Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Rating Polski. Agencja S&P nie zmienia oceny

45
Podziel się

Agencja ratingowa S&P utrzymała rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Oznacza to, że mimo ryzyk dla gospodarki nasz kraj pozostaje wiarygodnym partnerem dla inwestorów zagranicznych.

Agencja S&P utrzymała rating Polski na poziomie "A-".
Agencja S&P utrzymała rating Polski na poziomie "A-". (PAP, Marcin Czechowicz)
bEpPlNuJ

Takiej decyzji spodziewali się ekonomiści. Eksperci największych banków, takich jak PKO BP czy Credit Agricole, oczekiwali utrzymania ratingu, chociaż wskazywali na ryzyko jego obniżenia w przyszłości.

Agencja S&P ocenia, że w 2020 r. polska gospodarka w wyniku pandemii koronawirusa wpadnie w 2-proc. recesję, a w 2021 r. spodziewa się odbicia w postaci 4,8-proc. wzrostu.

"Według S&P podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe, gdyby po chwilowym szoku wzrost gospodarczy powrócił na ścieżkę wzrostu bez tworzenia nierównowagi fiskalnej. Rating może zostać podniesiony także w przypadku, gdy nowo wprowadzane Pracownicze Plany Kapitałowe zwiększą prywatne oszczędności, redukując tym samym potencjalne zobowiązania rządu związane ze starzeniem się społeczeństwa i malejącą liczbą ludności w wieku produkcyjnym" - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie dotyczącym decyzji S&P.

bEpPlNuL

"Z drugiej strony rating mógłby znaleźć się pod presją, gdyby spowolnienie gospodarcze okazało się istotnie głębsze i dłuższe niż prognozy, co doprowadziłoby do pogorszenia się przepływów budżetowych i pozycji giełdowej znacznie powyżej oczekiwań" - dodaje resort finansów.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Agencja Standard & Poor’s (S&P) przyznaje oceny ratingowe w skali od "AAA” do "D”. Taka ocena to istotny sygnał dla inwestorów z całego świata, jaka jest wiarygodność i wypłacalność danego kraju.

bEpPlNuR

S&P ostatnio dokonała przeglądu ratingu Polski w pierwszej połowie października. Ocena również została wtedy utrzymana na poziomie "A-" przy stabilnej perspektywie. Z kolei 27 marca, kiedy Polska walczyła już z epidemią koronawirusa, identyczną ocenę wystawiła agencja Fitch.

W przeszłości agencja S&P raczej surowo oceniała Polskę. Dużym zaskoczeniem była pierwsza w historii obniżka ratingu naszego kraju, której agencja dokonała w styczniu 2016 roku. Decyzja ta została odwrócona w październiku 2018 roku.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2", czyli jeden poziom wyżej niż Fitch i S&P.

Oceny agencji ratingowych mają duże znaczenie dla rynku obligacji skarbowych, który wycenia koszt obsługi polskiego długu publicznego. Obniżenie wiarygodności kredytowej kraju zwiększa koszt obsługi długu.

bEpPlNuS

O tym, że zagrożenie cięć ratingów jest realne, świadczy choćby ostatnia obniżka oceny wiarygodności Wielkiej Brytanii. Fitch do noty "AA" dodał minus, jako powód podając pogorszenie stanu finansów publicznych z powodu wpływu pandemii koronawirusa. Nałożyły się na to jednak problemy związane z brexitem.

Kolejny raz S&P oceni rating Polski w październiku 2020 r., a pozostałe dwie agencje - Fitch oraz Moody’s zrobią to we wrześniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpPlNvm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
nikt
rok temu
Poczekajmy na następny raport i ocenę D
Jerzy
rok temu
Kiedy skarga PO do Komisji Europejskiej, że Polska utrzymała rating?
Się pytam...
rok temu
Kidawa słucha Budki (suflera)?
bEpPlNvn
Jola
rok temu
Łyso wam, POkemony?
Alojzy
rok temu
Więc czekamy na protest POkomunistów, no bo żeby Polska dawała radę ? to niedopuszczalne.
...
Następna strona