Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Raport o inflacji. NBP podnosi prognozy na kolejne dwa lata

21
Podziel się

NBP oczekuje, że w przyszłym roku ceny będą rosły średnio w tempie 2,9 proc. To oznacza podniesienie prognoz w porównaniu z poprzednim raportem o inflacji.

NBP przewiduje, że ceny będą rosły jeszcze szybciej.
NBP przewiduje, że ceny będą rosły jeszcze szybciej. (Polska press/East News, Polska Press/East News)
bDTqmUmt

Jak co kwartał Narodowy Bank Polski opublikował specjalny raport poświęcony inflacji. Najnowsze opracowanie jest tym ważniejsze, że pojawia się w trudnym momencie. Wzrost cen przyspieszył do tego poziomu, że pierwszy raz od 2012 roku inflacja przekroczyła cel NBP. W czerwcu wyniosła 2,6 proc.

Pierwsze komentarze ekonomistów bankowych mówiły o tym, że możliwy jest dalszy wzrost inflacji do 3, a nawet 3,5 proc. (górna granica akceptowana przez NBP)
. Pojawiła się też prognoza Santandera, w której eksperci nie wykluczyli dojścia inflacji do 4 proc. na początku przyszłego roku.

Zobacz także: Drastyczne podwyżki cen prądu w miastach. "Będziemy wyłączali światło o 22"
bDTqmUmv

Jak sytuację ocenia NBP? "Przy założeniu braku zmian stóp procentowych inflacja w horyzoncie projekcji przyśpieszy, pozostając jednak w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego (do 3,5 proc. - przyp. red.). W kierunku wzrostu inflacji cen konsumenta będą oddziaływać rosnące koszty pracy i relatywnie silna presja popytowa w polskiej gospodarce, która swoje maksymalne natężenie osiągnie w przyszłym roku" - czytamy w raporcie NBP.

"Dodatkowym impulsem o charakterze podażowym, który podwyższy inflację w bieżącym roku, a następnie jego wpływ będzie stopniowo wygasał, jest eskalacja epidemii ASF w Chinach, skutkująca wzrostem krajowych cen mięsa i wędlin" - wskazują ekonomiści.

bDTqmUmB

W porównaniu z raportem sprzed trzech miesięcy w górę poszły prognozy średniej inflacji w tym roku - z 1,7 do 2 proc. W 2020 ma wzrosnąć do 2,9 proc. (poprzednio NBP szacował 2,7 proc.). Dopiero w 2021 roku jest szansa, że podwyżki lekko przyhamują do 2,6 proc. (poprzednio 2,5 proc.).

To wartości średnie, najbardziej prawdopodobne do osiągnięcia. NBP nie wyklucza jednak znacznie mocniejszych podwyżek cen. W skrajnych scenariuszach możliwy jest skok inflacji w przyszłym roku w okolice 4 proc. lub nawet więcej.

bDTqmUmC

Szczególnie duże znaczenie dla inflacji w przyszłym roku mają mieć ceny energii. O ile w tym roku średnio będą wyższe o około 0,5 proc., w przyszłym należy oczekiwać podwyżki rzędu 4,1 proc. - wynika z prognoz NBP. Jednocześnie żywność ma pójść w górę o 3,3 proc., czyli w nieco mniejszym tempie niż szacowane w tym roku (3,8 proc.).

Rosnącej inflacji ma towarzyszyć spadek dynamiki PKB z 4,5 do 4 proc. w 2020 roku, przy wyhamowaniu popytu krajowego z 4,9 do 4,4 proc. i spowolnieniu nakładów inwestycyjnych z 8,6 do 4,8 proc.

Ciągle mocny powinien pozostać rynek pracy. Wynagrodzenia powinny w tym i przyszłym roku rosnąć średnio w tempie 7 proc. Na rekordowo niskim poziomie powinno też pozostać bezrobocie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTqmUmW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
i tyle
2 lata temu
teraz inflacja jest na poziomie 15%, a za rok to będzie 25%- oczywiście gus poda 2,2%
pędząca infla...
2 lata temu
to pieprzony efekt 500+
Polak
2 lata temu
Chcieliście 500+ to teraz macie ! Kiedy to.sie wreszcie skończy ta propaganda pisowska
bDTqmUmX
Dobre zmiany ...
2 lata temu
Proszę bardzo mają swoje 500 + szkoda że nikt nie myśli o zwykłym Kowalskim, który nie ma dzieci i tylko uczciwie pracuje na życie aby mu starczyło od 1 do 1... Jak taki ktoś chce kupić swoje M to już nie ma takiej możliwości, bo nie spełnia ich głupich kryteriów... BRAWO POLSKA, BRAWO PIS... Nie popieram też Po i nie uważam że mamy tylko 2 partie
Maria A .
2 lata temu
Skąd znam taki scenariusz z Wenezueli !
...
Następna strona