Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kros
|
aktualizacja

Remdesivir, czyli lek wspomagający przy COVID-19. USA wykupują światowe zapasy

672 reakcje
43
281
220
Podziel się

Żaden kraj nie będzie mógł kupić remdesiviru przez najbliższe trzy miesiące, ponieważ Stany Zjednoczone wykupują na pniu zapasy tego leku - podaje "The Guardian". Ten medykament ma pomagać przy leczeniu COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Administracja Donalda Trumpa wykupiła całe zapasy potencjalnego leku na koronawirusa.
Administracja Donalda Trumpa wykupiła całe zapasy potencjalnego leku na koronawirusa. (Getty Images)
bCNfdWSZ

Na wieść o tym, że remdesivir może pomagać w leczeniu COVID-19, Stany Zjednoczone zareagowały błyskawicznie. Ani w Europie, ani w innych częściach świata leku nie ma już co szukać - wszystko, co było, jest już w tej chwili transportowane do USA - podaje "Guardian".

Remdesivir ma skracać czas leczenia o średnio 4 dni. Dzięki jego stosowaniu szpitale mają sporo zaoszczędzić ze względu na szybsze zwalnianie łóżek - przekonuje koncern farmaceutyczny Gilead, który wyprodukował lek. Jak pisaliśmy w money.pl, kuracja tym lekiem jest jednak kosztowna.

Jak tłumaczy "Guardian", lek ma pomagać szybciej odzyskać zdrowie po przebyciu choroby. Skutki COVID-19 bowiem chory może czuć jeszcze długo po przejściu zakażenia.

bCNfdWTb

Zobacz też: Remdesivir będzie stosowany w leczeniu SARS-CoV-2

Pierwsze 140 tys. dawek próbek rozeszło się po całym świecie niczym ciepłe bułeczki. Dlatego administracja Donalda Trumpa postanowiła nie zasypiać gruszek w popiele i zakupiła już kolejne 500 tys. dawek remdesiviru, co stanowi całą lipcową produkcję Gilead oraz 90 proc. sierpniowej i wrześniowej.

- Prezydent Trump zawarł wspaniałą umowę, która zapewni Amerykanom dostęp do pierwszego autoryzowanego leku na COVID-19 - powiedział sekretarz ds. zdrowia i służby zdrowia Alex Azar.

- W jak najbardziej możliwym zakresie chcemy zapewnić, by każdy amerykański pacjent, który potrzebuje remdesiviru, mógł go otrzymać. Jako administracja Trumpa robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dowiedzieć się więcej o ratujących życie lekach na COVID-19 i zapewnić Amerykanom dostęp do tych form leczenia - dodał Azar, którego wypowiedzi cytuje "Guardian".

bCNfdWTh

Swoje obawy natomiast wyrażają europejscy naukowcy, którzy mają wątpliwości zarówno do jednostronnych działań USA ws. remdesiviru, jak i potencjalnych działań tego kraju w przyszłości, gdy już zostanie wynaleziona szczepionka.

Natomiast brytyjska gazeta podaje, że lek ten jest objęty patentem Gilead, co oznacza, że nie mogą go produkować inne firmy, co spowalnia też proces weryfikacji specyfiku. Jak przypomina "Guardian", remdesivir miał pierwotnie pomagać przy zakażeniu wirusem Ebola, ale okazał się nieskuteczny.

O szczegółach działania remdesiviru przeczytasz tutaj. Nie jest to pierwszy lek, który ma pomagać w walce z koronawirusem. Przed kilkoma tygodniami świat obiegła informacja, że deksametazon może ograniczyć śmiertelność wśród chorych na SARS-CoV-2, co potwierdziły brytyjskie badania.

bCNfdWTC
220
43
281
12
18
12
86
KOMENTARZE
(220)
toja
miesiąc temu
nie martwcie sie, Andrzejek nam zalatwi po cenach konkurencyjnie wyzszych
Czech
miesiąc temu
Już widzę jak dzielą się lekiem z Polską!
Anna
miesiąc temu
Bogate przeżyją , bida do ziemi , ziemia leczy wszystkie choroby.
bCNfdWTD
Ico
miesiąc temu
Rząd kupi na kredyt z dostawą w 2050roku od handlarza bronią.
czł
miesiąc temu
andrzejek nam załatwi, tak, wojsko amerykańskie w Polsce, dla nich będzie remdesivir
Najnowsze komentarze (220)
bbf
miesiąc temu
i ta to się robi
aaa
miesiąc temu
Andrzejku...jak tam twoj przyjaciel?
serek
miesiąc temu
Szumowski z kolega narciarzem zalatwia bez problemu ten lek po atrakcyjnie wysokiej cenie
Lek
miesiąc temu
A PAD uzgodnił z USa ze maja nam tez sprzedać ten lepiej. I co?
ixs
miesiąc temu
Trump to egoistyczny człowiek dobrze że dba o swój kraj ale on to robi w wyjatkowo ohydny sposób wogóle wywyższa Amerykę od innych narodów w różnych innych przypadkach
instruktor na...
miesiąc temu
Bzdura, mogę ten lek dostarczyć w każdej ilości, ale polski tzw. "rząd" musi mi sowicie zapłacić.
AC Dc
miesiąc temu
Wyślijcie adrina on na kolanach przebłaga.... Donka...
tak się kupuj...
miesiąc temu
wyborach. Trump uległ dr śmierć- fauci. To już chlorochinina jest be. A co z protestem chirurgów przeciw big pharma ws chlorochiny?
bCNfdWTv
Ja
miesiąc temu
Miedź miedź miedź i po milion razy miedź czy to was dociera ?!
Ja
miesiąc temu
Ile jeszcze razy mam wam powtarzać , że jedynym lekiem czy szczepionką są miedziane opiłki że śrubek wkręcane w skórę palca .to się da zrobić trzeba podłożyć miękka dyktę najlepiej taką z tyłu szafki na ubrania . Ja to stosuję od dekady bez mała i wyleczyłem się z kilku zapaleń płuc , jeżeli nie wierzycie to powiem tyle ,że za każdym razem uniknąłem antybiotyku .tylko herbatka i mieć w d..... wszystkie choroby . Musicie tego próbować na masową skalę bo nas wytłucze to świństwo
Lol
miesiąc temu
Nie martw się suwerennie PIS wam da oczywiście taniej razy dwa.
Lol
miesiąc temu
Nie martw się suwerennie PIS wam da oczywiście taniej razy dwa.
Saertyuuii
miesiąc temu
Morzemy sprzedac amerykanom nasz dlug i bedziemy kwita
lol
miesiąc temu
To ten groźny wirus da się wyleczyć? Szok . Ja myślałem oglądając tv, że to bardziej śmiertelne jak dżuma. Teraz też wyczytałem , że można się zarazić i nic nie wiedzieć, że chorować i nic nie wiedzieć i się wyleczyć i nic o tym nie wiedzieć. Toż to choroba, że cuda Jezusa się chowają przy tym. Ale to Chińczyki sprytnie wymyśliły.
...
Następna strona