Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Rekordowa liczba Polaków na kwarantannie. Pandemia może sparaliżować handel

141
Podziel się:

740 tys. mieszkańców Polski przebywa obecnie na covidowej kwarantannie - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. To rekord od początku pandemii. Chorujący na COVID pracownicy to wielki problem dla branży handlowej, która szykuje się do najgorętszego czasu w roku. Tymczasem w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że rząd szykuje obostrzenia związane z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa.

Rekordowa liczba Polaków na kwarantannie. Pandemia może sparaliżować handel
Branża handlowa zatrudnia 1,5-2 mln ludzi. Zakładając, że 2 proc. z nich zaraziła się COVID i przebywa na kwarantannie, daje to 30-40 tys. osób, które wypadły z grafika. (Zdj. ilustracyjne) (GETTY, Yegor Aleyev/TASS, Yegor Aleyev)
bFgkCbed

2 proc. mieszkańców kraju, czyli co 50. Polak przebywa na kwarantannie – czytamy w portalu wiadomoscihandlowe.pl. Są to głównie osoby niezaszczepione. Dodatkowo już prawie 20 tys. osób przebywa w szpitalach z powodu COVID-19.

Nie ma komu pracować

Dla branży handlowej, dla której okres przedświąteczny to czas wytężonej pracy, brak pracowników oznacza paraliż. Jak podaje portal, branża handlowa zatrudnia 1,5-2 mln ludzi. Zakładając, że 2 proc. z nich zaraziła się COVID i przebywa na kwarantannie, daje to 30-40 tys. osób, które wypadły z grafika.

Wiadomoscihandlowe zauważają jednak, że pracownicy handlu z uwagi na kontakt z klientami, są bardziej niż przedstawiciele innych zawodów narażeni na zakażenie koronawirusem. Należy zatem założyć, że z codziennej pracy jest wyłączonych znaczniej więcej pracowników sklepów. Część z nich pozostaje w domach z uwagi na nałożoną kwarantannę na dzieci.

bFgkCbef
Zobacz także: Zakaz handlu z niedzielę omijany. „Paranoja. Będą protesty”

Gdyby zasady kwarantanny nie zostały zmienione i na przymusowy pobyt w domu kierowane byłyby również osoby zaszczepione, to śmiało moglibyśmy przemnożyć wszystkie statystyki jeszcze przez dwa. Wynika to stąd, że osoby w pełni zaszczepione stanowią jedynie 46,8 proc. całego polskiego społeczeństwa – czytamy w portalu.

Kilkadziesiąt tysięcy pracowników, którzy nie przychodzą do pracy z powodu kwarantanny, to dla handlu gigantyczny problem, by zachować ciągłość pracy. Tym bardziej, że rąk do pracy stale brakuje, a znalezienie nowego pracownika graniczy z cudem.

bFgkCbel

Dodatkowym obciążeniem jest omijanie przez sieci handlowe zakazu handlu. Właściciele sklepów dwoją się i troją, by zapełnić grafiki w niedziele.

Będą obostrzenia w Polsce

Adam Niedzielski dopytywany o to, jakie konkretnie obostrzenia chce od grudnia wprowadzić rząd, przekazał, że nie chce zdradzać informacji do czasu spotkania sztabu kryzysowego.

bFgkCbem

Minister zdrowia zaznaczył jednak, że będą to "drobne ruchy", które mają być "wyraźnym sygnałem", że rośnie ryzyko epidemiczne po wykryciu nowego wariantu Omikron.

Szef Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że na pewno nie zostanie podjęta decyzja o zamknięciu szkół.

Wariant B.1.1529 (nazwany Omikron) został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność u pacjenta w RPA, został też zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu. Kolejne przypadki wykrywane są już w Unii Europejskiej, trwają badania dotyczące nowego wariantu i jego odporności na stosowane szczepionki. Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że to dopiero początek.

Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
bFgkCbeG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(141)
Marek
2 miesiące temu
"Rekordowa liczba Polaków na kwarantannie." a dlaczego ano bo pakuje się na kwarantannę ZDROWE osoby. 1 nauczyciel w szkole chory a na kwarantannę idą klasy gdzie miał lekcje np 10 klas to ok 200 dzieci. Manipulują danymi jak chcą aby Nas straszyć (money to część wp)
Obrońca grani...
2 miesiące temu
Zmuszają mnie do zaszczepienia, dla kogo jestem zagrożeniem dla zaszczepionego? Od8 lat ani dnia zwolnienia czy kwarantanny.?
Immx
2 miesiące temu
Jaki jest sens tego artykułu skoro zaszczepionych nie kieruje się na kwarantanne? I mz wysyła smsy do nieszczepionych i w nich jest to napisane! Mz samo przyznaje że innej korzyści ze szczepu nie ma, tylko brak kwarantanny...
bFgkCbeH
Ślązak JON
2 miesiące temu
Polski burdel. Obostrzenia za 3 lata, stan pseudowyjątkowy w 2 dni.
Lata 80
2 miesiące temu
Kolejny pewnie już setny powód, żeby w końcu zautomatyzować kasy. Technologia już dawno jest ale ciągle taniej Grażynę zatrudnić.
...
Następna strona