Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rating Polski. Agencja S&P nie zmienia oceny

Agencja ratingowa S&P utrzymała rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Oznacza to, że mimo ryzyk dla gospodarki nasz kraj pozostaje wiarygodnym partnerem dla inwestorów zagranicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Agencja S&P utrzymała rating Polski na poziomie "A-". (Fot: Marcin Czechowicz)

Takiej decyzji spodziewali się ekonomiści. Eksperci największych banków, takich jak PKO BP czy Credit Agricole, oczekiwali utrzymania ratingu, chociaż wskazywali na ryzyko jego obniżenia w przyszłości.

Agencja S&P ocenia, że w 2020 r. polska gospodarka w wyniku pandemii koronawirusa wpadnie w 2-proc. recesję, a w 2021 r. spodziewa się odbicia w postaci 4,8-proc. wzrostu.

"Według S&P podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe, gdyby po chwilowym szoku wzrost gospodarczy powrócił na ścieżkę wzrostu bez tworzenia nierównowagi fiskalnej. Rating może zostać podniesiony także w przypadku, gdy nowo wprowadzane Pracownicze Plany Kapitałowe zwiększą prywatne oszczędności, redukując tym samym potencjalne zobowiązania rządu związane ze starzeniem się społeczeństwa i malejącą liczbą ludności w wieku produkcyjnym" - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie dotyczącym decyzji S&P.

"Z drugiej strony rating mógłby znaleźć się pod presją, gdyby spowolnienie gospodarcze okazało się istotnie głębsze i dłuższe niż prognozy, co doprowadziłoby do pogorszenia się przepływów budżetowych i pozycji giełdowej znacznie powyżej oczekiwań" - dodaje resort finansów.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Agencja Standard & Poor’s (S&P) przyznaje oceny ratingowe w skali od "AAA” do "D”. Taka ocena to istotny sygnał dla inwestorów z całego świata, jaka jest wiarygodność i wypłacalność danego kraju.

S&P ostatnio dokonała przeglądu ratingu Polski w pierwszej połowie października. Ocena również została wtedy utrzymana na poziomie "A-" przy stabilnej perspektywie. Z kolei 27 marca, kiedy Polska walczyła już z epidemią koronawirusa, identyczną ocenę wystawiła agencja Fitch.

W przeszłości agencja S&P raczej surowo oceniała Polskę. Dużym zaskoczeniem była pierwsza w historii obniżka ratingu naszego kraju, której agencja dokonała w styczniu 2016 roku. Decyzja ta została odwrócona w październiku 2018 roku.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2", czyli jeden poziom wyżej niż Fitch i S&P.

Oceny agencji ratingowych mają duże znaczenie dla rynku obligacji skarbowych, który wycenia koszt obsługi polskiego długu publicznego. Obniżenie wiarygodności kredytowej kraju zwiększa koszt obsługi długu.

O tym, że zagrożenie cięć ratingów jest realne, świadczy choćby ostatnia obniżka oceny wiarygodności Wielkiej Brytanii. Fitch do noty "AA" dodał minus, jako powód podając pogorszenie stanu finansów publicznych z powodu wpływu pandemii koronawirusa. Nałożyły się na to jednak problemy związane z brexitem.

Kolejny raz S&P oceni rating Polski w październiku 2020 r., a pozostałe dwie agencje - Fitch oraz Moody’s zrobią to we wrześniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: rating polski, s&p, agencja s&p, rating, koronawirus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-04-2020

HubertPOstKOmuna dzisiaj pije na smutno.

10-04-2020

TimyTaki rating to ja moge sobie kupic ;) Czas zejsc na Ziemie, rozjerzec sie dookola, zamiast w kolko teoretyzowac

10-04-2020

POtwórKIEDY maseczki jurek przywiezie i zrobi szoooł ? łóżka już chyba przyjechały .....są jaj to JA SYN MILICJANTA

Rozwiń komentarze (45)