Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Rada Polityki Pieniężnej. Groźba galopującej inflacji nie wpłynie na działania instytucji

2
Podziel się:

Jak wynika z ostatnich wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, zapowiedziana przez rząd podwyżka płacy minimalnej nie ma prawa wpłynąć na ewentualny wzrost inflacji.

RPP. Zapowiadana przez rząd podwyżka płacy minimalnej zdaniem członków Rady nie wpłynie na poziom inflacji
RPP. Zapowiadana przez rząd podwyżka płacy minimalnej zdaniem członków Rady nie wpłynie na poziom inflacji (Shutterstock.com)

Rada polityki pieniężnej. Czy zapowiedzi rządu spowodują "tąpnięcia" w gospodarce?

Jak podkreślił Jerzy Żyżyński z RPP, na razie nie ma przesłanek, by obawiać się, że podwyższenie pensji minimalnych doprowadzi do masowego upadku firm i "tąpnięcia" całej polskiej gospodarki. Jego zdaniem pomysł, żeby podwyższyć najniższą płacę, ma jakby doprowadzić do tego, by "wyrwać" trochę więcej dla ludzi.

- I to jest dobry cel. Pytanie, jakie będą tego skutki. Są badania, które wskazują, że nie spowoduje to istotnych skutków dla inflacji czy wzrostu PKB. Nawet może wpłynąć pozytywnie na wzrost jako kolejny czynnik popytowy - powiedział w rozmowie dla portalu Fronda.pl.

Podobnego zdania jest Jerzy Kropownicki, również członek RPP, który podkreśla, że podwyżka płacy minimalnej nie wpłynie na ewentualny postęp inflacji, a obecna sytuacja gospodarcza na świecie nie pozwala na podjęcie decyzji o podniesieniu stóp procentowych.

Zobacz także: Obejrzyj: Ekspert: "Ludzie zobaczą, że pieniądze, które dostają do jednej kieszeni, wypływają z drugiej. Przez inflację"

Rada Polityki Pieniężnej. Jak podwyżka płacy minimalnej wpłynie na polską gospodarkę?

Już w najbliższym czasie należy się spodziewać niedużego wzrostu dynamiki sprzedaży detalicznej z 5,7% do 6,1%r/r. Obecne poziomy koniunktury konsumenckiej nadal znajdują się na wysokich poziomach, a kolejnym czynnikiem stanowiącym dodatkowy impuls jest rozszerzenie programu 500+.

Jednocześnie spodziewane są korzystne wyniki sektorów eksportowych, a także silną kontrybucję związaną z produkcja dóbr konsumpcyjnych w Polsce. Tym samym wzrost sektora przemysłowego będzie w trzecim kwartale na podobnym pułapie co w drugim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
nie głosuję n...
5 lata temu
inflacja jest gigantyczna i bez podwyżek płacy minimalnej, pis to najgorszy rząd;/
Donaldo
5 lata temu
Dopóki PLN jest słaby to ok. A co się stanie z eksportem, jak rynki światowe zaliczą recesję i będzie powtórka z 2009, gdzie USD był po 2zł, a EUR po 3,20...... Plan PiS jest bardzo ambitny, ale taki trochę nieuwzględniający ryzyka... W szkole średniej tego uczono!