę. Które pokolenie zrozumie barbarzyństwo podpalania?
Wiktor
4 lata temu
Rolnicy i tak swoje wiedzą, będą palić, a potem plony nie wyjdą i będą biec do rządu po pomoc.
peter
4 lata temu
Kiedy zabierzecie się na poważnie za tych prymitywnych wsioków?????
Wąsaty grabar...
4 lata temu
10 lat tylko szkoda że nie dożywocie...
ara
4 lata temu
To moze niech strazacy wypalaja trawe pod kontrola ?? Moze skonczy sie plaga kleszczy i boreliozy ?? Same kary...i strachy. W PRLu mozna bylo wszystko i dobrze bylo...nie bylo takich plag jak teraz...: kleszcze, Nawloc....
...
Następna strona